Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia Polski po ukraińsku. Specjalne przewodniki trafiają do lubuskich szkół

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Do lubuskich szkół trafi przewodnik o historii naszego kraju w języku ukraińskim.
Do lubuskich szkół trafi przewodnik o historii naszego kraju w języku ukraińskim. Magda Marszałek
Ma blisko sto dwadzieścia stron, ponad setkę ilustracji i kilkadziesiąt map poglądowych. Zaczyna się od Chrztu Polski, a kończy na katastrofie w Smoleńsku. To specjalny przewodnik po historii naszego kraju wydany po ukraińsku przez Instytut Pamięci Narodowej. Broszura trafia do ukraińskich dzieci uczących się między innymi w lubuskich szkołach.

Przewodnik dla uczniów z Ukrainy

Nie da się zrozumieć żadnego narodu, nie znając jego historii. Właśnie taka myśl przyświecała twórcom tego nietypowego przewodnika. Książka opisująca historię naszego kraju - w skróconej, ale tym samym bardziej przystępnej formie - została opracowana już sześć lat temu dla uczestników Światowych Dni Młodzieży, które odbywały się w Krakowie. Wówczas nikt nie przypuszczał, że przyda się w niedalekiej przyszłości, czyli w momencie przybycia do nas ponad dwóch milionów ukraińskich uchodźców uciekających przed rosyjską agresją. Dzisiaj broszura trafia do ukraińskich dzieci uczących się w polskich szkołach. Również w województwie lubuskim.

Dyrektorzy szkół, kuratorium i różnego rodzaju instytucje dbają o to, aby uczniowie, którzy przyjechali do nas z Ukrainy, mieli jak najlepsze warunki edukacji oraz dobrze czuli się w naszych szkołach. Starają się zapewnić im wsparcie także w postaci odpowiednich pomocy dydaktycznych. Teraz będzie to między innymi ten podręcznik do historii, napisany właśnie w języku ukraińskim. Nie wiemy, jak długo ci uczniowie u nas zostaną, ale zależy nam na tym, aby mogli zapoznać się z tymi najważniejszymi faktami związanymi z nasza historią - mówi Ewa Rawa, Lubuska Kurator Oświaty.

Walka o wolność zawsze się opłaca

W sumie do lubuskich szkół trafi pół tysiąca egzemplarzy przewodnika po historii naszego kraju w języku ukraińskim.

Na ponad stu stronach w bardzo przystępny sposób opisano historię naszego kraju ze szczególnym uwzględnieniem walki o polską niepodległość. Myślę, że jest to niezwykle ważne, aby młodzież, która znalazła schronienie w Polsce przed agresją rosyjską, poznała naszą historię, bo ta historia niesie też dla nich takie wielkie przesłanie i nadzieję, że ich ojczyzna w przyszłości również będzie wolna i że ta walka o wolność zawsze się opłaca - mówi Paweł Skubisz, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.

Pierwsze egzemplarze przewodnika lubuska kurator oświaty zawiozła do oddziałów przygotowawczych w Szkole Podstawowej nr 6 w Gorzowie. Obecnie uczy się w niej ponad 130 ukraińskich dzieci.

Myślę, że ta książka - jak każda pomoc dydaktyczna - bardzo się przyda. Co ważne - jest wydana w języku ukraińskim, więc będzie stanowiła ogromne wsparcie w tym procesie edukacyjnym, który prowadzą nasi nauczyciele z asystentami kulturowymi. Ukraińscy uczniowie, którzy są u nas w szkole, coraz lepiej mówią w naszym języku, chodzą systematycznie na lekcje, a patrząc, jak zachowują się na przerwach, gdy na przykład grają w piłkę ze swoimi polskimi kolegami, widać, że powoli odnajdują się w tej nowej rzeczywistości - mówi Bogumiła Hałas, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Gorzowie.

Przewodnik został wydany w formie papierowej, ale jest dostępny także na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej. Można go stamtąd pobrać na telefon komórkowy lub komputer. W lubuskich szkołach uczy się obecnie ponad 6 tysięcy dzieci z Ukrainy.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia