Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grupa przedsiębiorców protestuje przeciw budowie parku handlowego we Włoszczowie. Przyszli na sesję Rady Miasta. Zobaczcie zdjęcia

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Przedstawiciele włoszczowskich przedsiębiorców pokazali wizualizację parku handlowego. - Taka inwestycja zamiecie cały rynek - mówili.
Przedstawiciele włoszczowskich przedsiębiorców pokazali wizualizację parku handlowego. - Taka inwestycja zamiecie cały rynek - mówili. UG Włoszczowa
Czy powstanie we Włoszczowie park handlowy? Procedury się rozpoczęły ale jest duży sprzeciw miejscowych przedsiębiorców. Ostatnio protestowali na sesji Rady Miejskiej.

Według planów, park handlowy we Włoszczowie miałby powstać przy ulicy Wiśniowej, w sąsiedztwie ogródków działkowych i stadionu, w kierunku Woli Wiśniowej. Szerzej o planach budowy centrum już informowaliśmy.

Jednak wielu włoszczowskich przedsiębiorców z branży handlowej zdecydowanie się temu sprzeciwiają. Sprawa została poruszona podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej.

Duże galerie i centra handlowe są dominującym formatem na polskim rynku. Odpowiadają za 3/4 podaży powierzchni handlowej. Natomiast parki handlowe w mniejszych miastach to niezagospodarowana nisza - uważają eksperci. Według nich miasta poniżej 100 tysięcy mieszkańców cechują się niewykorzystanym potencjałem, co w kolejnych latach może przyciągać inwestorów do małych miejscowości, zamieszkałych nawet przez 10–15 tysięcy mieszkańców.

Ekonomiści twierdzą, że parki handlowe w małych miejscowościach to odpowiedź na potrzeby klientów, którzy przesycili się wielkimi powierzchniami i nie chcą marnować czasu po pracy, a zrobić zakupy szybko, w miejscu łatwo dostępnym, zaparkować jak najbliżej wejścia i w ciągu 15–20 minut pojechać do domu, do swoich spraw.

Rok 2021 upłynął pod znakiem rozwoju parków handlowych w Polsce. I nie było to ostatnie zdanie inwestorów. Taka sytuacja ma miejsce od trzech lat.

- Dla lokalnego handlu to śmierć - uważają z kolei włoszczowscy przedsiębiorcy branży handlowej i nie godzą się na budowę parku handlowego w mieście przy ulicy Wiśniowej.

W tej sprawie 15 czerwca napisali pismo do Rady Miejskiej. Poprosili o wstrzymanie postępowania w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy. Podpisało się blisko 70 przedsiębiorców, pracodawców i kupców.

Park handlowy ma powstać w sąsiedztwie ogródków działkowych i stadionu, w kierunku Woli Wiśniowej. Biznesmeni piszą, że jeśli samorząd taką decyzję podejmie "będzie to działanie celowe na potrzeby jednego inwestora" (...) "obarczone celowym wyniszczeniem lokalnego rynku". Argumentują, że miasto i gmina utrzymują się przede wszystkim z usług, handlu i produkcji i nie jest gotowe na kolejne centrum handlowe. - "Nasze miasto potrzebuje rozwoju poprzez inwestycje i stwarzanie dobrych oraz przyjaznych warunków przedsiębiorcom branży produkcyjnej i wytwórczej" - czytamy we wniosku.

Na ostatniej sesji włoszczowskiej Rady Miejskiej wnioskodawcy podtrzymali swoje stanowisko. Ich przedstawiciele przybyli na obrady i pokazali wizualizację parku handlowego. - Taka inwestycja zamiecie cały rynek, ludzie pójdą na ulicę. Ja tu płacę podatki. Zrewitalizowałem centrum miasta za 20 milionów, poprawiając wizerunek głównej ulicy Włoszczowy - przekonywał Jacek Robak, właściciel dużej galerii handlowej przy ulicy Partyzantów.

W odpowiedzi, od przewodniczącego Rady Miejskiej Grzegorza Dudkiewicza oraz radcy prawnej Ewy Kokowskiej wnioskodawcy usłyszeli, że wydanie decyzji o zabudowie należy do wyłącznej kompetencji organu, jakim jest Burmistrz Gminy Włoszczowa, a nie do radnych. Włodarz Włoszczowy Grzegorz Dziubek podkreślił, że to początek procedury, zarówno on jak i urząd działają zgodnie z prawem.

- Prawo powinno służyć mieszkańcom. To oni decydują, w jakich warunkach chcą żyć. Gmina powinna skupić się na naszych przedsiębiorcach - przekonywała radna Anna Błaszczyk.

W podobnym tonie wypowiadali się radni Marek Gołda i Piotr Turczyński. - Dajmy szansę naszym przedsiębiorcom - postulował Marek Gołda. Radny Turczyński podsunął pomysł zajęcia się wnioskiem kupców na sesji nadzwyczajnej, podobnie jak było to w przypadku budowy spalarni odpadów planowanej również przy ulicy Wiśniowej, ale w sąsiedztwie obwodnicy.

W tej kwestii nie było jednak jednomyślności. - Jako radny muszę się stosować do litery prawa. Jako handlowiec nie cieszę się, że powstaje nowy punkt handlowy. Ale kiedy powstawało centrum handlowe przy ulicy Partyzantów nikt nie pytał kupców z sąsiedztwa, jak sobie poradzą z sieciówkami - mówił radny Zbigniew Woldański.

Zgodnie z regulaminem Rady Miejskiej wniosek trafi do komisji skarg, wniosków i petycji. - Prawdopodobnie będzie to w lipcu - zapowiedział jej przewodniczący Michał Szafrański.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku ogromne kontrowersje budziła sprawa budowy spalarni śmieci we Włoszczowie, również przy ulicy Wiśniowej, ale w pobliżu obwodnicy miasta. Inwestycji, której koszt szacowany był na około 200 milionów złotych, od początku stanowczo sprzeciwiali się okoliczni mieszkańcy. Również włoszczowscy radni w głosowaniu powiedzieli zdecydowane "nie". Ostatecznie inwestor zrezygnował z inwestycji.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia