Firmy znikają ze Świętokrzyskiego

Marzena SMORĘDA [email protected]
W stosunku do roku 2010 liczba firm w Świętokrzyskiem spadła o 2,6 procent.
W stosunku do roku 2010 liczba firm w Świętokrzyskiem spadła o 2,6 procent.
Udostępnij:
W ubiegłym roku w całej Polsce wyrejestrowano o 60 procent więcej firm niż rok wcześniej. W województwie świętokrzyskim z mapy gospodarczej znikło 2,6 procenta przedsiębiorstw. Głównie w sektorze prywatnym. Tak podaje najnowszy raport Urzędu Statystycznego w Kielcach.

Na koniec 2011 roku w województwie świętokrzyskim zarejestrowanych było 105,9 tysięcy firm. Stanowi to zaledwie 2,7 procent wszystkich podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w kraju. Najwięcej było przedsiębiorstw zajmujących się handlem i naprawą samochodów - 33,2 procent i budownictwem - 13,4 procent. Zdecydowaną większość, bo aż 96,9 procent podmiotów gospodarczych stanowiły firmy prywatne.

Przeczytaj też:Michał Sołowow awansował n**a liście Forbesa!**

Podmioty sektora publicznego w 2011 roku stanowiły 3,1 procent ogółu firm.

W związku z kryzysem nie wszystkie dały radę utrzymać się na rynku i musiały zakończyć działalność. W stosunku do roku 2010 ich liczba spadła o 2,6 procent. Najwięcej plajt odnotowano w sektorze prywatnym. W stosunku do roku 2010 ich liczba zmniejszyła się o 2,7 procent. Liczba firm sektora publicznego w ciągu roku zmniejszyła się o 5 podmiotów.

 

- Niepowodzenie w biznesie, zwłaszcza małym, jest coraz częstszym zjawiskiem, co potwierdzają statystyki. Ryzyko i bankructwo są po prostu nieodłącznymi elementami wolnoryn-kowej gospodarki. Nie zmienią tego nawet pieniądze na zakładanie własnej działalności – mówił w wywiadzie dla Echa Dnia światowej sławy ekonomista profesor Stanisław Gomułka.

 

Ale ubiegłoroczne kłopoty świętokrzyskich przedsiębior-ców wynikały przede wszystkim ze światowych i europejskich problemów gospodarczych. – Gdy na skutek niestabilnej waluty rynek jest chwiejny, nie można oczekiwać sukcesów, szczególnie małych firm, bez doświadczenia i zaplecza finansowego - tłumaczył Tomasz Tworek, prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pracodawców prywatnych Lewiatan. – Dlatego przedsiębiorcy potrzebują wsparcia ze strony przepisów i państwa – dodał.

Przeczytaj też:Wielkie promocje na pożegnanie lutego w Galerii Echo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie