Nasza Loteria

Hala targowa koło dworca PKS w Kielcach?

Paweł WIĘCEK
Hala targowa miałaby powstać na północnej stronie działki i przylegać do budynku dworca.
Hala targowa miałaby powstać na północnej stronie działki i przylegać do budynku dworca. wizualizacja
Kupcy z centrum Kielc stworzyli własną koncepcję zagospodarowania terenu PKS przy ulicy Czarnowskiej. Projekt Stowarzyszenia Kielce Nasz Dom zakłada budowę nowoczesnej hali targowej zintegrowanej z dworcem autobusowym. Przedsiębiorcy złożyli prezydentowi propozycję wspólnej realizacji inwestycji. – Zostawiam to bez komentarza - odpowiada Wojciech Lubawski.

- Propozycja w pełni wykorzystuje i utrzymuje funkcję dworca PKS, uzupełniając je o niezbędne funkcje handlowe i usługowe. Jednocześnie koncentruje się na zapewnieniu kompleksowego systemu komunikacyjnego na terenie miasta i regionu wraz z uwzględnieniem komunikacji ogólnokrajowej – mówi Sebastian Michalski ze Stowarzyszenia Kielce Nasz Dom.

Dodaje, że koncepcja jest zgodna z projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu PKS. Projekt przewiduje remont starego dworca oraz utrzymanie układu ruchu po kole. Hala targowa miałaby powstać na północnej stronie działki i przylegać do budynku dworca. Miejsca parkinkowe zaplanowano wzdłuż ulicy Przemysława Gosiewskiego. Według koncepcji na placu przed „UFO” powstanie strefa zieleni.

- Realizacja nowoczesnej hali targowej, na wzór hal targowych funkcjonujących w miastach Zachodniej Europy wokół lub z wykorzystaniem dotychczasowego budynku dworca PKS, stanowić będzie doskonałą alternatywę dla planowanego do likwidacji placu targowego przy ulicy Seminaryjskiej – podkreśla Michalski.
Przedsiębiorca w imieniu Stowarzyszenia Kielce Nasz Dom złożył w czwartek wstępny projekt zagospodarowania terenu w Urzędzie Miasta. W piśmie zaprosił także prezydenta Wojciecha Lubawskiego do debaty na temat realizacji inwestycji.

Rozmieszczenie stoisk w hali targowej obok dworca PKS.

Rozmieszczenie stoisk w hali targowej obok dworca PKS.

Wojciech Lubawski zapoznał się w czwartek z propozycją Stowarzyszenia Kielce Nasz Dom. – Zostawiam to bez komentarza – mówi. Dodaje, że przekazał projekt dyrektorowi Biura Planowania Przestrzennego Arturowi Hajdorowiczowi.

Przypomnijmy. Pod koniec marca Polska Komunikacja Samo-chodowa 2 z Warszawy wygrała aukcję na zakup Przedsiębior-stwa Komunikacji Samochodowej w Kielcach wraz z dworcem, terenami i działalnością przewozową za 9,8 milionów złotych. Nowy właściciel chce stworzyć przy ulicy Czarnowskiej Zinte-growane Centrum Komunikacyjne (ZCK) z galerią handlową. Jego koncepcja nie jest jednak zgodna z przygotowanym przez miejskich urbanistów projektem miejscowego planu zagospoda-rowania przestrzennego dla obszaru PKS. Inwestor przekonuje, że dokument ma wiele wad. Miasto odpowiada, że chce chronić budynek dworca i jego funkcję komunikacyjną. Do podpisania umowy o sprzedaży PKS na rzecz PKS 2 ma dojść we wtorek, 28 maja.

Dlaczego w takiej sytuacji Stowarzyszenie Kielce Nasz Dom wychodzi z alternatywnym projektem? – Nasza propozycja jest dla miasta albo nowego inwestora. W takim czy innymi układzie właścicielskim jestśmy w stanie wystawić halę targową za własne pieniądze z korzyścią dla miasta i mieszkańców – podkreśla Sebastian Michalski.

 

O komentarz odnośnie projektu poprosiliśmy Artura Hajdorowicza. – Pomysł odbieram sympatycznie, bo im więcej pomysłów obywatelskich tym lepiej. Co do funkcji koncepcja jest zgodna z projektem miejscowego planu zagospodarowania, ale pod względem lokalizacji i architektury już nie. Będę się konsultował z panem Michalskim, by uściślił swój wniosek i sprecyzował, o co mu chodzi – mówi dyrektor Hajdorowicz.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Inwestycje w powiecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 26

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

t
to ja
Znalazłem coś takiego-2400 targowisk w Polsce zatrudnia 450 000 osób,ma 6% udziału  w rynku,wnosi opłaty targowe ok.300 milionów pln,podatek PIT OK.250 milionow pln,plus VAT i ZUS.Wszystkie supermarkety w Polsce udział w rynku ok.30%/obrót ok.400 miliardow pln/,zatrudnienie ok.100 000 osób,podatek CIT OK.0 pln,VAT ok.3 miliardow pln czyli poniżej 1% obrotow.To  ; won;   trochę nie na miejscu bo tacy ludzie czyli 3 miliony drobnych kupców i rzemieślnikow  jeszcze trzymają ten kraj na powierzchni a ZUS tylko dzięki nim wyplaca  renty i emerytury.Z marketów Polska jako kraj nie ma nic tylko dziurę budżetowa i długi ,ktore będa splacać jeszcze twoje prawnuki.
a
as
wybudujesz i chinczykom wynajmiesz,pierdolnij sie michalski w łeb
M
Marian
Prezydent tak polubił stowarzyszenie Kielce Nasz Dom, że nawet nie odważył się skomentować ich propozycji.
Wszystkie pomysły, które nie są tworem  geniuszu Jego ekipy, są torpedowane, a pamięć Mściwoj ma dobrą i dobrze
pamięta, że to stowarzyszenie to zionąca jadem opozycja. Jakby miał uczciwie ten pomysł skomentować ?
z
z okolic
tak będą jaja i nie tylko-przywożone busami prosto ze wsi
h
hahaha
bardzo smieszne a parking dla autobusow to niby gdzie zrobicie na budujacej sie ulicy zelaznej czy moze na czarnowskiej chyba projektantowi cos nie poszlo
a
adela
kupcy wymyślili a prezydent niech wyłozy kasę, JEST INWESTOR PO RZETARGU, CHCE TEN DZIWOLĄG KUPIĆ I CHCE WYBUDOWAĆ NOWOCZESNY KOMPLEKS. a tu wszyscy rzucają mu kłody pod nogi
a
ask
Ale wiele przysłów pasuje do tej sytuacji: z deszczu pod rynnę; zamienił stryjek siekierkę na kijek; chleb stracił, a bułki nie znalazł; jak nie urok, to sraczka albo przemarsz wojska itp. A ja wciąż mam nadzieję, że z dużej chmury będzie mały deszcz. To znaczy, dworzec zostanie, a geszeft nie wejdzie...
t
to ja
Znalazłem coś takiego-2400 targowisk w Polsce zatrudnia 450 000 osób,ma 6% udziału  w rynku,wnosi opłaty targowe ok.300 milionów pln,podatek PIT OK.250 milionow pln,plus VAT i ZUS.Wszystkie supermarkety w Polsce udział w rynku ok.30%/obrót ok.400 miliardow pln/,zatrudnienie ok.100 000 osób,podatek CIT OK.0 pln,VAT ok.3 miliardow pln czyli poniżej 1% obrotow.To  ; won;   trochę nie na miejscu bo tacy ludzie czyli 3 miliony drobnych kupców i rzemieślnikow  jeszcze trzymają ten kraj na powierzchni a ZUS tylko dzięki nim wyplaca  renty i emerytury.Z marketów Polska jako kraj nie ma nic tylko dziurę budżetowa i długi ,ktore będa splacać jeszcze twoje prawnuki.
B
Bacha
Zdrada!!! Nasz Dom miał walczyć o nas z Centrum, a kombinuje jak zarobić kasę. Won!!!!!
A
Alek Kapota
A kiedy będzie normalny przejazd obok tego dworca?
A
Aktywista
W tym całym przetargu-zamieszaniu chodzi o to,ŻBY POTEM ZBURZYĆ DWORZEC I WYBUDOWAĆ -CENTRUM KIELC - COŚ ATRAKCYJNEGO,Z KASĄ Z GÓRNEJ PÓŁKI.
d
dg
Chyba sobie już robicie jaja. Jak nie nowa galeria handlowa, to kolejne bazary. Was już wszystkich chyba zdrowo pop...o.
K
Kielecki
"stanowić będzie doskonałą alternatywę dla planowanego do likwidacji placu targowego przy ulicy Seminaryjskiej"
pierwsze słyszę bazary do całkowitej likwidacji nowa wizja Pana Lubawskiego. 
A
Alek Kapota
A kiedy będzie normalny przejazd obok dworca?
a
ankylozaur
zwróćcie uwagę ze targ na seminaryjskiej jest fajowy owoce warzywa i takie tam ma to swoj urok zreszta cala kultura bazarow ma swoj urok ale przydaloby sie nieco odswiezyc to miejsce na ksztalt tego co sie w europie dzieje. Takie miejsca sa czyms normalnym w stolicach europejskich i dobra lokalizacja bylaby pod to wlasnie przy dworcu niekoniecznie kazdemy pasuje dymac na seminaryjska od razu z drugiego konca miasta  
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia