Gorąca dyskusja wokół projektu dworca PKS - wieloryb czy świetna robota?

Paweł WIĘCEK
Gorąca dyskusja wokół projektu dworca PKS - wieloryb czy świetna robota?PKS 2 ma taką wizję przebudowy dworca PKS w Kielcach.
Gorąca dyskusja wokół projektu dworca PKS - wieloryb czy świetna robota?PKS 2 ma taką wizję przebudowy dworca PKS w Kielcach. Pracownia Architektoniczna Innebo
W poniedziałek zaprezentowano koncepcję przebudowy obiektu, który uznaje się za symbol miasta. Wizja warszawskich projektantów nie zbiera pozytywnych recenzji wśród ich kolegów po fachu z Kielc. Zastrzeżeń jest wiele. Propozycja podoba się natomiast mieszkańcom.

Koncepcję zagospodarowania terenu dworca PKS wraz z budynkiem o charakterystycznej „kosmicznej” kopule przedstawiła Polska Komunikacja Samochodowa 2 z Warszawy. Spółka pod koniec marca za 9,8 milionów złotych kupiła Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Kielcach. PKS 2 planuje stworzyć w stolicy województwa świętokrzyskiego Zintegrowane Centrum Komunikacyjne z galerią handlową o powierzchni 16 tysięcy metrów kwadratowych. Projekt, jak podkreślają przedstawiciele inwestora, zakłada zachowanie kopuły budynku dworca, który jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków.

Zamysł architektoniczny skrytykował Artur Hajdorowicz, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Kielce. Jego zdaniem spółka tak naprawdę chce zbudować galerię handlową i zredukować do minumum funkcję komunikacyjną. Nowy obiekt nazwał „wielkim, białym wielorybem”.

 

ZBYT DUŻY

O ocenę projektu poprosiliśmy troje znanych kieleckich architektów. Wszyscy podzielają krytyczne uwagi Hajdorowicza.

Edyta Banachowska, właścicielka „ebe STUDIO Pracownia Architektoniczna”: - Budynek starego dworca jest wpisany do rejestru zabytków i trzeba to uszanować. Wpakowanie go w nową bryłę nie jest dobrym pomysłem, bo niszczy dotychczasowy efekt wizualny. Powinno się bardziej wyeksponować kopułę dworca. Wydaje mi się, że ktoś, kto stworzył projekt, albo nie przyjechał do Kielc, albo nie bardzo czuje to miejsce.

 

Andrzej Detka, szef Pracowni Architektonicznej „DETAN”: - Projekt nowego inwestora pokazuje, jak łakomym kąskiem dla korporacji handlowych jest kawałek terenu w centrum miasta. Tu chodzi o budowę galerii handlowej, bo zbyt mało jest miejsca dla obsługi komunikacji. W projekcie mamy do czynienia z błędem skali. Ogromny obiekt kłóci się z tradycyjną formą miasta. Agresywna bryła nie podkreśla kościoła Świętego Krzyża i nie szanuje kontekstu urbanistycznego. Poza tym wizualizacja jest oszukana: nie przedstawiono ani jednej, która pokazywałaby obiekt z poziomu widzenia człowieka. Należałoby więcej czasu poświęcić na analizę miejsca. W tym projekcie genius loci, które to miejsce ma, jest powalone. Wstawiono coś, co wyje.

 

Konrad Śmierzyński, współwłaściciel Tera Group Pracownia Architektoniczna: - Moje pierwsze wrażenie było takie, że projekt jest fajny. Ale jak się mu bliżej przyjrzałem, stwierdziłem, że jest nietrafiony, bo zaburza urbanistykę miasta. Nowy obiekt „zjadł” ten istniejący. Jest zbyt duży w stosunku do kontekstu. W projekcie zgubiono główną ideę rozbudowy budynku statego dworca, który nie będzie widoczny z punktu widzenia człowieka.

 

LEPSZA GALERIA NIŻ TO, CO JEST

Koncepcję poddaliśmy także pod osąd naszych czytelników. Podoba się ona 75 procentom spośród osób, którzy wzięli udział w sondzie na portalu ECHODNIA.EU. Przeciwnego zdania było 22 procent osób. W internecie toczy się także ożywiona dyskusja na temat projektu. Oto wybrane wypowiedzi.

~prokielczanin: Projekt jest słaby. Robi wrażenie, bo na tym polega jego rola - pokazuje coś nowego, dużego, co na pierwszy rzut oka budzi ekscytację i pozytywne odczucia. Nowa bryła nie wpisuje się w tę część krajobrazu, nie nawiązuje absolutnie do niczego w swojej okolicy, nie eksponuje legendarnego spodka.

~Kielczanin: Fajny, bo ... kopuła zostaje (charakterystyczny element), nowy dworzec nie będzie zasłaniał zabytkowego kościoła, no i wygląda dość nowocześnie. Podoba mi się.

~kielczanka: Według mnie wygląda to super. Świetny projekt.
~mk: Mnie również podoba się nowa wizualizacja, w tym momencie wcale nie widać, że budynek ten to kopuła UFO, dla mnie to brudna i śmierdząca rudera, a przecież to z niego korzystają mieszkańcy innych miast i powinien być wizytówka, a nie straszyć.

~askaaaaa: Nie no pewnie, teraz jest znacznie ładniejszy... Żaden inwestor nie zechce wybudować samego dworca bez sklepów, bo mu się nie opłaca. Jak wszystkich odstraszymy, to zostaniemy z tym, co jest. Ja już wolę kolejną galerię niż żeby była taka ruina jak teraz.

~RZ: Specjalnie spreparowane obrazki z lotu ptaka to naprawdę zupełnie coś innego niż rzeczywisty widok, jaki miałby nas czekać. Zacznę od tego, że osobiście nie mam wątpliwości, że kielecki dworzec PKS jest obiektem wyjątkowym, świetną architekturą. Osoby spoza Kielc interesujące się architekturą i sztuką bardzo często na niego zwracają uwagę. To jeden z zaledwie kilku obiektów w naszym mieście takiego kalibru. Bardzo źle będzie o nas świadczyć, jeśli go nie ochronimy.

Dyskusja trwa, zapraszamy do wypowiadania się na forum ECHODNIA.EU i głosowania.

 

PUBLICZNIE NAD PLANEM

To, w jakim kierunku pójdzie modernizacja obiektu, wyjaśni się po uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu dworca. Przygotowany przez miejskich planistów dokument wejdzie lada dzień w etap dyskusji publicznej. Wszyscy mogą składać do niego wnioski i uwagi. Zrobi to także inwestor.

 

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kkk
chyba nie widziałaś starego-albo na gały Ci padło
 
g
grubaryba
Chociaz architekci w tym miescie maja jeszcze zdanie i podniecaja sie tanimi obrazkami. To skandal, ze ktos chce w barbarzynski sposob zniszczyc doskonaly projekt dworca PKS. To nasza ikona i obiekt, ktory na stale wpisal sie w krajobraz Kielc. Miejmy zatem szacunek do dorobku przeszlosci i przestanmy budowac kolejne handlowe hangary. Ten projekt to kolejne wysysanie zycia z centrum, zadnego okna, wszystko schowane do wewnatrz, zeby tylko w meczyc sie w swietle halogenowych zarowek.
r
reality...
Ciągle coś nie pasuje, dziwię się, że obecny syf uznajecie za wartość? Kto korzysta z dworca? Tylko ten, kto musi!
G
Grazia
Podzielam zdanie architektów.Nowy dworzec nie bardzo mi się podoba.
 
e
ekg
ciekawe co będzie jak  kolejny inwestor odjedzie z Kielce, ja osobiście nie mam zamiaru przeznaczac swoich podatków na reanimację PKS kieleckiego i remont dworca, i mam nadzieje ze radnym nie przyjdzie do głowy dofinansowywanie PKS-u i dworca z budżetu. Kilka razy w roku  bywam na dworcu, jest to obiekt wymarły, jak szybko wchodzi się na dworzec tak szybko ucieka się z niego. Jak ktoś chce coś zrobić z tym obiektem to należy spokojnie usiąść do stolu i rozmawiać . Szukać rozwiązania. Wg mnie głównym elementem dworca jest kopuła i ak widać na prezentowanej makiecie jest ona pozostawiona. A kolejny sklep ani nie pomoże ani nie zaszkodzi miastu. Sienkiewicza a właściwie całe centrum jest już stracone, na tym betonowym klepisku nic już nie wyrośnie ( kilka straganów podczas dni Kielc).
 
A
AD
Wielu ludziom ten "projekt" się podoba, dlatego że błyszczy na wizualce. Działa efekt nowości. Gdy mamy w pamięci obecny wygląd dworca (zaniedbany), to wydaje się wszystko co nowe, będzie lepsze (nawet jeśli de facto) jest gorsze. Dordzy Kielczanie, pamiętajcie tylko o dwóch rzeczach. Wizualizacja jest grafiką. Nie oddaje m.in. kwestii materiałowej. Gdy to przetłumaczymy na język materiałoznawstwa to zobaczymy iż mamy wielką halę blaszaną lub wielki bunkier z betonu - które już tak cudownie jak na grafice nie będą wyglądać. Natomiast do efektu nowości można przywrócić i obecny obiekt (i to mniejszymi kosztami). Ale w sprawie dworca jest coś ważniejszego. Coś co będzie miało wpływ na każdego podróżnego korzystającego z tego obiektu.
 
 
I nie chodzi tylko o spodek, ale przede wszystkim o genialny układ komunikacyjny na planie koła (opatentowany zresztą i którego nam zazdroszczą inni). Choć ma on tyle lat, to jest nadal funkcjonalny. Wystarczy porównać to co dzieje się na ileż nowszym dworcu w Krakowie - ciasne stanowiska, w których mają kłopoty ze zmieszczeniem się współczesne autobusy. Autobusy wzajemnie się blokujące na dojazdach do stanoiwsk. Ludzie plątający się między autobusami po jezdni (co stanowi duże zagrożenie bezpieczeństwa dla nich). itd. itd. W Kielcach natomiast jest sprawnie, przepustowo i bezpiecznie.
 
Dla świadomego właściciela, który naprawdę chciałby rozwijać centrum komunikacyjne TO JEST POTENCJAŁ, który powinien wykorzystać. Ten układ bowiem pozwala na dużą przepustowość autobusów i pasażerów. TEN obecny UKŁAD daje możliwość zwiększania liczby połączeń. Przy dogadaniu się m.in. z właścicielami busów oraz MPK (m.in. w zakresie stawek) ten dworzec mógłby sprawnie obsługiwać autobusy krajowe, wszystkie busy regionalne jak i autobusy miejskie. Duża liczba połączeń to nie tylko wpływy z "postojowego na stanowiskach", ale również przyciągnięcie dużej liczby podróżnych w to jedno miejsce (zamiast np. na dworzec busów). Duża liczba ludzi, to zaś atrakcyjne miejsce dla powierzchni komercyjnej. - Ale właśnie w tej kolejności i w tej proporcji!
Te sklepy będą wtedy korzystać, gdy będą będą sklepami na dworcu o dużym przepływie podróżnych. Nie zaś gdy to dworzec (a raczej jego namiastka) będzie w sklepie. Kilka ciasnych stanowisk ten potencjał marnuje dla samego inwestora. A kolejna sama w sobie (z udawanym tylko dworcem) galeria handlowa przy potencjale nabywczym Kielc nie będzie w stanie się utrzymać. A gdy padnie - to nie będzie już ani dworca, ani galerii. Zostanie tylko pusta wielka blaszana(?) hala.
 
>>>> Czemu po prostu nie można odnowić obecnego dworca (wymiana materiałów na lepszej jakości, nowoczesny i estetyczny System Informacji Wizualnej oraz Informacji Podróżnych /SIW i SIP/ itd.) - i to w ramach niego stworzyć komercyjne przestrzenie:
- Przywrócić na sklepy lub gastronomię istniejącą antresolę!
- Poszerzyć tunele aby dodać tam sklepy.
- Może nawet wykonać dodatkową podziemną kondygnację na GH jak już tak bardzo ma to być potrzebne.
Ale zachować funkcję(!) i bryłę dworca!!! I zachować w ten sposób potencjał tego obecnego obiektu.
 
 
Dworzec niech będzie dworcem - w swej genialnej bryle, jak i jeszcze genialniejszej funkcjonalności komunikacyjnej.
k
kielczanin
przebudowac ten syf, który nazywamy zabytkiem na nowoczesny nie smierdzący budynek uzyteczności publicznej z parkingiem, którego brak. Mnie osobiscie podoba sie ta koncepcja.    
K
Kielczanka
To już jest skandal. Każdy wolny metr kwadratowy jaki był w tym mieście pokrywa beton lub galeria handlowa. Ten projekt, moim zdaniem, absolutnie się nie nadaje. Potrzebujemy czegoś małego, przestronnego i zielonego! Na autobus czeka się najchetniej w czystym, cichym miejscu, na wygodnej kanapie, sącząc kawę z małej kawiarenki... a nie w piątej galerii handlowej. Galerii już wystarczy! Kto zatwierdza te projekty? Po zabetonowaniu rynku niczego się nie nauczyli..
G
Gregory
To nie jest powód aby kogoś obrażać, każdy może wyrazić swoje zdanie. Cieszę się, że ty masz dużo w głowie:) projekt jest bardzo fajny, choć można go jeszcze troszkę poprawić, ale ogólny zarys idzie w dobrą stronę. Zamiast galerii typowo handlowej możnaby pomyśleć nad czymś w styli galerii of art połączonej z niwielką ilością powierzchni handlowej, ewentualnie jakieś małe kameralne kino. Możliwości jest ogrom, warto się zastanowić bo to ważny obiekt w mieście, który ma wraszcię szansę zacząć "żyć". Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych i rozmawiajmy merytorycznie, a nie obelgami (bo to takie typowo polskie zachowanie).
s
signal
Bo masz za mało w głowie, żeby zrozumieć, niestety.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie