Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłanie listów z informacją o wysokości przyszłych emerytur. W całym kraju otrzyma je prawie 19 milionów ubezpieczonych, a w Świętokrzyskiem ponad 550 tysięcy osób. Sprawdziliśmy o co naprawdę chodzi w tych przesyłkach.

- Gdy go otrzymamy, otwórzmy go i przeczytajmy, bo to będzie informacja o stanie indywidualnego konta w ZUS. Warto sprawdzić wysokość odłożonych składek oraz wyliczoną hipotetyczną emeryturę. Wszystkie listy trafią do naszych klientów do końca sierpnia – mówi Paweł Szkalej, rzecznik prasowy województwa świętokrzyskiego kieleckiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego to nic innego jak dokładny opis stanu finansowego konta emerytalnego, obliczony na 2017 rok.

- Ci, którzy mają co najmniej 35 lat, dostaną także wyliczenia tak zwanej hipotetycznej emerytury. Z otrzymanej informacji dowiedzą się o jej wysokości w dwóch wariantach: gdyby już do emerytury nie pracowali tylko bazowali na składkach dotychczas zebranych oraz gdyby pracowali i odprowadzali składki w średniej wysokości dotychczasowych wpłat. Dodatkowe dwa warianty uwzględniają ponadto
w emeryturze także składki z subkonta w ZUS – mówi Paweł Szkalej.

W dokumencie jest również informacja o tym, jakie świadczenia przysługują z ZUS osobom opłacającym składki na ubezpieczenia społeczne.

Osoby zarejestrowane na Platformie Usług Elektronicznych ZUS informację o stanie konta znajdą na swoim profilu na PUE i nie muszą już czekać na list.

ZOBACZ DOKUMENT

Załączniki


POLECAMY RÓWNIEŻ:TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018

Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!


TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?

Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10

Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!


Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych