W Wojewódzkim Domu Kultury trwa III Ogólnopolski Kiermasz Rzemiosła Artystycznego. Do Kielc przyjechało około 30 wystawców profesjonalistów i amatorów z całego kraju - z Janowa Podlaskiego, Białegostoku, Łodzi, województwa podkarpackiego i oczywiście z naszego regionu.

Gama rękodzieł jest imponująca. Wystawcy prezentują szklane figurki, cudeńka wiklinowe, artystyczne wyroby z drewna, biżuterię, także wyrabianą ze stali, mydełka bursztynowe, ceramikę artystyczną, okazjonalne kartki, misternie zdobione szkatułki. Kiermasz stał się okazją nie tylko do sprzedawania unikalnych produktów, lecz także wymiany doświadczeń i dzielenia się własną pasją. - Ceramiką artystyczną zajmuję się od 17 lat.

 

Z wykształcenia jestem informatykiem i dekoratorem wnętrz, ale w tej chwili poświęcam się bardziej pasji i to ona jest głównym źródłem mojego utrzymania. A zaczęło się niezwykle niewinnie - koleżanka przyniosła mi kiedyś do szpitala kawałek gliny, żebym się nie nudził - wspomina Grzegorz Sieczka, właściciel Naturalnych Klimatów, który na kiermasz przyjechał z Łodzi. 

- Nie pierwszy raz uczestniczę w tym przedsięwzięciu. Sama zajmuję się decoupage'm, ale chętnie poznaję inne techniki i podziwiam wyroby pozostałych wystawców.To unikaty - mówi Olga Rutkiewicz. 

Kiermasz potrwa do końca weekendu. W niedzielę organizatorzy zapraszają w godzinach 10-18. Wstęp 3 złote.

Izabela Mortas

 

Świętokrzyska Akademia Edukacji Kulturowej

W Wojewódzkim Domu Kultury odbyły się także warsztaty w ramach Świętokrzyskiej Akademi Edukacji Kulturowej. Fot. Krzysztof Krogulec

 

III Ogólnopolski Kiermasz Rzemiosła Artystycznego i Świętokrzyska Akademia Edukacji Kulturowej sprzyjały refleksjom o kondycji regionalnej kultury.  

Tomasz Irski, organizator kiermaszu: -Warto propagować rzemiosło artystyczne twórców profesjonalnych i amatorów, których dzieła są niepowtarzalne. Nie mają oni możliwości promocji swych wyrobów tak jak czynią to sieci handlowe  czy hurtownie sprowadzające towar z Chin. Kiermaszami wychodzimy na przeciw tym, którzy z zamiłowania, od serca robią rzeczy unikalne. A dla kupujących to okazja nabycia czegoś niebanalnego. Osoby, które przyjeżdżają do nas z różnych stron kraju bardzo sobie chwalą wysoki poziom świętokrzyskiego rękodzieła artystycznego. Dlatego różnego rodzaju instytucje powinny propagować tego rodzaju sztukę, by dać odpór kulturowej masówce, kiczowi, tandecie. Nasza kultura odradza się, także z użyciem nowoczesnych technik. Od drobiazgów, aż po kowalstwo artystyczne. Dbajmy o tradycję.  

Karolina Opałko, koordynator warsztatów: - Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach wdraża trzyletni program Świętokrzyskiej Akademii Edukacji Kulturowej w ramach ogólnopolskiego programu “Bardzo młoda kultura”. Skierowany jest on przede wszystkim do animatorów kultury, nauczycieli, działaczy, którzy chcą poznać nowe narzędzia i metody wdrażania edukacji kulturowej. To sposób by inaczej spojrzeć na edukację artystyczną młodego pokolenia, efektywniejsze przekazywanie wiedzy na temat kultury i sztuki. Wszystko to z wykorzystaniem lokalnych tradycji, zasobów- od postawienia diagnozy stanu obecnego aż po szerzenie i wdrażanie wyników naszych warsztatów wśród dzieci i młodzieży, bo w efekcie do nich skierowany jest ten projekt. Warsztaty odbywają się jednocześnie w Kielcach, Ostrowcu, Stopnicy i Jędrzejowie.  
(KK)