IPT - pasek artykułowy

Gdzie odbywa się konkurs krzyku? Skąd pochodzi nazwa regionu? Tego mogłeś nie wiedzieć o Mazurach. Ciekawostki z Krainy Tysiąca Jezior

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wideo
od 7 lat
Wydaje ci się, że o Warmii i Mazurach wiesz wszystko? Zachwycasz się przede wszystkim jeziorami i znanymi kurortami żeglarskimi? Masz rację! Pamiętaj tylko, że region ma również mniej znane oblicze. Sprawdź ciekawostki o Warmii i Mazurach, o których mogłeś nie wiedzieć.

Spis treści

Ciekawostki o Mazurach

Myślisz, że znasz Mazury jak własną kieszeń? To świetnie! Ale czy wiesz wszystko? Może masz wrażenie, że ta malownicza kraina nie ma przed tobą żadnych tajemnic. Cóż, może nie do końca! Oto kilka ciekawostek o Mazurach, które mogą cię zaskoczyć.

Jezioro w słoneczny dzień
Myślisz, że znasz Mazury na wylot? To świetnie, ale przygotuj się na nieco niespodzianek! Poniżej znajdziesz kilka ciekawostek o Warmii i Mazurach, które mogą zaskoczyć. thonatos/pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

Etymologia nazwy Mazury jest dosyć zaskakująca. Otóż rzeczownik „mazur” pochodzi od przedrostka „maz-” („smolić” – pierwotnie słowo „maź” oznaczało smołę), oraz przyrostka „-ur”. Słowo „mazur” było określeniem stosowanym wobec smolarzy zamieszkujących tereny leśne w regionie i to właśnie od nich wzięła się nazwa krainy.

Czytaj też: Majówka 2024 na Mazurach: 13 najlepszych atrakcji, które warto odwiedzić w czasie długiego weekendu majowego

Nazwę Warmia początkowo stosowano tylko wobec terenów położonych nad Zalewem Wiślanym, zamieszkałych przez pruskie plemię Warmów. Pochodzenie nazwy nie jest pewne. Zwykle wywodzi się ją od pruskiego słowa „wormyan” oznaczającego kolor czerwony i spokrewnionego ze słowem „czerw, robak”. Nazwa Warmia znaczy więc najprawdopodobniej „czerwona kraina”.

Mapa:

Czy w Krainie Tysiąca Jezior naprawdę znajduje się ich zaledwie tysiąc?

Tysiąc jezior to jednak spore niedopowiedzenie. Na samych Mazurach można doliczyć się bowiem około 2600 jezior. Jeśli dodamy do tego jeziora na Warmii i na pozostałych terenach wchodzących w skład województwa warmińsko-mazurskiego, okaże się, że jezior jest blisko 3000!

Brzeg jeziora
Będąc na Mazurach, można znaleźć punkt, gdzie stykają się granice Polski, Litwy i Rosji. drpainmm/pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

W regionie leży największe jezioro w Polsce, Śniardwy, o powierzchni aż 113,8 km kw. Znajdziemy tu również najdłuższe jezioro w kraju, czyli Jeziorak, którego długość wynosi 27,45 km.

Mazurskie fakty i ciekawostki

Ile kilometrów liczy najdłuższa trasa rowerowa Warmii i Mazur? Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to najdłuższa i jedna z najbardziej malowniczych tras rowerowych w Polsce. Warmińsko-mazurski odcinek szlaku liczy 397 km i można nim podróżować od miasta do miasta, zwiedzając po drodze ciekawe i bogate w atrakcje tereny obu krain.

Jakie zwierzęta można spotkać na Mazurach? Na terenie Puszczy Boreckiej na Mazurach działa Ośrodek Hodowli Żubrów. Początkowo zwierzęta żyły w zagrodach, dopiero kiedy uciekły do lasu, zdecydowano, że powinny przebywać na wolności, w swoim naturalnym środowisku.

Jezioro w pochmurny dzień
Czy wiesz, że na Mazurach jest około 2600 jezior? Które z nich jest twoim ulubionym? DariuszSankowski/pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

W takich warunkach można je teraz oglądać z platform widokowych dostępnych na terenie ośrodka. Drugim miejscem w regionie, w którym żubry żyją na wolności, jest (od 2021 r.) Puszcza Romincka. Natomiast na Półwyspie Popielińskim w warunkach naturalnych żyją cztery tabuny koników polskich.

Mazury potrafią zaskoczyć

Wybierając się na Mazury zapewne od zgiełku i hałasu chcemy uciec. Nie w każdym miejscu będzie to możliwe. Na Mazurach od ponad 20 lat organizowany jest Międzynarodowy Konkurs Krzyku w Gołdapi. Uczestnicy z całego świata rywalizują w krzyku w kierunku specjalnej aparatury, mierzącej decybele. Najlepsze wyniki zanotowane na zawodach wynosiły nawet w okolicach 138dB.

Domy nad jeziorem
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to najdłuższa i jedna z najbardziej malowniczych tras rowerowych w Polsce. Warmińsko-mazurski odcinek szlaku liczy 397 km i można nim podróżować od miasta do miasta, zwiedzając po drodze ciekawe i bogate w atrakcje tereny obu krain. bfrcz/pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

Czym jeszcze potrafią zaskoczyć Mazury? Zamkami. W regionie zachowało się wiele gotyckich zamków, budowanych zarówno przez zakon krzyżacki, jak i przez biskupów i kapituły katedralne. Obecnie w większości z warowni działają muzea i inne placówki kulturalne. Ale są i takie, które w całości lub częściowo udostępniają swe komnaty turystom. Warto jednak zwrócić uwagę na ciekawostkę. W kilku z tych zamków możemy zanocować.

Zatrzymać się na noc możemy w zamkach w:

  • Rynie,
  • Lidzbarku Warmińskim (przedzamcze),
  • Nidzicy,
  • Reszlu,
  • Giżycku.

To jednak nie wszystko, region ma nawet własną „Częstochowę”. Gietrzwałd można nazwać „warmińską Częstochową”, ponieważ znajduje się tam sanktuarium maryjne, miejsce słynące z cudów. W 1877 r. we wsi objawiła się Matka Boża – co warto podkreślić, mówiła po polsku.

Przyczyniło się to do odrodzenia tożsamości wśród polskich mieszkańców Warmii, którzy zaczęli pielgrzymować do Gietrzwałdu. Pątnicy przybywają tam również dzisiaj – chcą pomodlić się przed obrazem Maryi i zaczerpnąć wody z pobłogosławionego przez nią źródła.

Mazury kryją w sobie wiele nieoczywistych tajemnic i ciekawostek. Odkrywanie ich to prawdziwa przyjemność dla każdego, kto szuka niezapomnianych doświadczeń!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży