MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Firma Michała Sołowowa straciła na opcjach

Jarosław PANEK, [email protected]
W Cersanicie analitycy przewidywali zysk, a jest duża strata. Fot. Cersanit
W Cersanicie analitycy przewidywali zysk, a jest duża strata. Fot. Cersanit
Analitycy sa zaskoczeni, bo przewidywali, że firma zarobi… po pierwszym półroczu 31 milionów. Tymczasem rzeczywistość okazała się bolesna.

Ten zły wynik pokazał za pierwsze półrocze Cersanit. Łączna strata za dwa kwartały wyniosła aż 49,5 miliona złotych netto. W samym drugim kwartale grupa Cersanitu miała 1,4 mln zł straty netto, podczas gdy ankietowani przez PAP analitycy spodziewali się aż 31,3 mln zł zysku netto. Zarząd spółki poinformował, że to głównie osłabienie złotego wobec euro i dolara spowodowało ten wynik.

Same ujemne różnice kursowe per saldo wyniosły za I półrocze 2009 roku aż 14,2 miliona złotych. Kolejne straty przyniosły walutowe kontrakty. Transakcje pochodne rozliczone w I półroczu 2009 roku obnizyły zysk netto grupy aż o 64,3 mln złotych, z czego na rozliczone transakcje forward przypadało minus 60,1 miliona złotych, a na rozliczone opcje - minus 4,2 miliona złotych.

O ile analitycy pomylili się w przewidywaniach zysku netto, o tyle mieli rację co do przychodów spółki. Cersanit w drugim kwartale zrealizował przychód na kwotę 369 milionów złotych i tyle samo spodziewał się rynek. O 8 procent wyższy od konsensusu analityków okazał się za to zysk operacyjny grupy. Wyniósł on 48 milionów złotych, a analitycy liczyli na 44,5 milionów zł. To ważne, bo oznacza, że firma na swojej podstawowej działalnosci, czyli produkcji i sprzedaży ceramiki sanitarnej oraz płytek coraz więcej zarabia, a klienci na całym świecie znów kupują wyrobu Cersanitu.

W całym pierwszym półroczu przychody grupy ze sprzedaży wyniosły w kwocie 673 miliony złotych.

- Na niższą wartość zrealizowanych przychodów (spadek o 14 proc. w stosunku do I półrocza 2008 roku) wpłynął w głównej mierze globalny kryzys gospodarczy, obejmujący również branżę materiałów budowlanych, obserwowany na wszystkich rynkach istotnych dla prowadzonej przez grupę działalności. Największe nasilenie zjawisk kryzysowych dotyczyło rynków Europy Wschodniej, na których poza spowolnieniem gospodarczym negatywny wpływ na sprzedaż miał okresowy brak dostępności walut obcych przeznaczonych na zapłatę za realizowane dostawy. W miarę upływu czasu sytuacja rynkowa ulegała zmianie. Szczególnie obciążony recesją gospodarczą był początek półrocza. Od marca br. Grupa odnotowała w zakresie sprzedaży oznaki powrotu do trendu wzrostowego na wszystkich znaczących rynkach - napisano w komentarzu do wyników Cersanitu.

Jednoczzesnie spółka podkreśla, że po pierwszych miesiącach sprzedażowej zapaści, czerwiec 2009 okazała się najlepszy w historii spółki z przychodem miesięcznym ze sprzedaży w wysokości 131,7 milionów złotych.

- Wyniki sprzedażowe grupy osiągnięte w lipcu i sierpniu bieżącego roku wskazują na utrzymanie się trendu wzrostowego – czytamy w komentarzu do wyników. Skrócone skonsolidowane sprawozdzanie za I półrocze w załączniku pod zdjęciem.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia