Firma Krobel pozywa gminę Starachowice. O co chodzi? (WIDEO)

Sławomir Sijer
Sławomir Sijer
Zbigniew Kroczek.
Zbigniew Kroczek. Tomasz Ciok.
21 maja 2020 roku starachowicka firma Krobel złożyła w różnych instytucjach trzy pisma wymierzone przeciwko gminie Starachowice. Są to: pozew do Sądu Okręgowego przeciwko Gminie Starachowice, informację o możliwości popełnienia przestępstwa do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach oraz wniosek do Wojewody Świętokrzyskiego o objęcie nadzorem działalności Gminy Starachowice.

W piśmie od firmy Krobel skierowanym do mediów czytamy:

STANOWISKO FIRMY KROBEL SP. Z O.O. SP.K. W SPRAWIE ODWOŁANIA PRZETARGU NA ZBYCIE NIERUCHOMOŚCI PRZY UL. BUGAJ W STARACHOWICACH

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek w okresie od dnia 17.10.2018 r. do dnia 03.12.2019 r. pięciokrotnie ogłaszał przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej w Starachowicach przy ul. Bugaj. Wszystkie przetargi kończyły się brakiem wyłonienia nabywcy powyższej nieruchomości.

W dniu 13.02.2020 r. Prezydent ogłosił szósty przetarg, do którego przystąpiła i złożyła najwyższą ofertę starachowicka spółka KROBEL Sp. z o.o. Sp.k.. Niestety ku ogromnemu zdziwieniu, Marek Materek po otworzeniu ofert odwołał przetarg. Uczynił to dopiero po tym, jak poznał ceny i informacje na temat oferentów.

Należy zwrócić uwagę, że odwołanie przetargu może nastąpić jedynie z ważnych powodów, zaś te podane przez Prezydenta nie polegają na prawdzie i stanowią przejaw złej woli Gminy Starachowice. Odwołanie przetargu jest krzywdzące dla spółki KROBEL Sp. z o.o. Sp.k., ale również mieszkańców Gminy Starachowice, która mogła uzyskać środki mile widziane dla budżetu miasta w tak trudnych czasach. Takie działania Prezydenta narażają Gminę Starachowice na rażąco wysokie koszty, ponieważ KROBEL Sp. z o.o. Sp.k. będzie dochodzić swoich racji na drodze sądowej.

Działania Prezydenta stanowią przejaw braku poszanowania i lekceważenia interesów przedsiębiorców, którzy w dobrej wierze przystępują do przetargów organizowanych przez Miasto Starachowice.

Ubocznie wskazać należy, iż na odwołanie przetargu może mieć wpływ również bardzo poważny problem środowiskowy. Gmina Starachowice przeprowadziła bowiem procedurę rozbiórki budynków mieszkalnych nr 30, 24 i 26 na nieruchomości będącej przedmiotem przetargu. Materiały budowlane z rozbiórki, zamiast być wywiezione i zutylizowane na składowiskach przemysłowych , zostały zakopane na terenie tejże nieruchomości. Do niniejszego oświadczenia dołączamy 2 pliki video, jako jedne z wielu posiadanych przez nas dowodów w postaci zdjęć, filmików oraz relacji świadków, na fakt zaistnienia wyżej omówionego procederu. W efekcie również , potencjalny nowy właściciel nieruchomości będzie zatem musiał wykopać materiały budowlane i przeprowadzić ich utylizację, co będzie pociągać za sobą ogromne koszty. Warto zaznaczyć, że w dokumentacji przetargowej nie ma na ten temat żadnej wzmianki.

Podpisał prezes firmy Krobel Zbigniew Kroczek.

Do pisma dołączono film:

Prezydent Marek Materek broni swojej decyzji, twierdząc, że gmina od stycznia 2021 roku będzie chciała, aby śmieci od starachowiczan były odbierane przez firmę miejską, co ma znacznie obniżyć koszty odbierania śmieci, a na działce na Bugaju ma powstać Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Natomiast w oficjalnym oświadczeniu Urzędu Miasta na temat pozwu firmy Krobel czytamy, że gmina "nie będzie odnosić się do kolejnych zaczepek z tej strony. Skoro został złożony pozew, niezawisły Sąd zajmie się sprawą. Gmina nie ma niczego do ukrycia w tej kwestii. Przetarg mógł zostać odwołany, pozwalają na to przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami."

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta w piątek 22 maja, do sprawy odniósł się radny Sylwester Kwiecień: - Rada postawiona została w nieciekawym świetle. Jeżeli unieważnienie przetargu miało miejsce po otwarciu ofert może to rodzić różne podteksty.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Materiał oryginalny: Firma Krobel pozywa gminę Starachowice. O co chodzi? (WIDEO) - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie