Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hala sportowa w Radomiu nie jest gotowa. Naliczają wykonawcy karę za opóźnienia. To 45 tysięcy złotych dziennie!

ik
Tak hala widowiskowo - sportowa przy ulicy Struga w Radomiu wyglądała od wewnątrz 15 października. Wtedy dziennikarze mogli wejść do środka razem z radnymi miejskimi.
Tak hala widowiskowo - sportowa przy ulicy Struga w Radomiu wyglądała od wewnątrz 15 października. Wtedy dziennikarze mogli wejść do środka razem z radnymi miejskimi. Michał Nowak
We wtorek 13 listopada Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji rozpoczął naliczanie kar za niedotrzymanie terminu budowy hali przy ulicy Struga. Dziennie ma to być 45 tysięcy złotych! Wykonawca ma zapłacić za każdy dzień, aż do zakończenia prac.

Przypomnijmy, hala sportowo - widowiskowa przy ulicy Struga w Radomiu zgodnie z pierwotnymi zapisami z umowy miała być gotowa 24 lipca tego roku. Także w lipcu ustalono nowy termin, budynek miał być gotowy 12 listopada. Wykonawcą prac jest konsorcjum, które tworzy Rosa-Bud Radom i Maxto z Krakowa. Przy czym radomska firma jest liderem konsorcjum.

Wykonawca będzie płacił

W środę 13 listopada Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji rozpoczął naliczanie kar za nieterminowe wykonanie prac. Zgodnie z umową jest to 0,06 procent wartości kontaktu za każdy dzień opóźnienia.

- To jest około 45 tysięcy złotych dziennie - mówi Grzegorz Janduła, prezes Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radomiu. - Kary, zgodnie z zapisami umowy z wykonawcą, będziemy naliczać do dnia zakończenia budowy hali.

Jak mówi prezes Janduła nie ma jeszcze żadnej informacji od wykonawcy, co do ewentualnego, proponowanego terminu zakończenia prac.

- Próbowałem skontaktować się z przedstawicielami firmy Rosa-Bud, niestety bezskutecznie - tłumaczy Grzegorz Janduła. - Myślę, że trwa tam szacowanie czasu, jaki jest potrzebny do ukończenia prac. Jeśli dziś nie otrzymamy żadnego pisma w tej sprawie, jutro my wystąpimy do wykonawcy o taką informację.

Potrzeba kilku miesięcy?

Wykonawca nie przerwał budowy. Jak informuje Grzegorz Janduła we wtorek pracowało tam około 170 osób. Rozpoczął się tak zwany biały montaż, czyli instalowanie wyposażenia łazienek. Ale wciąż nie zakończono na przykład prac tynkarskich, dużo do zrobienia jest przy systemie wentylacji, wciąż nie jest dokończona zewnętrzna elewacja. W hali wciąż nie ma tak zwanych trybun teleskopowych, które w miarę potrzeb można przesunąć. Ich wykonaniem zajmuje się jedna z firm z grupy kapitałowej Rosa-Bud.

- Prace są wykonane w około 90 procentach - szacuje Grzegorz Janduła. - Z informacji, które mam od inspektorów nadzoru wynika, że jeśli będzie tam pracowała duża ekipa na zakończenie potrzeba jeszcze około trzech miesięcy. Wiemy jednak, że wykonawca ma kłopoty.

Czarny scenariusz

- Dla nas najważniejsze jest, żeby hala została ukończona - mówi Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia. - Czekamy na raport od prezesa Janduły, jak skończy się dzisiejszy dzień. Brak kontaktu ze strony przedstawicieli wykonawcy nie wróży dobrze na najbliższą przyszłość.

Miasto w umowie zabezpieczyło swoje interesy. Jest między innymi tak zwana gwarancja bankowa. Na wypadek, gdyby na przykład wykonawca zszedł z placu budowy. - W takim przypadku 14 milionów złotych zabieramy od razu - mówi Grzegorz Janduła.

Czarny scenariusz oznaczałby znaczne opóźnienie zakończenia budowy hali. Potrzebna byłaby między innymi inwentaryzacja już wykonanych robót, zdaniem prezesa Janduły potrzeba byłoby na to około pół roku. Później musiałby się odbyć kolejny przetarg i wybór nowego wykonawcy.

Rosa-Bud i Maxto mają też wybudować stadion piłkarski przy ulicy Struga. Pierwotnie miał być gotowy we wrześniu, ale nowy termin wyznaczono na luty 2019 roku.

Radomskie Centrum Sportu

Budowa kompleksu przy ulicy Struga będzie kosztowała około 110 milionów złotych. Wykonawcą jest konsorcjum firm Rosa-Bud z Radomia i krakowskie Maxto. Hala sportowo - widowiskowa będzie miała pięć tysięcy miejsc na widowni. Ma spełniać wymogi polskich i światowych federacji sportowych. Będą tam organizowane wydarzenia sportowe, ale też rozrywkowe. Będzie można przygotowywać tam wystawy handlowe, konferencje, czy seminaria. Z kolei stadion miejski ma mieć 8,5 tysiąca miejsc na trybunach. Boisko będzie miało podgrzewaną murawę, całość będzie oświetlona. Trybuny będą zadaszone, szykowana jest loża VIP. Miasto przebuduje też układy komunikacyjne wokół obiektów.

Hala sportowo - widowiskowa, stadion przy ulicy Struga oraz korty tenisowe na Borkach mają stworzyć Radomskie Centrum Sportu.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Hala sportowa w Radomiu nie jest gotowa. Naliczają wykonawcy karę za opóźnienia. To 45 tysięcy złotych dziennie! - Echo Dnia Radomskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia