Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gminy chcą przejąć PKS w Ostrowcu

Anna ŚLEDZIŃSKA [email protected]
List intencyjny podpisał m.in. burmistrz Kunowa Ireneusz Ożdżyński (z lewej). Na zdjęciu z prezesem PKS Stanisławem Wodyńskim.
List intencyjny podpisał m.in. burmistrz Kunowa Ireneusz Ożdżyński (z lewej). Na zdjęciu z prezesem PKS Stanisławem Wodyńskim.
Piętnaście gmin z terenu województwa świętokrzyskiego chce stworzyć związek, który stanie się w przyszłości właścicielem Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Taką propozycję przedstawią ministrowi skarbu.

 

Sytuacja przedsiębiorstw komunikacyjnych w województwie świętokrzyskim w ostatnich miesiącach stała się przedmiotem dyskusji władz samorządowych i przedstawicieli rządu. Ministerstwo Skarbu Państwa zaproponowało nawet samorządowi województwa przejęcie czterech spółek- w Końskich, Jędrzejowie, Busku Zdroju i Ostrowcu Świętokrzyskim.

 

SAMORZĄDY RAZEM

Tymczasem w PKS w Ostrowcu Świętokrzyskim szykowane są wielkie zmiany, a ich początkiem ma być zawiązane w piątek, przy okazji obchodów Dnia Transportowca, porozumienie między 15 gminami: Baćkowice, Bałtów, Klimontów, Kunów, Lipnik, Lipsko, Łagów, Ożarów, Rzeczniów, Sadowie, Sienno, Solec, Tarłów, Waśniów, Wojciechowice.

 

- Spotkanie intencyjne zaowocowało podpisanie listu, w którym gminy wyrażają wole prowadzenia wspólnej polityki transportowej na terenie działania ostrowieckiego PKS- mówi Stanisław Wodyński, prezes PKS Ostrowiec Św. S.A.- Zamierzamy powołać związek gmin, którzy wystąpi do Ministra Skarbu Państwa o nieodpłatne przekazanie przedsiębiorstwa.

 

Inicjatywa samorządów ma być odpowiedzią właśnie na ostatnie decyzje ministra skarbu i poszukiwanie dla przedsiębiorstw transportowych nowych właścicieli.

 

- Pozycja naszej firmy była budowana przez 65 lat na obszarach tych gmin- mówi Stanisław Wodyński.- Wierzę, że ze społecznego punktu widzenia, a także naszych pracowników, byłoby to dobre rozwiązanie. Właścicielami staliby się nasi najwięksi klienci.

Przejęcie przez gminy nadzoru nad przedsiębiorstwem ma dać pewność realizowania tam polityki transportowej, a spółce, zdaniem Stanisława Wodyńskiego- stabilizację na przyszłość.

 

- To możliwość budowania wartości firmy w dłuższej perspektywie czasu. Dla pracowników gwarancja zatrudnienia i wzrostu poziomu wynagrodzeń - przekonuje.

DECYZJA NALEŻY DO MINISTRA

W tej chwili przez pomysłodawcami etap tworzenia związku i zainteresowanie inicjatywą ministra skarbu. Dopiero po zarejestrowaniu nowej struktury, byłaby możliwość komunalizacji przedsiębiorstwa.

 

- Dla takiej gminy jak nasza najważniejszą korzyścią z tego przedsięwzięcia może być uzyskanie pewności komunikacyjnej- uważa Andrzej Jabłoński, wójt gminy Bałtów. - Komunikacja lokalna jest zadaniem obligatoryjnym gminy. Ta propozycja, wynikająca z pewnych rozstrzygnięć ekonomiczno-politycznych rządu stwarza możliwość prawną. Jeśli tylko gminom wystarczy determinacji, widzę szansę powodzenia. To nie jest rozwiązanie prekursorskie, ale opierając się na dobrych wzorach jesteśmy w stanie odnieść sukces.

 

W dalszej perspektywie planowane jest przeprowadzenie procesu restrukturyzacji, aplikowanie o środki unijne, które dałyby szansę rozwoju i zmiany struktury funkcjonowania. List zostanie również wysłany do wiadomości wojewody świętokrzyskiego oraz marszałka województwa.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia