MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile Polacy wydają na remont mieszkania? Które pomieszczenia remontują najczęściej? Dalej jednym z głównych problemów jest brak fachowców

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Autorzy raportu wskazują, że najczęściej remontowanym pomieszczeniem okazał się salon/jadalnia, czyli miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu i w teorii oddajemy się relaksowi.
Autorzy raportu wskazują, że najczęściej remontowanym pomieszczeniem okazał się salon/jadalnia, czyli miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu i w teorii oddajemy się relaksowi. Wojciech Wojtkielewicz/ Polska Press
Okazuje się, że ponad 40 proc. badanych zdecydowało się na odłożenie lub zawieszenie prac remontowo-budowlanych z powodu inflacji. Najczęstszy problem, na który ankietowani natrafiali podczas remontów, to niedostępność materiałów budowlanych oraz wzrost ich cen. Ponad połowa ankietowanych zadeklarowała także trudności związane z dostępnością ekip remontowo-budowlanych. Najczęściej remontowanym pomieszczeniem w Polsce jest salon/jadalnia, a najrzadziej odnawiamy sypialnię.

Spis treści

Zgodnie z danymi GUS inflacja w 2022 roku wyniosła średnio 14,8 proc. Ostatnie miesiące przyniosły pewną stabilizację, ale odczyty nie napawają optymizmem – w grudniu 2022 wskaźnik wzrostu cen osiągnął poziom 16,6 proc., a w lutym 2023 r. – 18,4 procent, a w stosunku do stycznia 2023 r. wzrosły wynoszą 1,2 proc.

Remonty coraz droższe

Nawet mimo wysokich kosztów przeprowadzenie remontu jest niekiedy po prostu konieczne. Wpływ inflacji pozostaje jednak wyraźnie widoczny – zarówno w wydatkach, jak i planach dotyczących prac remontowo-budowlanych – wynika z raportu „Remonty Polaków w czasach inflacji” firmy Ramirent.

Okazuje się, że 42,5 proc. badanych zadeklarowało, że z powodu inflacji musiało zrezygnować z prac remontowo-budowlanych lub odłożyć je w czasie. Z drugiej strony pozostali ankietowani (57,5 proc.) nie zmienili swoich planów.

Z badania wynika, że najwięcej osób (62,3 proc.) zrezygnowało z przeprowadzenia remontu w województwie pomorskim. Równie duży odsetek badanych odłożyło lub zaniechało remontu w województwach: wielkopolskim (59,2 proc.), podlaskim (52,2 proc.) i świętokrzyskim (50,8 proc.). Podobnie zdecydowało 49,4 proc. ankietowanych z Małopolski i 46,6 proc. z łódzkiego.

Zestawienie zamykają województwa zachodniopomorskie (33,1 proc.), śląskie (31,3 proc.) i podkarpackie (28,8 proc.). To tam najmniej osób spośród wszystkich ankietowanych zdecydowało się odłożyć lub zrezygnować z prac remontowo-budowlanych.

Inflacja a plany remontowe Polaków

34,2 proc. ankietowanych zdecydowało się na mniejszy remont. 32,4 proc. badanych postanowiło remontować samodzielnie, a 17,4 proc. odłożyło prace remontowe na później. 14,5 proc. badanych z powodu inflacji kupiło tańsze materiały budowlane. Tylko 1,5 proc. osób całkowicie zrezygnowało z remontu.

Na realizację mniejszego remontu najczęściej decydowali się mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie równo połowa badanych postanowiła przeprowadzić prace remontowe na mniejszą skalę na skutek inflacji. Tuż za nimi uplasowały się osoby z województwa zachodniopomorskiego (48,9 proc.), opolskiego (48,1 proc.), lubuskiego (41,7 proc.) i świętokrzyskiego (41,3 proc.). Zestawienie zamykają województwo śląskie (25 proc.), małopolskie (23,5 proc.) i dolnośląskie, w którym najmniej osób zdecydowało się na mniejszy remont – 21,6 proc.

Z jakimi problemami Polacy najczęściej spotykali się podczas prac remontowo-budowlanych?

To, że w trakcie remontu pojawiają się różnego rodzaju trudności lub nieprzewidziane wydatki, nie jest niczym nadzwyczajnym. Analitycy Ramirent podają, że najczęstszy problem, z którym ankietowani spotkali się podczas remontów w okresie ostatnich 3 lat, to problemy z dostępnością materiałów budowlanych – taką sytuację zadeklarowało 38 proc. z nich.

Jako drugi powód najczęstszych i nieprzewidzianych problemów podczas remontów ankietowani wskazywali wzrost cen materiałów budowlanych (36,3 proc.). Natomiast 14 proc. osób zadeklarowało zmniejszoną zdolność kredytową, prawie 11,8 proc. jako główny problem wskazało brak fachowców.

Ile kosztuje remont?

Z raportu „Remonty Polaków w czasach inflacji” firmy Ramirent wynika ponadto, że łącznie 86,7 proc. ankietowanych deklaruje wydatki remontowe na poziomie minimum 10 tys. zł. Okazuje się, że najwięcej osób (34 proc.) przeznacza na tego typu prace od 15 tys. do 19 999 zł. 27 proc. respondentów wydaje 10 tys. – 14 999 zł, a 25,7 proc. – powyżej 20 tys. zł.

W ciągu ostatnich 3 lat poniżej 5 tys. zł wydało na remonty zaledwie 3,8 proc. badanych. Z kolei 9,4 proc. ankietowanych zadeklarowało wydatki na poziomie 5000-9999 zł.

Jako ciekawostkę wskazano, że najwięcej na remonty wydano w ostatnim okresie w województwie podlaskim. Powyżej 15 tys. zł przeznaczyło na nie w ciągu ostatnich 3 lat 82,6 proc. osób z Podlasia.

Jakie pomieszczenia Polacy remontują najczęściej?

Autorzy raportu wskazują, że najczęściej remontowanym pomieszczeniem okazał się salon/jadalnia, czyli miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu i w teorii oddajemy się relaksowi. Taką opcję wskazało 37,1 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu uplasowała się kuchnia z wynikiem 25,2 proc., a podium zamyka pokój dziecka (18,5 proc.). Kolejne miejsca należą do łazienki/WC (9,3 proc.), pomieszczeń zewnętrznych (5,9 proc.) i sypialni (4,1 proc.).

W których województwach brakuje najwięcej fachowców?

Jednym z głównych problemów, którego Polacy doświadczają podczas remontów, jest niedostępność fachowców. Spotkała się z tym ponad połowa badanych.

Analitycy sprawdzili, w jakich województwach to zjawisko występuje najczęściej. Ranking otwiera Wielkopolska, gdzie problemu z dostępnością ekip budowlanych doświadczyło 67,3 proc. badanych. Często stykali się z tym także mieszkańcy województwa podlaskiego (65,2 proc.), świętokrzyskiego (60,3 proc.) i lubuskiego (60 proc.).

Niedostępności ekip budowlanych najrzadziej doświadczali mieszkańcy województwa lubelskiego (45,3 proc.), mazowieckiego (39 proc.) i śląskiego (37,5 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia