Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grupa VIVE wyszła z Kielc. Podatki będzie teraz płacić w… Warszawie

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Grupa Vive
Przeprowadzka siedziby firmy i biura zarządu Grupy VIVE z Kielc do Warszawy, to cios w świętokrzyską gospodarkę. Jedna z największych świętokrzyskich firm, która od 26 lat działała w Kielcach, od 30 września bieżącego roku stała się warszawską firmą. Do Warszawy na stałe przeprowadził się też prezes z rodziną. Dlaczego? Głos zabrał Bertus Servaas, prezes firmy.

Servaas wyjaśnia
Firma w oficjalnym komunikacie tłumaczy: "Przeniesienie siedziby spółek Grupy VIVE podyktowane jest globalizacją, działaniem firmy w skali międzynarodowej, co oznacza konieczność kooperacji z partnerami międzynarodowymi. Centralizacja biznesu w Warszawie jest również konieczna ze względu na dynamiczny rozwój start-upów, skupionych wokół kompozytu tekstylnego, projektu logistycznego Grupy VIVE oraz rozwoju sieci wielkopowierzchniowych sklepów B2C w całej Polsce. Zmiana weszła w życia 30 września 2019 roku. O kolejnych krokach w zakresie rozwoju start-upów spółki będą informować odrębnie."

W związku z wpisami dokonanymi w rejestrze sądowym, zmianie uległy siedziby dla spółek VIVE Textile Recycling, VIVE Management oraz VIVE Logistic Services na nowy adres ulica Łopuszańska 22, 02-220 Warszawa. Podatki firma będzie więc teraz płacić w Warszawie. Adres korespondencyjny i numery telefonów wymienionych spółek pozostają bez zmian: ulica Olszewskiego 6, 25-663 Kielce.

"Nie ulegają na razie zmianie działania operacyjne w spółkach Grupy VIVE. Dotyczy to zarówno pracowników, jak i klientów oraz dostawców firmy" - informuje firma.

Jak teraz działać będzie Grupa VIVE? Mówi prezes zarządu VIVE Textile Recycling Bertus Servaas: - VIVE Group jako firma innowacyjna nie pozostaje w tyle i nieustannie się zmienia. Wierzymy, że warunkiem utrzymania pozycji lidera w branży recyklingu jest ewolucja. Na przestrzeni ostatniej dekady przeprowadziliśmy wiele zmian w praktycznie wszystkich segmentach działalności Grupy VIVE. Kluczowa zmiana dotyczy naszej filozofii recyclingu odpadów. Jeszcze kilka lat temu stosowaliśmy w tym względzie system liniowy, który zakładał tak zwane drugie życie odpadu tekstylnego. Przesortowane materiały trafiały do sprzedaży międzynarodowej, czyli do 70 krajów na całym świecie oraz krajowej, poprzez sieć sklepów VIVE Profit. W momencie sprzedaży ich cykl życia dla firmy kończył się. Dziś funkcjonujemy w modelu obiegu zamkniętego, który zmienił sposób funkcjonowania całej Grupy VIVE. Obieg zamknięty sprawia, że odpad tekstylny generuje zyski dla firmy przez znacznie dłuższy czas i zyskuje dodatkowo „trzecie i czwarte życie”.

- Ta zmiana podejścia pociągnęła za sobą znaczną rozbudowę infrastruktury VIVE Group. Dziś posiadamy cztery nowoczesne sortownie tradycyjne oraz dwie sortownie innowacyjne – jedna zajmuje się produkcją paliw alternatywnych, a druga realizacją przedmiotów użytku codziennego z kompozytu tekstylnego WOOTEX. W obu produkty wytwarzane są z odpadu tekstylnego. W naszych obiektach zostały zastosowane innowacyjne rozwiązania technologiczne. Należą do nich między innymi linia sortowania sterowana głosem, wizualizacja produkcji (autorskie rozwiązanie pozwalające optymalnie wykorzystać zasoby produkcyjne), czy WMS (system zarządzania logistyką magazynową współpracujący z systemem regałów przesuwnych) - tłumaczy Servaas.

- Zakres działań Grupy VIVE opartych na recyclingu znacznie się poszerzył. Prowadzimy sprzedaż hurtową B2B oraz sprzedaż odzieży w sieci sklepów VIVE Profit. Ta ostatnia obsługuje już ponad 70 rynków światowych, co jest konsekwencją zwielokrotnienia skali operacji prowadzonych przez VIVE Group. Dodatkowo specjalizujemy się w innowacyjnych przedsięwzięciach – produkcji i dystrybucji materiałów RMR oraz odzyskiwaniu części odpadu tekstylnego, który można ponownie wprowadzić do całego cyklu obiegu zamkniętego - dodaje.

- Opisywane zmiany pociągnęły za sobą rozbudowę wielu działów firmy, w tym między innymi logistyki, produkcji, sprzedaży, planowania, administracji. Konsekwencją tego było częściowe przeniesienie się firmy do nowego obiektu w Kielcach - Panattoni Park Kielce oraz do Warszawy - tłumaczy Servaas.

- VIVE Group w ciągu ostatnich dziesięciu lat rozwinęło się również w innych kwestiach związanych przede wszystkim z technologią i narzędziami IT. Zmiany miały na celu usprawnienie pracy wszystkich działów oraz ułatwienie komunikacji między nimi. Należało do nich między innymi wdrożenie: · NAVISION - nowoczesnego systemy ERP firmy Microsoft; · MS Power BI - system business inteligence; · Systemu centralnego druku - rozwiązanie oszczędzające papier i czas użytkowników; · Infrastruktury w chmurze IAAS - skalowalna, dynamiczna i bezpieczna infrastruktura informatyczna pozwalająca szybko wdrażać w życie zmiany zachodzące w organizacji; · Wizualizacji (skalowalności) – technologia zapewniająca nadążanie za decyzjami biznesu w zakresie środowisk testowych, przeprowadzanych prób nowych systemów. Reasumując, ostatnie lata funkcjonowania VIVE Group to przykład tego, jak przemyślane zmiany wpływają na funkcjonowanie firmy. Ewolucja, podparta wynikami, motywuje do pójścia o krok dalej i dalszego rozwoju. To też czynimy, przekonani, że przyszłość to przetwórstwo różnego rodzaju materiałów na użyteczne produkty, takie jak technologia WOOTEX - mówi Bertus Servaas.

Rodzina też w Warszawie
Tak brzmi oficjalny komunikat. Nieoficjalnie od wielu lat głośno było o tym ,że firmy Servaasa były nękane ciągłymi kontrolami prowadzonymi przez wiele instytucji. Raczej nie tylko chęć rozwoju i łatwość prowadzenia biznesu między innymi na większą mobilność i dostępność do lotnisk wpłynęły na decyzję o przenosinach. Prawdopodobnie wpływ miało też kilka innych czynników o których prezes Bertus Servaas nie chce głośno mówić.

Fakty są takie,że Bertus Srvaas wraz z rodziną także przeprowadził się do Warszawy, przyjeżdża do Kielc parę dni w tygodniu, ewentualnie w weekend gdy mecze w Kielcach rozgrywa drużyna klubu PGE Vive, którego jest prezesem i twórcą jego największych sukcesów.

Źle się dzieje?
Przeprowadzka siedziby firm spod znaku Vive z Kielc do Warszawy to bardzo zły znak dla świętokrzyskiej gospodarki, tym bardziej, że obserwujemy ostatnio prawdziwy exodus naszych największych firm. Parę lat temu temu jedna z największych świętokrzyskich firm Polonez Plus przeniosła siedzibę do Warszawy, potem swoje centrum zarządzania z Kielc za granicę przeniósł największy polski przedsiębiorca, kielczanin Michał Sołowow; coraz częściej swoje interesy zza granicy prowadzi inny kielczanin Krzysztof Klicki - twórca Kolportera.

Niestety lata wykluczenia komunikacyjnego i brak szybkiej perspektywy jeśli chodzi o dostęp do sieci autostrad czy szybkiej kolei robią swoje. Czy władzom województwa uda się ten trend zatrzymać?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Grupa VIVE wyszła z Kielc. Podatki będzie teraz płacić w… Warszawie - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia