Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Główny Urząd Miar realizuje w Kielcach pierwszy etap budowy Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego. To niezwykła szansa dla biznesu

p
Tak obecnie wygląda stan budowy. Więcej na kolejnych zdjęciach
Tak obecnie wygląda stan budowy. Więcej na kolejnych zdjęciach
Główny Urząd Miar realizuje w Kielcach pierwszy etap budowy Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego, który wkrótce stanie się centrum krajowej metrologii. Nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy pozwoli stworzyć warunki do współpracy pomiędzy profesjonalną i innowacyjną metrologią laboratoryjną a gospodarką.

Kampus Głównego Urzędu Miar w Kielcach to niezwykła szansa rozwojowa nie tylko dla krajowej nauki, ale również przemysłu i przedsiębiorstw z wielu różnych branż. Nowoczesna aparatura pomiarowa w najwyższym światowym standardzie umożliwi dynamiczną integrację przemysłu z nauką i przełoży się na rozwój badań naukowych zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim. Efekty tej kooperacji będzie można wykorzystywać w innowacyjnych gałęziach produkcji.

Unikalny charakter Kampusu

Przedsięwzięcie Głównego Urzędu Miar ma charakter unikalny. Wyjątkowa lokalizacja u podnóża góry Hałasa w południowej części Kielc zapewni minimalny wpływ warunków środowiskowych i zakłóceń prowadzonych badań i testów. To z kolei przełoży się na zwiększenie możliwości technicznych i wyższą jakość prowadzonych badań.

Kampus będzie również miejscem spotkań środowisk badawczych z przedstawicielami przemysłu i przedsiębiorstw oraz ze szkołami, uczelniami, instytucjami państwowymi czy wojskiem. Zapewni wyższą konkurencyjność polskiego sektora badań naukowych.

Najnowocześniejsza infrastruktura pomiarowa zapewni spójność pomiarową na najwyższym wymaganym poziomie. Profesjonalna baza dydaktyczna pomoże hamować efekt tak zwany drenażu mózgów i przysłuży się kumulowaniu kapitału ludzkiego na rynku, co również będzie nie do przecenienia dla rozwoju gospodarczego.

CZYTAJ WIĘCEJ: Główny Urząd Miar poszukuje pracowników do Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego w Kielcach. W tym roku nowe nabory.

Interdyscyplinarny charakter Kampusu GUM to wsparcie wszystkich gałęzi gospodarki poprzez umożliwienie dostępu do ujednoliconego na poziomie światowym systemu miar. Prace nad systemami pomiarowymi wspierają rozwój nowych technologii, konkurencyjność i są zgodne z Krajowymi Inteligentnymi Specjalizacjami.

Prestiż dla przedsiębiorstw

Budowa Kampusu i rozwinięcie współpracy pomiędzy GUM a biznesem wzmocni więzi łączące naukę, szkolnictwo wyższe i gospodarkę. Pozwoli na wymianę myśli technologicznej, a sama współpraca z Głównym Urzędem Miar będzie miała prestiżowy charakter dla przedsiębiorstw – zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym.

CZYTAJ WIĘCEJ: Główny Urząd Miar stawia na współpracę z biznesem. W Kielcach powstanie klaster skupiający środowiska naukowe i przedsiębiorców.

Firmy, które zdecydują się na współpracę z Kampusem udoskonalą swoje zdolności do adaptacji technologii optycznych, nanotechnologii, akustyki, czy technologii materiałowych, wpisujących się w zaawansowane technologie mechatroniczne i nowoczesne technologie materiałowe. To ogromny krok w przyszłość do Przemysłu 4.0.

Kampus Głównego Urzędu Miar będzie posiadał wszystkie niezbędne instrumenty wsparcia technicznego i badawczego. Łączność zapewni nowoczesna sieć informatyczna oraz połączenia światłowodowe z ośrodkami zewnętrznymi. Tworzone w Kampusie laboratoria będą miały wyjątkowy w skali kraju charakter. Przewidziane w nich wyposażenie i aparatura wynika wprost z potrzeb sygnalizowanych przez krajowy przemysł.

Otwiera to szansę na realizację wspólnych projektów badawczych, udostępnianie wyników takich prac, prowadzenie szkoleń i praktyk oraz wykonywanie badań i testów na zlecenia firm. To zupełnie nowa jakość w polskiej gospodarce, która daje szanse rodzimym przedsiębiorcom na rozwój w nieosiągalnych dotąd kierunkach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia