MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Firma Krzysztofa Klickiego zarobiła miliony

Jarosław PANEK, [email protected]
Zysk grupy Kolportera wzrósł w ciągu minionego roku niemal 4 - krotnie
Zysk grupy Kolportera wzrósł w ciągu minionego roku niemal 4 - krotnie
Wiele plotek na temat złej kondycji finansowej Kolportera krążyło w Kielcach i województwie. A tu proszę taka niespodzianka, a przy okazji duże zmiany w grupie.

Największy polski dystrybutor prasy, Kolporter SA podzielił się z dniem 1 marca na trzy niezależne spółki. Kolporter DP sp. z o.o. zajmie się dystrybucją prasy i książek, Kolporter Express sp. z o.o. - usługami logistycznym i kurierskimi, zaś Kolporter e-biznes SA zacznie działać w handlu internetowym.

Jak podkreśla rzecznik prasowy grupy Maciej Topolski zmiany te nie wpłyną w żaden sposób na zasady współpracy z wydawcami i punktami sprzedaży prasy, umożliwią natomiast dynamiczny rozwój grupy kapitałowej Kolporter w nowych seg-mentach działalności.

- Przyczyną podziału spółki Kolporter SA jest optymalne dostosowanie struktur biznesowych do rynkowych działań prowadzonych przez firmę. Wszystkie dziedziny biznesu, jakimi się zajmujemy, rozwijają się bardzo szybko. Rosną nasze udziały w rynku prasowym, podobnie jak liczba klientów i obroty uzyskiwane dzięki przesyłkom kurierskim i sprzedaży internetowej – mówi Grzegorz Fibakiewicz, prezes Kolportera DP.

- Te trzy, bardzo różnorodne rodzaje działalności prowadzone były do 1 marca w ramach Kolportera SA. Dzięki podziałowi na odrębne spółki przepływy finansowe uzyskiwane z poszczególnych biznesów staną się czytelniejsze i znacznie usprawni się system zarządzania – dodaje nasz rozmówca.

W 2009 roku udziały Kolportera w rynku prasowym wzrosły do blisko 49 procent (z około 45 w 2008 roku), zaś przychody ze sprzedaży prasy pozostały na poziomie ubiegłorocznym i wyniosły około 1 miliarda 250 milionów złotych.

Przychody z usług kurierskich realizowanych pod marką Kolporter Express wzrosły o około 100 procent w 2009 roku i wyniosły około 58 milionów złotych. W roku 2010 zakładane jest ich podwojenie. Wśród stałych klientów są tak znane firmy jak Kamis, Orlen, Anwil, Patron Service, Navo, Suder&Suder i Polkomtel SA.

Z kolei sklep internetowy kolporter.pl jest jednym z największych w Polsce. W jego ofercie jest ponad 85 tysięcy ksią-żek, blisko 68 tysięcy płyt, 6 tysięcy filmów i około 2 tysięcy gier. Przychody sklepu kolporter.pl w 2009 roku również wzrosły o ponad pięćdziesiąt procent i wyniosły 3,2 miliona złotych. W 2010 roku planowane jest ich podwojenie.

Przychody liczącej dziś już 15 spółek Grupy Kapitałowej Kolporter wyniosły w 2009 roku 3 miliardy 831 miliony zł wobec 3 miliardów 774 milionów w 2008 roku, zaś zysk skonsolidowany wzrósł z 2,3 miliona złotych w 2008 do blisko 9 milionów zł w 2009 roku.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia