Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorący basen dla Kazimierzy. Czy będzie pierwszy taki obiekt w Polsce?

Adam Ligiecki
Wicestarosta kazimierski Michał Bucki prezentuje wizualizację odkrytego basenu mineralnego, jaki ma zostać wybudowany w Kazimierzy Wielkiej.
Wicestarosta kazimierski Michał Bucki prezentuje wizualizację odkrytego basenu mineralnego, jaki ma zostać wybudowany w Kazimierzy Wielkiej. Adam Ligiecki
Ponad 3 miliony złotych przekaże Unia Europejska na dofinansowanie projektu: "Wykorzystanie potencjału endogenicznego Powiatu Kazimierskiego przez budowę odkrytego basenu mineralnego". Pre-umowa została podpisana w lutym w Kazimierzy Wielkiej. To pierwsza część dużego zadania. o wartości 15 milionów złotych, a "gorący basen" ma być gotowy w 2020 roku.

Jeśli tak się stanie, Kazimierza Wielka będzie mieć pierwszy w Polsce odkryty, całoroczny basen mineralny. Ma zostać wybudowany obok krytej pływalni Wodny Raj, a zasilany będzie gorącymi wodami siarczkowymi z odwiertu w pobliskich Cudzynowicach.

- Jest basen mineralny w Solcu-Zdroju, ale to nie taki sam basen. Taka sama jest woda, właściwości tej wody są takie same, ale nasz basen będzie jedynym w Polsce otwartym, całorocznym. Najbliższe są na Słowacji, bądź na Węgrzech - mówił wicestarosta kazimierski Michał Bucki, który przygotował też na lutowe spotkanie w bursie prezentację multimedialną.

Kompleks basenów mineralnych w Solcu-Zdroju został otwarty w lutym 2013 roku. Jest to obiekt "pod dachem". Kazimierza zamierza wybudować basen odkryty, w którym będzie można zażywać kąpieli leczniczych i relaksacyjnych na otwartym powietrzu.

Znana jest lokalizacja kazimierskiego "gorącego basenu". Niecka znajdzie się tuż obok krytej pływalni Wodny Raj; w miejscu, gdzie stoją dziś kolektory z wymiennikami ciepła. Zaprojektowano również strefę relaksu, grotę solną, grotę jodową oraz łącznik między oboma obiektami.

Zgodnie z założeniami, gorące wody siarczkowe mają być dostarczane do basenu rurociągiem z Cudzynowic. To około 3,5 kilometra w linii prostej. Po przepompowaniu do Kazimierzy, wody będą mieć temperaturę około 28 stopni Celsjusza.

W lutym podpisano pre-umowę w sprawie unijnego dofinansowania pierwszej części zadania - budowy niecki basenu mineralnego. Drugi etap to budowa rurociągu. Znacznie bardziej kosztowna, jej wartość szacuje się na około 10 milionów złotych. Wniosek o dotację z Brukseli w tej sprawie ma zostać złożony w późniejszym terminie.

Całość zadania ma wartość około 15 milionów złotych. 85 procent kosztów budowy odkrytego basenu mineralnego pokryć ma Unia Europejska, zaś wkład własny - około 1,8 miliona złotych, podzielą między siebie, po równo oba kazimierskie samorządy: powiatowy i gminny. Zakończenie inwestycji planuje się na 2020 rok.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny


QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Osoby o tych imionach zdradzają częściej. Twoje imię znalazło się na liście?

Top 10 restauracji w Kielcach według portalu TripAdvisor [ZDJĘCIA]

O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

Takich Kielc już nie ma. Zostały na fotografiach [DUŻO ZDJĘĆ]

Najpiękniejsze świętokrzyskie sportsmentki [ZDJĘCIA]

ZOBACZ TAKŻE: 60 SEKUND BIZNESU- o frilanserach - perspektywy w zatrudnieniu

Źródło:vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Gorący basen dla Kazimierzy. Czy będzie pierwszy taki obiekt w Polsce? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia