Fotowoltaika dla biznesu. Własna energia, która po prostu się opłaca. Sprawdź, ile można zaoszczędzić

Materiał informacyjny BUD-INVEST ENERGY
Udostępnij:
Instalacja fotowoltaiczna zapewnia niezależność energetyczną nie tylko gospodarstwu domowemu, ale jest również świetnym rozwiązaniem dla firm. Jak właściciele dużych biznesów, takich jak fabryki, magazyny czy zakłady przemysłowe mogą uniezależnić się od stale rosnących cen prądu i oszczędzać dzięki instalacji fotowoltaicznej? Sprawdzamy korzyści, jakie niesie za sobą produkowanie własnej energii.

Fotowoltaika dla biznesu. Każda firma może skorzystać.

Dziś już nikt nie ma wątpliwości, czy inwestycja w własną instalację fotowoltaiczną się opłaca. Oszczędności dotyczą zarówno gospodarstw domowych, jak i firm. O jakiej wielkości przedsiębiorstwach mowa? Otóż nawet o magazynach, fabrykach, czy liniach produkcyjnych. Poniżej sprawdzamy oszczędności na konkretnych przypadkach.

Fotowoltaika kiedyś traktowana jak innowacja czy „ ciekawostka technologiczna”, dziś jest nie tylko bardzo dobrym rozwiązaniem dla firm, które posiadają wysokie rachunki za prąd, ale również poważną inwestycją biznesową. W obecnej sytuacji ekonomicznej, w obliczu rosnącej inflacji i stale windujących cen energii zauważam wzmożone zainteresowanie fotowoltaiką prezesów firm oraz osób odpowiedzialnych za rozwój w przedsiębiorstwach. - mówi Piotr Łangowski, prezes Bud-Invest Energy, firmy, która przygotowuje i wykonuje instalacje fotowoltaiczne powyżej 50kWp i prowadzi pełną dokumentację inwestycyjną.

Dlaczego mamy pewność, że inwestycja będzie się opłacać? Zapotrzebowanie energetyczne jest badane przez dostawcę modułów fotowoltaicznych, a instalacja przygotowywana jest po indywidualnym audycie i dostosowana do potrzeb.Co jest potrzebne, by to zweryfikować? Wystarczą:

  • dowolny rachunek za prąd w firmie, by sprawdzić moc przyłączeniową oraz zużycie energii,
  • projekt budynku, co pozwoli na zbadanie możliwości montażowych paneli fotowoltaicznych na dachu.

Bud-Invest Energy, firma należąca do Bud Invest Group, oferuje kompleksowe wsparcie dla biznesu w branży OZE, budowlanej i deweloperskiej, poczynając od obsługi formalności związanych z instalacją fotowoltaiczną do edukacji instalatorów fotowoltaiki. Mając tak kompleksowe wsparcie, z powodzeniem zmienisz źródło zasilania w swojej firmie, które przyniesie szybko wymierne korzyści.

Fotowoltaika a zwrot z inwestycji. To się opłaca!

Dzisiaj już nikt nie ma wątpliwości co do tego, że fotowoltaika się opłaca. Częściej jednak pada pytanie – ile można zaoszczędzić. Spójrzmy zatem na konkretne liczby. Wszystko zależne jest od wielkości przedsiębiorstwa i zużycia energii. Zwrot z inwestycji, która może wahać się od 150 tys. do nawet kilku milionów, następuje zwykle po ok. 6 latach.

Żywotność instalacji fotowoltaicznej wynosi natomiast 30 lat. Należy pamiętać, że moduły fotowoltaiczne z upływem czasu tracą na wydajności — rocznie to około 0,5 proc. Jak łatwo obliczyć — nawet po 30 latach będą one pracowały wciąż na 85-80 proc. wydajności. Możliwość odliczenia amortyzacji przyspieszonej w rocznym podatku powoduje, iż stopa zwrotu z inwestycji jest jeszcze większa.

Panele fotowoltaiczne dla firm. Tyle można zaoszczędzić

Fotowoltaika dla firm oznacza niemałe oszczędności. Zwrot z inwestycji przy oszczędnościach na energii jest możliwy w perspektywie nawet pół roku do pięciu lat.

Przekonali się o tym właściciele wielu:

  • fabryk,
  • linii produkcyjnych,
  • dużych zakładów.

Przykładowo przy inwestycji na poziomie 300 tyś. będziemy musieli czekać pięć lat, aby oszczędność na energii elektrycznej pokryła koszty instalacji. Z kolei z dotacją wyniesie to już mniej niż trzy lata.

Na największy zwrot z inwestycji mogą liczyć między innymi przedsiębiorstwa z największym zapotrzebowaniem na energię, ale też najwyższym poziomem inwestycji. Tutaj przy dofinansowaniu bezzwrotnym na poziomie 85 proc. przedsiębiorca wychodzi na zero już po ośmiu miesiącach! Oczywiście indywidualne wyliczenia mogą się róznić i należy je dostosować do indywidualnego zapotrzebowania danego przedsiębiorstwa. Przykłady kalkulacji przedstawione są w poniższej tabeli.

Na jakie dotacje może liczyć firma, która chce zainwestować w fotowoltaikę?

Jesteś ciekaw, na jaką dotację liczyć może Twoja firma? Wszystko zależy od tego, jak duża jest Twoja hala produkcyjna i jakie ma zapotrzebowanie na energię. Dotację pozyskać można z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wszystko powyżej 50 kWp jest dofinansowane od 70 do 85 proc. Oznacza to, że w grę wchodzi dofinansowanie w wysokości nawet kilku milionów złotych do naszej elektrowni słonecznej. Taki proces może jednak potrwać od 6 miesięcy do nawet 2-3 lat. Dlatego ważne jest wsparcie specjalistów branżowych, takich jak Bud-Invest Energy.

Dostrzegam na przełomie kilku lat wielką zmianę w podejściu właścicieli dużych przedsiębiorstw do szukania oszczędności oraz inwestycji w odnawialne źródła energii. Dziś to już nie my pozyskujemy klientów, tylko to oni zwracają się do nas, szukając rzetelnych i godnych zaufania partnerów biznesowych. - tłumaczy Piotr Łangowski, prezes Bud-Invest Energy.**

To właśnie specjaliści zadbają o to, by dobrać korzystne rozwiązanie. Jeśli nie ma możliwości zamontowania instalacji fotowoltaicznej na dachu, wówczas skorzystać można z rozwiązań hybrydowych lub gruntowych.

BIEnergy Expo, czyli targi nowoczesnego i ekologicznego budownictwa

Jeśli temat odnawialnych źródeł energii oraz ekologicznego budownictwa jest Ci bliski, koniecznie weź udział w październikowych targach poświęconych tej tematyce. To idealna okazja, by:

  • poznać nowoczesne rozwiązania,
  • zainspirować się nimi i wdrożyć we własnych czterech kątach,
  • pozyskać partnerów do współpracy także na gruncie zawodowym.

Wejdź na stronę http://bienergyexpo.pl/ i dowiedz się więcej o wydarzeniu, które odbędzie się w dniu 10 października 2021.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Fotowoltaika dla biznesu. Własna energia, która po prostu się opłaca. Sprawdź, ile można zaoszczędzić - Strefa Biznesu