Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firma Bio-Med z podkieleckich Górek Szczukowskich pokazuje, jak w praktyce wygląda realizacja idei gospodarki o obiegu zamkniętym

p
Prezes Bio-Med oraz właściciel gospodarstwa rolnego w Odrowążu Stefan Sikora.
Prezes Bio-Med oraz właściciel gospodarstwa rolnego w Odrowążu Stefan Sikora.
W ostatnich latach dużo mówi się o koncepcji „gospodarki obiegu zamkniętego” jako odpowiedzi na wyzwania ekologiczne, przed którymi stoi świat. W tym modelu odpady stają się cennym surowcem. Firma Bio-Med z podkieleckich Górek Szczukowskich pokazuje, jak w praktyce wygląda realizacja idei GOZ.

Koncepcja gospodarki cyrkularnej zakłada, że produkty, materiały oraz surowce powinny pozostawać w obiegu tak długo jak to możliwe. Idea uwzględnia wszystkie etapy cyklu życia produktu zaczynając od projektowania, poprzez produkcję, konsumpcję, zbieranie odpadów aż do ich zagospodarowania. W gospodarce o obiegu zamkniętym odpady stają się cennym surowcem wtórnym.
Model GOZ obecny jest w wielu strategicznych dokumentach zarówno instytucji europejskich, jak i rządu polskiego. W 2019 roku Rada Ministrów przyjęła „Mapę drogową transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym”. Jak napisano, „wobec wyczerpywania się zasobów surowców nieodnawialnych, wzrostu ich cen i rosnącej zależności Polski od ich dostaw z zagranicy, co powoduje ryzyka dla dalszego rozwoju gospodarczego kraju oraz wyzwania w kontekście ochrony środowiska, konieczne jest niezwłoczne podjęcie działań przez sektor publiczny”. Zaznaczono, że „w tym kontekście wspieranie transformacji w kierunku GOZ jest niezbędnym elementem tworzenia niskoemisyjnej, zasobooszczędnej, innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki Polski”.

Jednym z filarów GOZ jest biogospodarka, czyli tworzenie innowacyjnych produktów na bazie surowców odnawialnych. Jak wygląda w praktyce idea gospodarki cyrkularnej w tym obszarze, pokazuje firma Bio-Med z podkieleckich Górek Szczukowskich – producent nawozu organiczno-mineralnego Gramed.

- Produkcja Gramedu opiera się na najlepszej jakości wyselekcjonowanych osadach ściekowych poddanych procesowi technologicznemu i wzbogaconych o składniki mineralne oraz mikroelementy zawarte w substancji organicznej. Taki nawóz znajduje swoje zastosowanie w rolnictwie, leśnictwie, sadownictwie, jak i ogrodnictwie wprowadzając do gleby niezbędną substancję organiczną, która niweluje wyjaławianie gleby oraz zwiększa efektywność przyswajania składników mineralnych w przeciwieństwie do nawozów mineralnych dostępnych na rynku. Stosowanie nawozu Gramed poprawia żyzność i życie biologiczne gleby, a także przeciwdziała przenawożeniu roślin i zanieczyszczeniu środowiska glebowego nadmiarem azotu. Poprawia fizyczne, chemiczne i biologiczne właściwości gleby. Systematyczne stosowanie nawozu Gramed niweluje konieczność dodatkowego stosowania wapna oraz nawożenia obornikiem lub gnojowicą, co skutkuje ograniczeniem kosztów ponoszonych przez użytkowników – mówi Stefan Sikora, prezes spółki Bio-Med z Górek Szczukowskich w gminie Piekoszów.

Jak dodaje, posiadając niezbędne doświadczenie oraz wykwalifikowaną kadrę pracowniczą spółka stała się jednym z pierwszych w Polsce inicjatorów właściwego i zgodnego z „gospodarką obiegu zamkniętego” wykorzystania wyselekcjonowanych osadów ściekowych. - Uzyskując decyzję Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wprowadzenie do obrotu nawozu organiczno-mineralnego Gramed odpowiedzieliśmy na potrzeby rynku, a także na konieczność zaprzestania wyjaławiania oraz degradacji gleby, którą powoduje stosowanie wyłącznie nawozów mineralnych. Nawóz Gramed istotnie zwiększa dostępność wody w glebie dla roślin poprzez gromadzenie jej nadmiarów i oddawanie podczas okresów występowania niedoborów wody dla roślin. To doskonały produkt, który poprzez swoje unikalne właściwości pozwala na kompleksowe i skuteczne nawożenie, obniżenie kosztów uprawy, zwiększenie ilości oraz jakości plonów spełniając jednocześnie aspekty ochrony środowiska poprzez poprawę jakości oraz żyzności gleb, na których jest on stosowany – podkreśla Stefan Sikora.

W zakresie stosowania nawozu Gramed spółka współpracuje między innymi ze Świętokrzyskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. Natomiast eksperci z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach uczestniczyli w badaniach oraz opracowaniu składu i technologii produkcji Gramedu. Jak dodaje Stefan Sikora, nawóz organiczno-mineralny Gramed został uhonorowany nagrodą "Firmowy Hit Roku 2019" podczas targów rolniczych w Kielcach "Agrotech".

Stefan Sikora prowadzi także wielkoobszarowe gospodarstwo rolne w Odrowążu, gmina Stąporków. Na glebach zrekultywowanych z wykorzystaniem nawozu organiczno-mineralnego Gramed uprawia kukurydzę, pszenicę, soję i owies. W planach ma organizację „Dni Pola”. Równolegle, jak informuje Stefan Sikora, trwają prace modernizacyjne i porządkowe na obiektach po byłych dzierżawcach tego terenu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia