Grupa ORLEN z najlepszymi wynikami w historii. Świetne wyniki energetyki i petrochemii

Artur Kiełbasiński
Artur Kiełbasiński
Grupa ORLEN zakończyła drugi kwartał 2021 roku z historycznie rekordowym wynikiem operacyjnym EBITDA LIFO na poziomie 3,2 mld zł, co oznacza wzrost aż o 1,2 mld zł rok do roku
Grupa ORLEN zakończyła drugi kwartał 2021 roku z historycznie rekordowym wynikiem operacyjnym EBITDA LIFO na poziomie 3,2 mld zł, co oznacza wzrost aż o 1,2 mld zł rok do roku mat. prasowe
Grupa ORLEN zakończyła drugi kwartał 2021 roku z historycznie rekordowym wynikiem operacyjnym EBITDA LIFO na poziomie 3,2 mld zł, co oznacza wzrost aż o 1,2 mld zł rok do roku. Przychody wyniosły 29,4 mld zł. – W trudnym otoczeniu wypracowaliśmy lepsze wyniki niż w rekordowych latach 2015-2018, kiedy na rynku rafineryjnym panowało makroekonomiczne eldorado – podkreśla Daniel Obajtek, prezes PKN ORLEN.

Grupa ORLEN z najlepszymi wynikami w historii

Mocną pozycję Koncernu na rynku pokazują też zysk netto, który wyniósł 2,2 mld zł, oraz wzrost przychodów ze sprzedaży o 73% (r/r) do 29,4 mld zł.

Bardzo ciekawym zjawiskiem jest dywersyfikacja przychodów i zysków PKN Orlen. Okazuje się bowiem, że to nie tylko sprzedaż paliw była głównym czynnikiem wpływającym na świetne wyniki. Ogromny wpływ na nie miały segmenty energetyki i petrochemii. W obszarze energetyki EBITDA LIFO wyniosła ponad 1,2 mld zł, a segment petrochemiczny wypracował solidny wynik EBITDA LIFO na poziomie ponad 1 mld zł, co oznacza 4-krotny wzrost w porównaniu z analogicznym kwartałem ubiegłego roku.

EBIDTA LIFO to ważny wskaźnik finansowy pokazujący zysk firmy przed odsetkami, opodatkowaniem i amortyzacją, powiększony o poziom zapasów.

Działa wizja multienergetyczna

– Rekordowy wynik Grupy ORLEN udowadnia, że nasza wizja silnego multienergetycznego koncernu, opartego na kilku obszarach działalności, jest spójna, skutecznie realizowana i w pełni odpowiada na współczesne wyzwania branży Oil&Gas – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN. – W trudnym otoczeniu wypracowaliśmy lepsze wyniki niż w rekordowych latach 2015-2018, kiedy na rynku rafineryjnym panowało makroekonomiczne eldorado. Dzięki temu mamy solidne podstawy finansowe do realizacji biznesowych celów.

– PKN ORLEN, jako lider transformacji energetycznej, prowadzi obecnie największy w historii Koncernu program inwestycyjny, wzmacniając wszystkie obszary działalności. To procentuje – już każdy segment przynosi zyski i aktywnie wspiera realizowaną przez nas strategiczną wizję. W połączeniu z bezpiecznym, zielonym finansowaniem naszej działalności i dbałością o dalszy zrównoważony rozwój, mamy pełen obraz nowoczesnego ORLEN2030, który konsekwentnie budujemy.

Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN
Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN adam jankowski / polska press

Dynamiczny rozwój Koncernu umożliwił ponad dwukrotny wzrost wartości marki ORLEN, do poziomu 10 mld zł, w porównaniu do poprzedniej edycji rankingu „Rzeczpospolitej” na najcenniejszą polską markę.

Środki na inwestycje i dywidenda

W drugim kwartale 2021 roku Grupa ORLEN osiągnęła:

 • historycznie najwyższy zysk netto w wysokości 2,2 mld zł; wzrost o 1,9 mld zł (r/r),
 • historycznie najwyższy wynik operacyjny EBITDA LIFO na poziomie 3,2 mld zł; wzrost o 1,2 mld zł (r/r)*,
 • sprzedaż w wysokości 9,3 mt; wzrost o 9% (r/r),
 • przychody na poziomie 29,4 mld zł; wzrost o 73% (r/r).

ORLEN utworzył program emisji średnioterminowych euroobligacji (EMTN) o łącznej wartości do 5 mld euro, w ramach którego przeprowadził pierwszą emisję zielonych 7-letnich obligacji o wartości 500 mln euro z kuponem na poziomie 1,125%. Pierwsza w historii Koncernu oraz Polski benchmarkowa emisja zielonych euroobligacji spotkała się z ogromnym zainteresowaniem inwestorów, którzy złożyli 234 zapisy na łączną kwotę blisko [b]3 mld euro. Oznacza to, że popyt na zielone obligacje PKN ORLEN aż 6-krotnie przewyższył wielkość zakładanej emisji.

Realizowane przez PKN ORLEN inwestycje, mające na celu dalsze zwiększanie wartości spółki, pozytywnie ocenili akcjonariusze, udzielając absolutorium wszystkim Członkom Zarządu i Rady Nadzorczej. Przychylili się również do rekomendowanego przez Zarząd poziomu wypłaty dywidendy 3,5 zł na akcję, w wyniku czego do akcjonariuszy trafi ok. 1,5 mld zł.

Energa buduje wynik

Segment energetyki w drugim kwartale 2021 roku osiągnął ponownie bardzo dobry wynik EBITDA na poziomie ponad 1,2 mld zł, w dużej mierze w efekcie wzrostu wyniku Grupy Energa, którą PKN ORLEN przejął w zeszłym roku. Grupa Energa w drugim kwartale br. wypracowała wynik EBITDA w wysokości 797 mln zł, co oznacza wzrost o 537 mln zł (r/r).

Łączna produkcja Grupy ORLEN wyniosła 2,6 TWh, z czego ok. 70% pochodziło z OZE oraz z jednostek zasilanych gazem.

W drugim kwartale br. kontynuowano strategiczne projekty związane z rozwojem energetyki zeroemisyjnej, w tym projekt budowy morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Urząd Regulacji Energetyki przyznał projektowi Baltic Power wsparcie w postaci kontraktu różnicowego, obowiązującego przez 25 lat. W jego ramach inwestor zyskał prawo do pokrycia ujemnego salda energii elektrycznej wytworzonej na morzu i wprowadzonej do sieci.

Cenna petrochemia

W minionym kwartale segment petrochemiczny wypracował solidny wynik EBITDA LIFO na poziomie ponad 1 mld zł, co oznacza 4-krotny wzrost (r/r). Jest to efekt rekordowych marż petrochemicznych, wyceny i rozliczenia kontraktów terminowych CO2 w ramach wydzielonego portfela transakcyjnego oraz osłabienia złotego względem euro. PKN ORLEN odnotował w tym czasie wzrost marży na wszystkich produktach petrochemicznych. Ze względu na realizację planowanego postoju remontowego instalacji Olefin w Płocku, odnotowano spadek wolumenów sprzedaży w Polsce o (-) 27% (r/r), przy wyższej sprzedaży w Czechach o 58% i na Litwie o 367%.

Przybywa stacji i usług

Segment detaliczny wypracował w drugim kwartale br. wynik EBITDA LIFO na poziomie 828 mln zł, co oznacza wzrost o 14% (r/r). W tym czasie odnotowano spadek marż paliwowych na rynku polskim, czeskim i niemieckim, przy porównywalnym poziomie marż na rynku litewskim (r/r) oraz wzrost marży pozapaliwowej (r/r) na wszystkich rynkach.

Wolumeny sprzedaży detalicznej wzrosły o 13% (r/r), w tym:

 • benzyny o 19%,
 • oleju napędowego o 11%
 • i LPG o 13%.

Na koniec drugiego kwartału 2021 roku w sieci detalicznej Grupy ORLEN funkcjonowały 2 854 stacje paliw, co oznacza wzrost o 22 obiekty (r/r).

2 239 stacji paliw, czyli około 80%, realizuje ofertę StopCafe/star Connect, w tym:

 • 1 730 w Polsce,
 • 315 w Czechach,
 • 151 w Niemczech,
 • 29 na Litwie
 • i 14 na Słowacji.

PKN ORLEN rozwijał również sieć tankowania paliw alternatywnych, zwiększając dostępność o 104 punkty (r/r). W efekcie, obecnie do dyspozycji klientów pozostaje 278 punktów alternatywnego tankowania, w tym:

 • 232 punkty ładowania samochodów elektrycznych,
 • 2 stacje wodorowe
 • oraz 44 stacje CNG.

Przerób ropy i plany wydobywcze

Segment rafineryjny w drugim kwartale 2021 roku osiągnął EBIDTA LIFO na poziomie 298 mln zł. W tym czasie odnotowano wzrost sprzedaży:

 • benzyny o 15%,
 • oleju napędowego o 12%
 • oraz JET o 119%,
 • przy niższej sprzedaży LPG o (-) 6% i ciężkiego oleju opałowego o (-) 5%.

W drugim kwartale 2021 roku segment wydobycia osiągnął wynik EBITDA LIFO na poziomie 60 mln zł.

W tym czasie średnie wydobycie wyniosło 17,9 tys. boe/d, w tym:

 • 1,1 tys. boe/d w Polsce
 • i 16,8 tys. boe/d w Kanadzie.

Łączny spadek średniego wydobycia o (-) 0,9 tys. boe/d (r/r) spowodował zmniejszenie sprzedaży o (-) 9% (r/r).

Boe oznacza baryłkę (ok. 159 litrów) ekwiwalentu ropy naftowej.

Nowe inwestycje i gazowa Ostrołęka

W trakcie pierwszych 6 miesięcy 2021 roku Grupa ORLEN przeznaczyła aż 4,2 mld zł na inwestycje. W drugim kwartale 2021 roku inwestycje i procesy akwizycyjne realizowane przez PKN ORLEN weszły w kluczowy etap. Zakończono budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego, które ułatwi efektywniejsze opracowywanie nowych technologii i produktów, budowanie własnego know-how, a także uzyskanie patentów dla nowatorskich rozwiązań. W tym czasie PKN ORLEN rozpoczął inwestycję w ramach Programu Rozwoju Petrochemii – Kompleksu Olefin III – której finalizacja umożliwi wzrost zysku operacyjnego EBITDA spółki o ok. 1 mld zł rocznie.

PKN ORLEN w drugim kwartale podjął również działania, które stanowią istotny krok w stronę zeroemisyjnej energetyki i poprawią bezpieczeństwo energetyczne Polski. Podpisane z Synthos porozumienie zakłada współpracę dotyczącą rozwoju i wdrożenia zeroemisyjnych technologii jądrowych MMR i SMR.

W ramach wsparcia dla transformacji energetycznej Polski, PKN ORLEN kontynuował projekt budowy elektrowni gazowej w Ostrołęce. Aneks do dotychczasowej umowy, zakładający zmianę technologii z węglowej na gazowo-parową, podpisała CCGT Ostrołęka, spółka celowa Energi z Grupy ORLEN, z Generalnym Wykonawcą budowy elektrowni – firmą GE Power.

W maju br. Ministerstwo Aktywów Państwowych, PKN ORLEN, PGNiG i Grupa LOTOS potwierdziły bezgotówkową strukturę połączenia spółek, która gwarantuje stabilną kondycję finansową nowej silnej firmy i uwzględnia potrzeby akcjonariuszy wszystkich spółek, w tym mniejszościowych. Zagwarantowana została również wiodąca rola PKN ORLEN w transakcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jak przekuć naukę w sukces biznesowy? Pomogą w tym spin-offy

Materiał oryginalny: Grupa ORLEN z najlepszymi wynikami w historii. Świetne wyniki energetyki i petrochemii - Dziennik Bałtycki

Komentarze 119

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Piotr
2 sierpnia, 13:31, Gość:

No i wydało się dlaczego ceny paliw na stacjach są drogie jak cholera. WYstarczyło podnieść cenę hurtową i cała Polska płaci. Taki podatek partyjny. Kolejny ukryty. A lizusów wychwalających szemranego prosze aby nie dokładali się do wydatków Orlenu wtedy zysk będzie wyższy.

Polski ład? Nie, Kraj RAD. PiS jak da złotówkę, to zabierze 2.50.

P
Piotr
2 sierpnia, 13:31, Gość:

No i wydało się dlaczego ceny paliw na stacjach są drogie jak cholera. WYstarczyło podnieść cenę hurtową i cała Polska płaci. Taki podatek partyjny. Kolejny ukryty. A lizusów wychwalających szemranego prosze aby nie dokładali się do wydatków Orlenu wtedy zysk będzie wyższy.

Polski ład? Nie, Kraj RAD. Pps jak da złotówkę, to zabierze 2.50.

m
mikka
Naprawę ludzie tak atakują tego Obajtka? Bo wygląda, że to wszystko jest po prostu z zazdrości, każdy chciałby być tak dobrym przedsiębiorcą jak jak prezes orlenu
G
Gość
No i wydało się dlaczego ceny paliw na stacjach są drogie jak cholera. WYstarczyło podnieść cenę hurtową i cała Polska płaci. Taki podatek partyjny. Kolejny ukryty. A lizusów wychwalających szemranego prosze aby nie dokładali się do wydatków Orlenu wtedy zysk będzie wyższy.
K
Klaudia Drabek
Obajtek sie postarał, kazda jego inwestycja jest dobra i przynosi korzysci. Najlepszy prezes jakiego Orlen miał
P
Piotr
1 sierpnia, 0:31, gość:

Bez dwóch zdań Obajtek udowodnił, że jest strategiem i wizjonerem, bo kierował tak inwestycjami jak nikt przed nim, ale to dało najlepsze efekty

Strategiem i wizjonerem... Haha... Bo je bnę 😂. A Jarosław jest Mesjaszem... 🤣🤣🤣

g
gość
Bez dwóch zdań Obajtek udowodnił, że jest strategiem i wizjonerem, bo kierował tak inwestycjami jak nikt przed nim, ale to dało najlepsze efekty
g
gość
No tak, jak ktoś dobrze mówi o orlenie to od razu jest atakowany. Czyli to jest ta wasza tolerancja i wolność słowa. Super ;)
G
Gość
Nic dziwnego skoro za to płacą wszyscy kierowcy w Polsce bo Orlen to największa mafia paliwowa w Polsce i jedna z największych zorganizowanych grup przestępczych na świecie.
P
Piotr
31 lipca, 0:13, gość:

Po prostu Obajtek trafnie inwestuje i wyznacza strategiczne kierunki rozwoju dla całej spółki, co obfituje coraz to większymi zyskami.

No, gdzie się pochowaliście, psubraty? Chodzicie na starcie na argumenty... Nie? To wracajcie z podkulonymi ogonami do budy 🤣🤣🤣

P
Piotr
31 lipca, 0:39, gość:

No i to rozumiem. Jakoś za wcześniejszych rządów takich zysków nie było. No ale nie mieli takich dobrych strategów jak Obajtek na to wynika

A pisowskie trolle dalej swoje. Ich nie przekonasz, że białe jest białe, a czarne jest czarne. Wróciły po kilku dniach, b z przedstawionymi argumentami nie potrafili dyskutować.

g
gość
No i to rozumiem. Jakoś za wcześniejszych rządów takich zysków nie było. No ale nie mieli takich dobrych strategów jak Obajtek na to wynika
g
gość
Po prostu Obajtek trafnie inwestuje i wyznacza strategiczne kierunki rozwoju dla całej spółki, co obfituje coraz to większymi zyskami.
P
Piotr
29 lipca, 22:27, Gość:

wystarczy nie kraść a wyniki finansowe największe w historii ha ha ha

29 lipca, 22:40, Gość:

Chyba nie mówisz o pisowcach? Nikt w historii Polski nie wyprowadził tyle pieniędzy z budżetu co oni, przez lewe spółki, fundacje (PFN która nie chce ujawnić swoich wydatków mimo nakazu sądu), szwalnie maseczek, CPK, zakup kolekcji Czartoryskich, zakup maseczek og instruktora narciarstwa, respiratorów od handlarza bronia, powoływania kolesi na intratne stanowiska, jak to miało miejsce w dotowanej z budżetu JSW. Przykłady można mnożyć w nieskończoność.

Dodam, że największa mafia vatowska działała w ministerstwie finansów za obecnej kadencji PiS. I nikt nie stracił z tego tytułu stołka.

B
Basia M
Co ciekawe, za bankier.pl:

Jak przyznaje sam Orlen, o rekordowych wynikach mówić można tylko jeżeli pominie się "wpływ zdarzeń jednorazowych, obejmujących m.in. zysk na okazyjnym nabyciu". Chociaż nie napisano tego wprost, chodzi o wyniki z II kwartału 2020 r., kiedy uwzględniano ok. 4 mld zł zysku z tytułu nabycia akcji Energi.

Czary mary, czary mary... pufff!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie