Ilu świętokrzyskich bezrobotnych przypada na jedną ofertę pracy?

Jarosław PANEK, [email protected]
Na jedną ofertę pracy przypadało w lipcu znacznie mniej chętnych niż w lipcu ubiegłego roku, ale więcej niż w czerwcu tego roku. Fot. D. Łukasik
Na jedną ofertę pracy przypadało w lipcu znacznie mniej chętnych niż w lipcu ubiegłego roku, ale więcej niż w czerwcu tego roku. Fot. D. Łukasik
Udostępnij:
Gorące dane ze świętokrzyskiego rynku pracy. W których powiatach jest najlepiej, a w których najgorzej. Komu łatwiej znaleźć zatrudnienie - młodym czy starszym?

W końcu lipca tego roku liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy naszego województwa wyniosła 78 463 osoby i była wyższa o 6,0 procent niż przed rokiem oraz również, ale 0,6 procent w relacji do poprzedniego miesiąca. To raczej złe dane, bo zwykle w wakacje bezrobocie do tej pory spadało. Teraz jest inaczej i to zarówno w naszym regionie jak i w całej Polsce – wynika z najświeższych danych Urzędu Statystycznego w Kielcach.

Lipcowy biuletyn mówi o stopie bezrobocia rejestrowanego na poziomie 14,1 procent w województwie świętokrzyskim wobec 13,3 procent przed rokiem i 14,0 procent przed miesiącem. W kraju wskaźnik ten wyniósł odpowiednio 10,8 procent wobec 9,2 procent w lipcu ubiegłego roku oraz 10,7 procent w czerwcu tego roku. Powiatami o najwyższej stopie bezrobocia były w lipcu: skarżyski (23,8 procent) i konecki (20,7 procent). Najniższy wskaźnik odnotowano w powiatach: pińczowskim (7,4 procent) i buskim (7,7 procent).

Udział wybranych kategorii bezrobotnych będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy w ogólnej liczbie bezrobotnych kształtował się następująco:

• bezrobotni do 25 roku życia – 21,5 procent (w ubiegłym roku – 19,5 procent),

• bezrobotni powyżej 50 roku życia – 19,6 procent (przed rokiem – 20,4 procent),

• długotrwale bezrobotni – 50,7 procent (w ubiegłym roku – 63,8 procent),

• bez kwalifikacji zawodowych – 23,1 procent (przed rokiem – 26,3 procent).

Urzędy pracy w lipcu 2009 roku miały do dyspozycji 3 598 ofert pracy, czyli o 6,5 procent więcej niż przed rokiem, ale o 6,9 procent mniej niż przed miesiącem. W końcu miesiąca sprawozdawczego pozostało nierozdysponowanych 1383 miejsc pracy, co oznacza, że na jedną ofertę pracy przypadało 57 osób bezrobotnych, podczas gdy przed rokiem – 72 osób. Jest zatem o dziwo dużo lepiej niż rokiem, ale gorzej niż przed miesiącem, gdy na jedną ofertą „dybało” 48 osób.

Mapa bezrobocia we wszystkich kieleckich powiatach w załączniku pod zdjęciem.

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie