Gigantyczne plany Uzdrowiska Busko-Zdrój. Inwestycje za 100 milionów złotych?

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Gigantyczne plany inwestycyjne „Uzdrowiska Busko-Zdrój” na ten rok i najbliższe lata przedstawił w poniedziałek na sesji sejmiku prezes tej marszałkowskiej spółki - Wojciech Legawiec. Na realizację tych zamierzeń „Uzdrowisko” chce pozyskać 100 milionów złotych! Była także mowa o dynamicznym wzroście przychodów oraz stale zwiększającej się liczbie kuracjuszy i pacjentów.

- Rozwijamy się i planujemy swoją przyszłość. Chcemy poprawić wizerunek, bo mamy 182 lata. Trzeba poddać liftingowi znaki graficzne, które posiadamy, by były dostosowane do obecnych standardów. Chcemy również nadać tożsamość poszczególnym obiektom, by każdy z nich, a mamy ich siedem, mógł podążać własną drogą i samodzielnie się rozwijać – powiedział Wojciech Legawiec. Katalog już realizowanych i planowanych inwestycji jest szeroki.
W sanatorium „Marconi” przeprowadzono termomodernizację m.in. wymieniono dach, okna i odnowiono elewację. Aktualnie trwa remont wnętrza zachodniego skrzydła obiektu, gdzie znajduje się około 70 łóżek. Niebawem rozpocznie się kolejna modernizacja wnętrza obiektu m.in. sali koncertowej. Jeszcze w tym roku ruszy rewitalizacja wieży ciśnień, czyli budynku, w którym znajdowało się pierwsze w kurorcie ujęcie wody siarczkowej. Powstaną taras widokowy z restauracją oraz instalacja do warzenia piwa. – To przedsięwzięcie uatrakcyjni kuracjuszom pobyt na przykład poprzez kąpiele w piwie – podkreślił Wojciech Legawiec.

Docelowo władze spółki chcą wyprowadzić zakład produkcji „Buskowianki” ze ścisłej strefy uzdrowiskowej. – W tym miejscu powstanie obiekt SPA i wellness z basenami o różnych nieckach również z basenami zewnętrznymi – powiedział Wojciech Legawiec.

Potężna inwestycja będzie realizowana w Uzdrowiskowym Szpitalu Kompleksowej Rehabilitacji „Krystyna”. W tym roku remont obecnego basenu oraz budowa nowego basenu z wodą leczniczą, a w kolejnych latach – rozbudowa poszczególnych pawilonów – „Krystyna” przejdzie totalną metamorfozę. Dziś możemy przyjąć 450 kuracjuszy. W perspektywie nasz potencjał wyniesie 750 osób – poinformował Wojciech Legawiec.

Rozkwitnie także sąsiednia Willa Zielona, gdzie do dyspozycji są 33 łóżka. - Planujemy rozbudowę o dodatkowy pawilon na tyłach obecnego obiektu. Pod jezdnią powstanie łącznik do „Krystyny”, by pacjenci mogli korzystać z potencjału szpitala – powiedział Wojciech Legawiec.

- Wpisanie do sieci szpitali dało „Górce” możliwość rozwoju i śmiałe spojrzenie w przyszłość. Uruchomiona została dodatkowa usługa, by wykorzystać sale operacyjne do zabiegów ortopedycznych, czyli okulistyka jednego dnia polegająca na zabiegu usuwania zaćmy. Pracują u nas świetni specjaliści i mamy coraz dłuższe kolejki. Ale szpital robi się za ciasny, więc planujemy jego rozbudowę. Szklany łącznik połączy istniejący obiekt z nowym pawilonem mieszkalnym oraz nowym basenem rehabilitacyjnym. Do połowy roku uzyskamy pozwolenie na budowę – podkreślił Wojciech Legawiec.

Spółka przygotowała koncepcja zakładająca rozbudowę Sanatorium „Oblęgorek” i połączenie go z willą „Cyprys”. - Powstanie bardzo ładny hotel na około 200 łóżek – powiedział Wojciech Legawiec.

Drugie życie otrzyma także Sanatorium „Mikołaj”, która ma 181 lat. – To stary budynek z różnymi funkcjonalnymi problemami. Planowana jest budowa nowego pawilonu z wszystkimi udogodnieniami oraz basenem i parkingiem podziemnym. Mamy już pozwolenie na budowę – poinformował Wojciech Legawiec.

Jeszcze przed ścisłym sezonem pierwszych gości zacznie przyjmować willa „Bagatela”. - Nasza obecna baza jest wykorzystana na poziomie 99 procent, dlatego potrzebne są nowe obiekty i nowe łóżka. Dzięki temu będziemy zyskiwać kolejne środki na inwestycje – podkreśla Wojciech Legawiec.

Jeśli chodzi o finanse, sytuacja spółki „Uzdrowisko Busko-Zdrój” jest bardzo dobra. – Przychody za 2017 rok wyniosły prawie 82 miliony złotych. To pozytywny efekt naszych działań. Przyjęliśmy 28 tysięcy 340 pacjentów i to jest jeden procent więcej niż w 2016 roku, a pacjentów komercyjnych przybyło dwa procent więcej w sytuacji nie zwiększenia bazy łóżkowej – wyliczał Wojciech Legawiec. Jak zaznaczył, spółka rocznie wydaje około 10 milionów złotych na remonty, zakupy inwestycyjne i inwestycje.

Jaka jest szacowana wielkość planowanych inwestycji? Czy są źródła finansowania? - Razem z członkiem Zarządu Województwa Markiem Szczepanikiem szukamy możliwości pozyskania finansowania tych inwestycji w ramach planu Junckera z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Minimalna kwota pożyczki to 100 milionów złotych przy bardzo korzystnym oprocentowaniu. To najtańsze pieniądze na rynku – odpowiedział Wojciech Legawiec.

Uzdrowisko Busko-Zdrój jest spółką należącą w 100 procentach do samorządu województwa. Oprócz usług leczniczych podmiot produkuje wodę „Buskowianka”. Prowadzi również sprzedaż „Słonecznych Kosmetyków” oraz miodów i napoju jabłkowo-miętowego.


Zobacz najpiękniejsze dziewczyny Studniówek 2018 w Świętokrzyskiem

POLECAMY RÓWNIEŻ:


Umiesz przeklinać po świętokrzysku? Sprawdź się! QUIZ

Sprawdź, czy znasz świętokrzyską gwarę! Co znaczą te słowa? [QUIZ]

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]

Janusze projektowania w akcji - te dzieła są bezużyteczne [zdjęcia]


Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!

Jakie sklepy będą czynne w niedziele w Kielcach?

ZOBACZ TAKŻE: Info z Polski: Dramatyczne zaślubiny - pan młody relacjonuje atak nożownika. Nowy sezon Ucha prezesa

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Milwaukee

Milwaukee M12 BDD-201C 4933479439

795,93 zł403,55 zł-49%
miejsce #2

Meec

Meec Tools 12 V LiIon 0,8 Ah

136,99 zł79,99 zł-42%
miejsce #3

Bosch

Bosch IXO 5 Full 06039A8022

492,20 zł294,00 zł-40%
miejsce #4

Makita

Makita DDF453SYE

800,79 zł565,92 zł-29%
miejsce #5

DeWalt

Dewalt DCD778S2T

920,63 zł718,00 zł-22%
miejsce #6

Parkside

Parkside 748981622

319,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Jakie są sposoby walki z kryzysem energetycznym? Posłuchaj eksperta

Materiał oryginalny: Gigantyczne plany Uzdrowiska Busko-Zdrój. Inwestycje za 100 milionów złotych? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie