Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fiskus wnikliwie przygląda się niektórym branżom. Budowlanka, domy weselne i mechanicy pod lupą skarbówki

Janusz Petz
archiwum
Urzędy Skarbowe nie na żarty zabrały się za branże, gdzie istnieje podejrzenie funkcjonowania szarej strefy. Do przedsiębiorców wysyłane są listy ostrzegające, prowadzi się kontrole, sypią się mandaty.

Na stronie Krajowej Administracji Skarbowej można znaleźć główne założenia akcji prowadzonych w kierunku uszczelnienia systemu podatkowego.

Wyrównywanie szans

„Zadaniem Krajowej Administracji Skarbowej jest ochrona legalnie działających firm i zasad uczciwej konkurencji. Realizując to zadanie współpracujemy z organizacjami przedsiębiorców i reagujemy na sygnały o nieprawidłowościach, zgłaszane nam przez konsumentów. Informacje, które otrzymujemy najczęściej, dotyczą sprzedaży towarów oraz usług poza ewidencją podatkową. Dlatego prowadzimy intensywne działania kontrolne w zakresie prawidłowości ewidencjonowania obrotów za pomocą kas fiskalnych, wydawania paragonów i wystawiania faktur” - czytamu w pismie podpisanym przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej Mariana Banasia.

Podejrzane branże

W pierwszej kolejności działania służb skarbowych skoncentrowano na branżach, które, zostały określone przez Główny Urząd Statystyczny jako najbardziej narażone na występowanie w nich szarej strefy, są to: gastronomia, w tym domu weselne, budownictwo oraz mechanika pojazdowa.

- Nie oznacza to jednak zaniechania czynności kontrolnych także w innych obszarach, w których zostaną stwierdzone uchybienia. Działania podejmowane są także w stosunku do tych podmiotów, u których poziom deklarowanych obrotów jest nieadekwatny do rzeczywistych rozmiarów działalności - mówi Aneta Kargulewicz z II Urzędu Skarbowego. Urzędy skarbowe wysyłają do wszystkich przedsiębiorstw działających w tych branżach pisma o obowiązkach podatkowych i zagrożeniu związanym z szarą strefą. Fiskus wskazuje w jaki sposób skruszony przedsiębiorca może naprawić swoje błędy, aby uniknąć poważniejszych konsekwencji. I Urząd Skarbowy w Radomiu rozesłał około 3200 takich listów, a II Urząd Skarbowy w Radomiu około 500 takich pism.

Mandaty i rozgrzeszenia

Skarbówka kontroluje prawidłowości ewidencjonowania obrotów za pomocą kas fiskalnych, wydawania paragonów i wystawiania faktur. W tym roku, do 30 listopada, w II Urzędzie Skarbowym w Radomiu skontrolowano 1347 podmiotów, wystawiono 236 mandat ów na łączną kwotę 105 tysięcy złotych, a rozpiętość kwot mandatów była od 210 do 1500 złotych. W I Urzędzie Skarbowym w ramach działań „Weź paragon” przeprowadzono obserwacje w ponad 4400 podmiotach, wydano czterysta mandatów na kwotę 127 800 złotych. Działania dotyczyły głównie handlu, gastronomii, usług, motoryzacji i budownictwa.

Akcje skierowane przeciwko warsztatom i branży weselnej znalazły swoje odbicie w prześmiewczych memach, ale także i medialnych nadinterpretacjach. - To nieprawda, że obdarowani nowożeńcy powinni zawsze zapłacić podatek od prezentu. W zależności od stopnia pokrewieństwa takie darowizny objęte są kwotami wolnymi od podatku. W przypadku osoby blisko spokrewnionej jest to 9637 złotych, a obcej 4902 złotych - mówi Aneta Kargulewicz.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fiskus wnikliwie przygląda się niektórym branżom. Budowlanka, domy weselne i mechanicy pod lupą skarbówki - Echo Dnia Radomskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia