MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Firmy wstrzymują inwestycje, ale nie panikują. Sytuacja na rynku pracy nadal stabilna

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Ponad połowa firm zamierza wstrzymać się z inwestycjami w 2023 roku
Ponad połowa firm zamierza wstrzymać się z inwestycjami w 2023 roku Marzena Bugala-Astaszow / Polska Press
Niepewność gospodarcza oraz rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują sposobów na optymalizację kosztów. 65 proc. przedsiębiorstw zamierza wstrzymać inwestycje lub plany rozwoju w oczekiwaniu na lepsze czasy. Na rynku pracy nadal jednak nie widać kryzysu, co potwierdzają najnowsze dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu.

Warunki do prowadzenia firmy pogorszyły się

Kilka miesięcy kryzysu energetycznego wraz z rosnącą inflacją sprawiło, że prowadzenie biznesu stało się dużo trudniejsze. Jak wynika z danych opublikowanych przez Konfederację Lewiatan, 69 proc. firm w ostatnim półroczu deklaruje, że warunki prowadzenia biznesu znacząco się pogorszyły.

Przedsiębiorstwa już teraz przewidują, że 2023 rok będzie okresem wyczekiwania na lepsze czasy. 65 proc. z nich zrezygnuje z projektów inwestycyjnych lub planów rozwoju. Tylko 35 proc. firm deklaruje kontynuację inwestycji zgodnie z przyjętym planem.

Dane te są zbieżne z analizami Polskiego Instytutu Ekonomicznego, z których wynika, że wskaźnik inwestycji spadł w listopadzie o 12 punktów w ciągu zaledwie miesiąca. To najniższy odczyt w 2022 roku.

Sytuacja na rynku pracy nadal stabilna

Co ciekawe, firmy odczuwają skutki trwającego kryzysu, lecz sytuacja cały czas jest pod kontrolą. Konfederacja Lewiatan podkreśla, że doniesienia o załamaniu na rynku pracy okazały się przedwczesne, co potwierdzają statystyki.

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 2,4 proc. (7 tys. dodatkowych etatów) w porównaniu do ubiegłego roku. Wyższe o 13 proc. są także wynagrodzenia, co jest dobrym wynikiem, jednak „zjadanym” przed 17-procentową inflację. Największy wzrost pensji odnotowano w transporcie oraz gospodarce magazynowej.

Analitycy Konfederacji Lewiatan podkreślają, że 72 proc. przedsiębiorstw nie zamierza ograniczać działalności. W kwestii zatrudnienia widoczna jest co prawda większa ostrożność poprzez np. wstrzymywanie kolejnych rekrutacji lub nieprzedłużanie umów, lecz zwolnienia nadal pozostają ostatecznością.

- Nie wszystkie zwolnienia podyktowane są problemami związanymi z osłabieniem gospodarki. W jakimś stopniu wynikają z od dawna wdrażanych programów restrukturyzacji (np. sektor finansowy), a w niektórych przypadkach są konsekwencją automatyzacji procesów. To też wynika z dużego zróżnicowania sytuacji w poszczególnych sektorach - dodaje ekspertka Konfederacji Lewiatan, Nadia Kurtieva.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Firmy wstrzymują inwestycje, ale nie panikują. Sytuacja na rynku pracy nadal stabilna - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia