Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firma Formaster Group dołączyła do projektu „Robimy tlen dla Kielc”. Na terenie przedsiębiorstwa na Białogonie zasadzono drzewa tlenowe

p
Kielecka spółka Formaster Group, będąca właścicielem marki Dafi, znana jest z proekologicznych inicjatyw. W tym roku na terenie firmy pojawiła się pasieka złożona z 10 uli, a w czwartek z okazji Święta Drzewa zasadzono tam specjalne drzewa tlenowe "paulownia cotevisa". Sadzonki mają przynieść korzyść zarówno mieszkańcom Kielc, jak i pszczołom mieszkającym w pobliskich ulach.

"Paulownia cotevisa" to siostra OxyTree. Odmiana ta pochłania 10 razy więcej dwutlenku węgla od innych gatunków roślin, rośnie w szybkim tempie, a do tego znakomicie dostosowuje się do warunków klimatycznych. Posadzone jesienią drzewko poradzi sobie nawet z bardzo niskimi, zimowymi temperaturami.

- Paulownia Cotevisa znosi temperatury od -25 do +45 stopni Celsjusza, nie wymaga dużej ilości opadów, a za to produkuje ogromne ilości tlenu – mówi Krzysztof Antoszewski z kieleckiego Oddziału Ligi Ochrony Przyrody, koordynator projektu „Robimy tlen dla Kielc”. - To „Superman” wśród drzew. Do tego zakwita uroczymi, pięknie pachnącymi kwiatami i daje lekkie, wytrzymałe drewno – dodaje Antoszewski.

- Chętnie wspieramy proekologiczne projekty i angażujemy się w tego typu działania, ponieważ środowisko to coś, o co każdy z nas powinien dbać. Bez czystego powietrza, wody, gleby nie byłoby życia na Ziemi – mówi Maciej Bursztein, członek zarządu i dyrektor do spraw rozwoju Formaster Group, właściciela marki Dafi

- Zaczynamy od najbliższych nam miejsc, czyli Kielc i województwa świętokrzyskiego, skąd pochodzimy, dokładając tym samym cegiełkę do lepszej jakości życia mieszkańców – dodaje Maciej Bursztein.

Nasadzanie drzew to kolejne z proekologicznych działań Formaster Group, realizowane pod hasłem „Naturalnie odpowiedzialni”. W tym roku spółka aktywnie wspiera lokalne inicjatywy: była sponsorem konkursu promującego walkę ze smogiem „Zaloguj czyste powietrze”, korzysta z materiałów biurowych z recyklingu, a w firmowym ogrodzie postawiła ule, w których mieszka pół miliona pszczół. Sadzenie drzew jest ważne również dla wspierania owadów, które zagrożone są wyginięciem. Zapach różowych kwiatów paulownia cotevisa skutecznie je zwabia, a one potrafią z tego nektaru wyprodukować miód przypominający lipowy. To także czynnik mający wpływ na glebę, która dzięki drzewom jest odpowiednio użyźniona oraz utrzymuje poziom wód gruntowych. Drzewa zapobiegają także naturalnej i niebezpiecznej erozji.

Sadzenie drzew na terenie firmy Formaster Group to część projektu „Robimy tlen dla Kielc”, którego celem jest poprawa jakości powietrza w Kielcach, walka ze smogiem i edukacja ekologiczna. Organizatorem akcji jest Liga Ochrony Przyrody w Kielcach. W ramach wydarzenia zostanie pozyskanych około 100 tysięcy sztuk sadzonek. Drzewa i krzewy zostaną nasadzone na terenie Kielc.

10 października obchodzone jest Święto Drzewa. Jego obchody w Polsce znane są już od kilkunastu lat. Coraz bardziej popularne jest sadzenie w tym dniu młodych drzew, które mają na celu pomagać w walce ze stratami ekologicznymi. Tereny leśne są niszczone w znacznym obszarze, a ich odtwarzanie to czasochłonny proces. Inwestycja w gatunki, których wzrost jest szybszy niż innych odmian to celowe działanie. Duże drzewa usuwają znacznie więcej zanieczyszczeń niż mniejsze odmiany oraz lepiej chronią przed przegrzaniem w upalne dni.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Firma Formaster Group dołączyła do projektu „Robimy tlen dla Kielc”. Na terenie przedsiębiorstwa na Białogonie zasadzono drzewa tlenowe - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia