Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorąca dyskusja wokół projektu dworca PKS - wieloryb czy świetna robota?

Paweł WIĘCEK
Gorąca dyskusja wokół projektu dworca PKS - wieloryb czy świetna robota?PKS 2 ma taką wizję przebudowy dworca PKS w Kielcach.
Gorąca dyskusja wokół projektu dworca PKS - wieloryb czy świetna robota?PKS 2 ma taką wizję przebudowy dworca PKS w Kielcach. Pracownia Architektoniczna Innebo
W poniedziałek zaprezentowano koncepcję przebudowy obiektu, który uznaje się za symbol miasta. Wizja warszawskich projektantów nie zbiera pozytywnych recenzji wśród ich kolegów po fachu z Kielc. Zastrzeżeń jest wiele. Propozycja podoba się natomiast mieszkańcom.

Koncepcję zagospodarowania terenu dworca PKS wraz z budynkiem o charakterystycznej „kosmicznej” kopule przedstawiła Polska Komunikacja Samochodowa 2 z Warszawy. Spółka pod koniec marca za 9,8 milionów złotych kupiła Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Kielcach. PKS 2 planuje stworzyć w stolicy województwa świętokrzyskiego Zintegrowane Centrum Komunikacyjne z galerią handlową o powierzchni 16 tysięcy metrów kwadratowych. Projekt, jak podkreślają przedstawiciele inwestora, zakłada zachowanie kopuły budynku dworca, który jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków.

Zamysł architektoniczny skrytykował Artur Hajdorowicz, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Kielce. Jego zdaniem spółka tak naprawdę chce zbudować galerię handlową i zredukować do minumum funkcję komunikacyjną. Nowy obiekt nazwał „wielkim, białym wielorybem”.

 

ZBYT DUŻY

O ocenę projektu poprosiliśmy troje znanych kieleckich architektów. Wszyscy podzielają krytyczne uwagi Hajdorowicza.

Edyta Banachowska, właścicielka „ebe STUDIO Pracownia Architektoniczna”: - Budynek starego dworca jest wpisany do rejestru zabytków i trzeba to uszanować. Wpakowanie go w nową bryłę nie jest dobrym pomysłem, bo niszczy dotychczasowy efekt wizualny. Powinno się bardziej wyeksponować kopułę dworca. Wydaje mi się, że ktoś, kto stworzył projekt, albo nie przyjechał do Kielc, albo nie bardzo czuje to miejsce.

 

Andrzej Detka, szef Pracowni Architektonicznej „DETAN”: - Projekt nowego inwestora pokazuje, jak łakomym kąskiem dla korporacji handlowych jest kawałek terenu w centrum miasta. Tu chodzi o budowę galerii handlowej, bo zbyt mało jest miejsca dla obsługi komunikacji. W projekcie mamy do czynienia z błędem skali. Ogromny obiekt kłóci się z tradycyjną formą miasta. Agresywna bryła nie podkreśla kościoła Świętego Krzyża i nie szanuje kontekstu urbanistycznego. Poza tym wizualizacja jest oszukana: nie przedstawiono ani jednej, która pokazywałaby obiekt z poziomu widzenia człowieka. Należałoby więcej czasu poświęcić na analizę miejsca. W tym projekcie genius loci, które to miejsce ma, jest powalone. Wstawiono coś, co wyje.

 

Konrad Śmierzyński, współwłaściciel Tera Group Pracownia Architektoniczna: - Moje pierwsze wrażenie było takie, że projekt jest fajny. Ale jak się mu bliżej przyjrzałem, stwierdziłem, że jest nietrafiony, bo zaburza urbanistykę miasta. Nowy obiekt „zjadł” ten istniejący. Jest zbyt duży w stosunku do kontekstu. W projekcie zgubiono główną ideę rozbudowy budynku statego dworca, który nie będzie widoczny z punktu widzenia człowieka.

 

LEPSZA GALERIA NIŻ TO, CO JEST

Koncepcję poddaliśmy także pod osąd naszych czytelników. Podoba się ona 75 procentom spośród osób, którzy wzięli udział w sondzie na portalu ECHODNIA.EU. Przeciwnego zdania było 22 procent osób. W internecie toczy się także ożywiona dyskusja na temat projektu. Oto wybrane wypowiedzi.

~prokielczanin: Projekt jest słaby. Robi wrażenie, bo na tym polega jego rola - pokazuje coś nowego, dużego, co na pierwszy rzut oka budzi ekscytację i pozytywne odczucia. Nowa bryła nie wpisuje się w tę część krajobrazu, nie nawiązuje absolutnie do niczego w swojej okolicy, nie eksponuje legendarnego spodka.

~Kielczanin: Fajny, bo ... kopuła zostaje (charakterystyczny element), nowy dworzec nie będzie zasłaniał zabytkowego kościoła, no i wygląda dość nowocześnie. Podoba mi się.

~kielczanka: Według mnie wygląda to super. Świetny projekt.
~mk: Mnie również podoba się nowa wizualizacja, w tym momencie wcale nie widać, że budynek ten to kopuła UFO, dla mnie to brudna i śmierdząca rudera, a przecież to z niego korzystają mieszkańcy innych miast i powinien być wizytówka, a nie straszyć.

~askaaaaa: Nie no pewnie, teraz jest znacznie ładniejszy... Żaden inwestor nie zechce wybudować samego dworca bez sklepów, bo mu się nie opłaca. Jak wszystkich odstraszymy, to zostaniemy z tym, co jest. Ja już wolę kolejną galerię niż żeby była taka ruina jak teraz.

~RZ: Specjalnie spreparowane obrazki z lotu ptaka to naprawdę zupełnie coś innego niż rzeczywisty widok, jaki miałby nas czekać. Zacznę od tego, że osobiście nie mam wątpliwości, że kielecki dworzec PKS jest obiektem wyjątkowym, świetną architekturą. Osoby spoza Kielc interesujące się architekturą i sztuką bardzo często na niego zwracają uwagę. To jeden z zaledwie kilku obiektów w naszym mieście takiego kalibru. Bardzo źle będzie o nas świadczyć, jeśli go nie ochronimy.

Dyskusja trwa, zapraszamy do wypowiadania się na forum ECHODNIA.EU i głosowania.

 

PUBLICZNIE NAD PLANEM

To, w jakim kierunku pójdzie modernizacja obiektu, wyjaśni się po uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu dworca. Przygotowany przez miejskich planistów dokument wejdzie lada dzień w etap dyskusji publicznej. Wszyscy mogą składać do niego wnioski i uwagi. Zrobi to także inwestor.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia