Nasza Loteria

Ikony wzornictwa z Ćmielowa!

Marzena SMORĘDA [email protected]
Wśród wyróżnionych figurek znalazła się postać baletnicy, wzór z roku 2005 projektu Lubomira Tomaszewskiego. Fot. Fabryka Porcelany AS Ćmielów
Wśród wyróżnionych figurek znalazła się postać baletnicy, wzór z roku 2005 projektu Lubomira Tomaszewskiego. Fot. Fabryka Porcelany AS Ćmielów
Figurki z ćmielowskiej manufaktury zostały umieszczone na liście 20 Polskich Ikon Designu. Fabryka Porcelany dostała też wyróżnienie za najlepsze polskie wzornictwo, a słynne figurki pokazano na wystawie, promującej osiągnięcia najlepszych współczesnych polskich projektantów, w Warszawie.

Po niemal 40-letniej przerwie Fabryka Porcelany AS Ćmielów, dawna Wytwórnia Porcelany Świt, wznowiła produkcję figurek o awangardowej formie i oszczędnej dekoracji, wykorzystując oryginalne modele i formy matki. Stało się to dzięki obecnemu właścicielowi Adamowi Spale, który odnowił współpracę z Lubomirem Tomaszewskim oraz Mieczysławem Naruszewiczem, twórcami światowego sukcesu porcelany figuralnej lat 60. XX wieku.

Przeczytaj też: Kolekcja z Ćmielowa podbija świat.

W ciągu ostatnich lat manufaktura stworzyła ponad 100 nowych projektów, przedstawiających głównie kobiety w ruchu. Fabryka współpracuje z doświadczonymi artystami. takimi jak Kazimierz Czuba, Jadwiga Stan, twórcami młodego pokolenia - Katarzyną i Wojciechem Rij, autorem wielu figurek jest też właściciel manufaktury i jednocześnie artysta Adamem Spała.

W kolekcji Fabryki Porcelany AS Ćmielów jest obecnie ponad 350 wzorów ręcznie wykonywanych i dekorowanych figurek porcelanowych. Wszystkie mają indywidualny numer, certyfikat autentyczności oraz są znaczone różową pieczęcią zabezpieczającą przed fałszerstwem.

Przeczytaj też: Porcelana z Ćmielowa na prezydencję w Unii Europejskiej.

Ostatnio figurki z ćmielowskiej manufaktury zostały umieszczone na liście 20 Polskich Ikon Designu. Znalazły się tu figurki „Śpiewaczka”, wzór z roku 1959, projektu Lubomira Tomaszewskiego oraz „Baletnica”, wzór z roku 2005.

Bieżący rok będzie również będzie obfitował w bardzo ważne dla fabryki wydarzenia. W marcu odbędą się wystawy w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej oraz na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a na przełomie czerwca i lipca w Seulu, w Korei Południowej. Kolekcja obrazów na płytach porcelanowych „Piękne Małpy Europy”, która jesienią zostanie z pokazana w Australii i Nowej Zelandii.

Przeczytaj też: Tej marki samochodowej jeszcze w Kielcach nie było!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia