MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Firmy częściej będą podnosić wynagrodzenie, niż zatrudniać. To czeka krajowy rynek pracy (WIDEO)

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Prawie połowa firm obawia się, że ich sytuacja w tym roku będzie gorsza niż w 2022 r. Z drugiej strony, optymistyczniej na swoją sytuację patrzą sami pracownicy. Większość ocenia ją jako bardzo dobrą lub dobrą. – Obserwujemy pozytywne nastawienie i optymizm wśród pracowników, a pracodawcy znajdują się w trendzie bocznym, czyli nie zwiększają zatrudnienia, ale też nie zwalniają – mówi nam Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy i wskazuje na nowe zjawisko na rynku pracy. Co z wynagrodzeniami? Pracodawcy będą dawać podwyżki? Zobacz materiał wideo.

Spis treści

Z najnowszego „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że prawie połowa przedsiębiorców (48 proc.) obawia się pogorszenia sytuacji ich firmy w 2023 roku. To o 5 pp. mniej niż w poprzedniej edycji badania, z listopada ubiegłego roku, ale jednocześnie wciąż o 6 pp. więcej niż rok wcześniej.

– Najbardziej o swoją sytuację w tym roku obawiają się firmy usługowe (53 proc.), przedstawiciele administracji publicznej (53 proc.), handlowe (52 proc.), a najmniej transportowe (32 proc.) – wskazują autorzy raportu.

– Recesja wydatków konsumenckich, spadek tego, co realnie jesteśmy w stanie kupić, oznacza dla firm, że coraz trudniej im będzie sprzedawać swoje produkty, co oznacza, że firmy będą powoli ograniczać zatrudnienie – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP.

Więcej firm planuje zwiększyć zatrudnienie. W tych branżach będą szukać pracowników

Osłabienie gospodarcze wpływa na plany rekrutacyjne firm. Niemal co trzeci pracodawca (28 proc.) zakłada redukcję zatrudnienia. To wzrost o 6 pp. w porównaniu do poprzedniej edycji badania, natomiast rok do roku dynamika wynosi 4 pp. Obniżenie zatrudnienia najczęściej planują firmy produkcyjne (33 proc.) i handlowe (32 proc.), zdecydowanie rzadziej transportowe (11 proc.).

Jednocześnie trzeba zwrócić uwagę, że wzrósł odsetek przedsiębiorców planujących nowe rekrutacje, który wynosi 25 proc., zatem o 3 pp. więcej niż w poprzedniej edycji badania i tyle samo co rok wcześniej. Utrzymanie poziomu zatrudnienia zakłada 35 proc. firm, podczas gdy w poprzedniej edycji badania taki scenariusz zakładało 42 proc. firm.

– Patrząc szczegółowo na plany rekrutacyjne firm nie będzie zaskoczeniem, że wyróżniają się największe przedsiębiorstwa – 28 proc. z nich planuje rekrutacje w porównaniu do 23 proc. małych i średnich podmiotów – wynika z raportu.

Pracownicy oczekują podwyżek. Firmy muszą je dawać

Utrzymanie pracowników, czyli najbardziej pożądany scenariusz dla firm, w aktualnych warunkach gospodarczych wiąże się z koniecznością oferowania podwyżek. Pracownicy ich oczekują, bo koszty życia ze względu na inflację rosną praktycznie z dnia na dzień. Patrząc na deklaracje firm, najwięcej pracodawców, bo 39 proc., chce podnosić pensje, 38 proc. planuje utrzymać wynagrodzenie na poziomie z 2022 roku, a 11 proc. je obniżyć.

– Podwyżki wynagrodzeń najczęściej planuje administracja publiczna (57 proc. wskazań) i produkcja (45 proc.), rzadziej firmy transportowe (26 proc.) – podano w raporcie.

– Obserwujemy pozytywne nastawienie i optymizm wśród pracowników, a pracodawcy znajdują się w trendzie bocznym, czyli nie zwiększają zatrudnienia, ale też nie zwalniają – mówi nam Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy, założyciel Personnel Service i przyznaje, że przedsiębiorcy czekają na to, co pokaże druga połowa tego roku.

Jak wyjaśnia, pod tym względem zauważalna będzie różnica w porównaniu do zeszłego roku, czy poprzednich lat, ponieważ pierwszy kwartał na rynku pracy należał do tych spokojniejszych, a dopiero w późniejszym okresie dochodziło do dużych zatrudnień, natomiast w tym roku „ten cykl przesunie nam się nawet o dwa miesiące”.

– Oznacza to, że z pobudzeniem na rynku pracy będziemy mieli do czynienia trochę później, ale moim zdaniem z nie tak dużym, jak mieliśmy do czynienia w zeszłym roku – przyznaje.

Polscy pracownicy pozytywnie oceniają swoją sytuację na rynku pracy

Z „Barometru” Personnel Service wyłania się optymistyczny obraz z perspektywy pracownika. 2 na 3 Polaków swoją aktualną sytuację na rynku pracy ocenia bardzo dobrze lub dobrze (66 proc.). Liczna grupa Polaków również na przyszłość patrzy „przez różowe okulary”. 61 proc. zapytanych uważa, że ich sytuacja na rynku pracy w 2023 roku będzie taka jak teraz lub lepsza (odpowiednio 10 proc. i 51 proc.). Optymistyczny obraz uzupełnia fakt, że ponad połowa pracowników nie obawia się zwolnienia z powodu sytuacji społeczno-gospodarczej (55 proc.), o swoje stanowisko boi się 18 proc. osób, a 27 proc. nie jest w stanie tego przewidzieć.

– Polscy pracownicy są optymistyczniejsi, niż byli jeszcze w listopadzie ubiegłego roku – tłumaczy nam Inglot. Ekspert podpiera to faktem, że globalne obawy dotyczące rynków pracy nie potwierdziły się.

– Przepracowali pierwszy kwartał tego roku, nie tracąc zatrudnienia i patrząc na ich nastawienie, czy poczucie bezpieczeństwa, okazuje się, że jest dobre, swoją sytuację oceniają optymistycznie – mówi Inglot.

Jednocześnie zwraca uwagę, że mamy 20 proc. spadek tworzenia się nowych miejsc pracy w gospodarce i to zdaniem eksperta są raczej dane niepokojące. – Oznacza to, że tej pracy na pewno nie będzie więcej, niż w zeszłym roku, a może być jej nawet odrobinę mniej – przyznaje.

W związku z obecnym otoczeniem gospodarczym większość pracowników planuje trzymać się swojej obecnej posady (60 proc.), a niespełna co piąty planuje odejść z pracy (18 proc.). Jednocześnie w obawie o kurczący się budżet domowy 58 proc. Polaków ma plan, żeby postarać się o większe dochody. Strategii antyinflacyjnych jest kilka.

Największy odsetek pracowników poprosi aktualnego pracodawcę o podwyżkę – wskazuje tak 29 proc.osób, podczas gdy w listopadzie 2022 roku ten odsetek wynosił 37 proc. Za pracą dorywczą rozejrzy się 17 proc. pracowników, a 12 proc. poszuka lepiej płatnej pracy. To odwrotna sytuacja niż pół roku temu, kiedy więcej osób planowało szukać lepiej płatnej pracy niż pracy dodatkowej.

– Dobrą informacją z punktu widzenia pracowników jest ubytek osób, które mogą pracować, ponieważ społeczeństwo się starzeje i w związku z tym, zatrudnienie będzie spadać, ale bezrobocie nie będzie dynamicznie rosnąć – prognozuje Sobolewski i dodaje, że bezrobocie nie powinno ono przekroczyć 4 proc. wg metodologii unijnej, czy 6 proc. zgodnie z polską metodologią, na koniec tego roku – podsumowuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Firmy częściej będą podnosić wynagrodzenie, niż zatrudniać. To czeka krajowy rynek pracy (WIDEO) - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia