Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Futurystyczny ford iosis MAX

Robert Felczak
Podczas tegorocznego Salonu Samochodowego w Genewie Ford zaprezentował trzeci specjalnie opracowany model z serii efektownych samochodów koncepcyjnych noszących nazwę Ford iosis.

   Ford iosis MAX zwraca uwagę uderzającą linią nadwozia i nie mniej odważnie wystylizowanym wnętrzem, które zaprojektowano śmiało interpretując na nowo znane z innych konstrukcji Forda założenia stylistyczne kinetic design. W efekcie powstał dynamiczny, oryginalny minivan klasy MAV, charakteryzujący się efektywnym wykorzystaniem przestrzeni i daleko idącą wszechstronnością.

   Efektowną, odważną linię nadwozia uzupełnia szereg nowatorskich rozwiązań, które zwiększają praktyczne walory pojazdu i zarazem czynią go bardziej ekologicznym. Wśród nich są takie rozwiązania jak nowatorski sposób otwierania drzwi, szerokie zastosowanie lekkich materiałów, zaawansowane rozwiązania poprawiające aerodynamikę a także - prezentowana po raz pierwszy - zapowiedź nowej rodziny silników benzynowych EcoBoost opracowywanych w Europie na potrzeby modeli Forda, które będą oferowane na wszystkich rynkach świata począwszy od 2010 roku.

   W przedniej części Forda iosis MAX dominuje wyraźny otwór dolnej kraty wlotu powietrza mającej kształt trapezu. Ten element stał się już znakiem rozpoznawczym nowej generacji modeli Forda. Jednak w tym przypadku dolny wlot powietrza po raz pierwszy otrzymał nowe wykończenie, z trzema poziomymi chromowanymi poprzeczkami.   

W efekcie przód zyskał bardziej dynamiczny i bardziej efektowny wygląd.

Swój dynamiczny wygląd nadwozie koncepcyjnego Forda zawdzięcza przede wszystkim kształtowi boków, wyraźnie nawiązującemu do samochodów typu coupé, z przyciągającą wzrok linią bocznych szyb i silnie pochylonymi słupkami tylnymi.

Oryginalnie zaprojektowane tylne słupki, nawiązujące profilem i sposobem ustawienia do architektonicznych przypór o kształcie łęku, mają także ważne znaczenie funkcjonalne. Słupki spełniają przede wszystkim funkcję spojlerów, kierując strumień powietrza jak najbliżej tylnej szyby, co poprawia parametry aerodynamiczne nadwozia.

Z każdej strony w oko wpadają detale stylistyczne zaprojektowane w wyobraźnią i inwencją. Nie można nie zauważyć na przykład nowego kształtu kloszy przednich reflektorów i tyl-nych świateł zespolonych, efektownych pasków świetlnych utworzonych przez diody LED wzdłuż obu progów czy rasowych 19-calowych aluminiowych obręczy kół mających lekką, dwuczęściową konstrukcję.

Intrygująca zewnętrzna szata nadwozia ma swoją konty-nuację we wnętrzu, gdzie dominują wyraziste, dynamiczne kon-tury. Również w kabinie widać wiele elementów wystylizowa-nych w konwencji kinetic design, ze skomplikowanymi kształta-mi i elementami graficznymi, które udanie nawiązują do stylu dominującego na zewnątrz nadwozia.

Zastosowanie nowoczesnych, zaawansowanych technolo-gicznie materiałów połączono z nowatorskimi rozwiązaniami. Jednym z nich jest konstrukcja nośna foteli, dzięki której kie-rowca i pasażerowie wydają się "płynąć w powietrzu”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia