MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gospodarczy plan dla Polski jednym z tematów rozmów podczas EKG w Katowicach. "Zmiany będą bolesne, długotrwałe i nieuchronne"

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
Marzena Bugała-Astaszow
Podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, rozpoczętego 20 września 2021 roku, przedstawiciele rządu, prywatnych podmiotów medycznych, wykładowcy, a także prezesi polskich firm i banków, debatowali na temat Polskiego Ładu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. minister finansów Tadeusz Kościński, prezes zarządu Polski Funduszu Rozwoju Paweł Borys oraz posłanka Jadwiga Emilewicz.

Program na czas odbudowy

Uczestnicy debaty wskazali priorytetowe obszary, cele, konkretne rozwiązania i najważniejsze inwestycje, które powinny zostać zrealizowane w ramach Polskiego Ładu. Jakie istnieją narzędzia i terminy? Jacy będą beneficjenci i jakie obciążenia? Na te pytania starali się odpowiedzieć zaproszeni eksperci.

- Naszym zadaniem jest dostarczanie instrumentów, które mają pomagać małym i średnim firmom. Struktura polskiej gospodarki kształtuje się w ten sposób, że mamy dużo małych i średnich przedsiębiorstw, niewiele dużych w skali krajowej i kilka dużych na skalę międzynarodową. To powoduje, że poziom inwestycji nadal jest niski - mówił Tadeusz Kościński.

Minister finansów wskazywał, że małe i średnie firmy powinny w najbliższej przyszłości zrobić krok naprzód, ale wiele z nich zbyt często napotyka na swojej drodze bariery.

- Myślimy o tym, jak budować duże polskie firmy, wspierać i tworzyć długoterminowy kapitał. Chcemy, żeby tych firm było jak najwięcej. Jesteśmy dla przedsiębiorców. Rozmawiamy codziennie z przedstawicielami biznesu. Mamy nadzieję, że jeśli otrzymają więcej pieniędzy, wydadzą też więcej, a konsumpcja wzrośnie - dodawał Tadeusz Kościński.

W trakcie rozmów podkreślano także, jak ważne jest, by polskie firmy nie zostały wyparte z rynku przez gigantów z krajów Europy Zachodniej, USA i Chin. Zastanawiano też jak zatrzymać w Polsce najlepszych, wysoko opłacanych specjalistów, programistów i inżynierów.

- Należy wyrównać szanse pomiędzy polskimi firmami a zagranicznymi konkurentami. Chiny na wielu poziomach prowadzą politykę ekspansji. Wiemy o tym od dawna. Podobnie jest z USA - mówił Paweł Borys. - Jestem przekonany, że Polski Ład to dobry plan prorozwojowy, który będzie wspierać rozwój społeczno-gospodarczy w Polsce - dodawał prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Zmiany będą bolesne, długotrwałe i nieuchronne

Zaproszeni goście rozmawiali również o tym jak tworzyć struktury odporne na kolejne pandemie i kryzysy, w tym klimatyczne. Zastanawiano się nad rolą technologii w kształtowaniu nowych modeli rozwojowych.

- O tym, że zmiany energetyczne należy wdrożyć, i to szybko, wiemy już od 2009, 2010 roku. Teraz trzeba im nadać tempa. Nowy Ład jest nowym projektem rozwoju gospodarczego. Pytanie brzmi czy się na niego wspólnie zgadzamy. Zmiany, które nas czekają, będą bolesne, długotrwałe i nieuchronne - zaznaczała Jadwiga Emilewicz.

Zdaniem posłanki pogłębiające się nierówności nie służą rozwojowi i stabilności i do tyczy to nie tylko Polski. Należy więc zastanowić się, jak te nierówności skracać. Dyskusja dotyczyła również ulgi dla banków, tworzenia grup VAT, a także prywatnej służby zdrowia.

- Rządu nie stać na to, żeby utrzymać w zdrowiu cały kraj, wyłącznie z budżetu państwa. Sektor prywatny rozwija się od lat, bo państwowa służba zdrowia była niewystarczająca. Potrzebujemy jasnych deklaracji mówiących nam, co państwo może zagwarantować sektorowi prywatnemu. W tym momencie system rozwija się sam, bez wskazania kierunku, a przecież leczymy tego samego, polskiego pacjenta - przekonywała Anna Rulkiewicz, prezes LUX MED.

Nie przeocz

Do udziału w sesji zostali zaproszeni

  • Brunon Bartkiewicz, prezes ING Bank Śląski
  • Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju
  • Jadwiga Emilewicz, posłanka, minister przedsiębiorczości i technologii oraz minister rozwoju (2018–2020), wiceprezes Rady Ministrów (2020)
  • Zbigniew Jakubas, właściciel Grupy Kapitałowej Multico
  • Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej
  • Anna Rulkiewicz, prezes LUX MED
  • Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego

Spotkanie prowadził Jacek Ziarno, redaktor naczelny Magazynu Gospodarczego Nowy Przemysł.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gospodarczy plan dla Polski jednym z tematów rozmów podczas EKG w Katowicach. "Zmiany będą bolesne, długotrwałe i nieuchronne" - Dziennik Zachodni

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia