Nasza Loteria

Główny Urząd Miar stawia na współpracę z biznesem. W Kielcach powstanie klaster skupiający środowiska naukowe i przedsiębiorców

p
Główny Urząd Miar, który realizuje budowę Kampusu Laboratoryjnego w Kielcach, rozwija współpracę z przedsiębiorcami i biznesem. Instytucja chce dostarczać polskiemu przemysłowi rozwiązania usprawniające produkcję bieżącą - również z uwzględnieniem technologii przyszłości.

– To jest coś, co przygotowujemy dla przedsiębiorców na najbliższą dekadę – podkreśla profesor Jacek Semaniak, prezes GUM.

Jak mówi, Główny Urząd Miar aktywnie angażuje się we współpracę zarówno z otoczeniem naukowym, jak i gospodarczym. Temu pierwszemu służy członkostwo w Polskiej Unii Metrologicznej oraz kooperacja GUM z Ministerstwem Edukacji i Nauki przy programie Polska Metrologia.

- Jest to program dedykowany realizacji projektów związanych z rozwojem metrologii z punktu widzenia strategii rozwoju metrologii w Polsce i rozwoju GUM, gdzie świętokrzyski Kampus GUM ma ważne miejsce – mówi profesor Jacek Semaniak.

Budżet programu to 20 milionów złotych, a wnioskodawcy mogą aplikować o wsparcie realizacji projektów o wartości do 1 miliona złotych. Warunkiem przystąpienia do konkursu było uzyskanie pozytywnej opinii prezesa GUM.

- Wpłynęło 98 wniosków, 88 uzyskało pozytywną opinię i w MEiN trwają prace związane z oceną merytoryczną i formalną złożonych wniosków – wyjaśnia Jacek Semaniak.

Główny Urząd Miar planuje powołać do istnienia Klaster Metrologiczny – platformę współpracy środowiska naukowego z sektorem biznesu. Jak zapewnia prezes GUM, instytucja jest dobrze przygotowana do wsparcia polskiego przemysłu.

- Nie przychodzimy z pustymi rękami, przyjdziemy z tym wszystkim, co realizuje GUM już teraz i co będziemy realizować w świętokrzyskim Kampusie GUM, ale także z doświadczeniami wynikającymi ze współpracy z uczelniami, instytutami badawczymi, gdzie wiele zaproponowanych projektów dotyczy bezpośrednio ważnych z punktu widzenia przemysłu i gospodarki obszarów – podkreśla Jacek Semaniak.

Główną intencją GUM jest wychodzenie naprzeciw nie tylko obecnym, ale też przyszłym potrzebom polskich przedsiębiorców stawiających na innowacyjną gospodarkę.

- Pewne funkcjonalności, które będziemy rozwijać w Kampusie w Kielcach i w naszej siedzibie w Warszawie z dużym wyprzedzeniem przygotowują GUM i warunki, żeby wesprzeć polskich przedsiębiorców w takich obszarach jak elektromobilność, paliwa alternatywne czy automatyzacja produkcji w myśl zasad, które obowiązują w Przemyśle 4.0 – wyjaśnia Jacek Semaniak.

– Procesy produkcji są tam ściśle skorelowane z procedurami kontroli jakości, nawet bez udziału pracowników, a wykorzystanie metod sztucznej inteligencji to są nasze wyzwania, którym chcemy podołać. To jest coś, co przygotowujemy dla przedsiębiorców na najbliższą dekadę – dodaje Jacek Semaniak.

Jednak Główny Urząd Miar nie tylko planuje współpracę z biznesem, ale już włączył przedstawicieli tego sektora między innymi w realizację budowy Kampusu w Kielcach. W kwestii na przykład aparatury, która ma zostać zainstalowana na miejscu, konsultowano się ze środowiskiem naukowym i przedstawicielami biznesu. Profesor Jacek Semaniak podkreśla, że chodziło zwłaszcza o dużych przedsiębiorców, którzy mają wyrafinowane oczekiwania w stosunku do usług oferowanych przez GUM.

Konsultacje służą też temu, żeby w zakupach aparatury nie powielać urządzeń, którymi już dysponują inne ośrodki badawcze w kraju. W związku z tym powstała inicjatywa stworzenia spisu aparatury metrologicznej w Polsce. Kielecki Kampus GUM ma bowiem wyznaczać nową, najwyższą jakość w krajowej metrologii.

- Ważne, żeby warunki w jakich dokonywany będzie pomiar jak i aparatura, która pojawi się w Polsce była rzeczywiście unikatowa w skali kraju i konkurencyjna w wymiarze międzynarodowym – podsumowuje profesor Jacek Semianiak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia