Ilu świętokrzyskich bezrobotnych przypada na jedną ofertę pracy?

Jarosław PANEK, [email protected]
Na jedną ofertę pracy przypadało w lipcu znacznie mniej chętnych niż w lipcu ubiegłego roku, ale więcej niż w czerwcu tego roku. Fot. D. Łukasik
Na jedną ofertę pracy przypadało w lipcu znacznie mniej chętnych niż w lipcu ubiegłego roku, ale więcej niż w czerwcu tego roku. Fot. D. Łukasik
Gorące dane ze świętokrzyskiego rynku pracy. W których powiatach jest najlepiej, a w których najgorzej. Komu łatwiej znaleźć zatrudnienie - młodym czy starszym?

W końcu lipca tego roku liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy naszego województwa wyniosła 78 463 osoby i była wyższa o 6,0 procent niż przed rokiem oraz również, ale 0,6 procent w relacji do poprzedniego miesiąca. To raczej złe dane, bo zwykle w wakacje bezrobocie do tej pory spadało. Teraz jest inaczej i to zarówno w naszym regionie jak i w całej Polsce – wynika z najświeższych danych Urzędu Statystycznego w Kielcach.

Lipcowy biuletyn mówi o stopie bezrobocia rejestrowanego na poziomie 14,1 procent w województwie świętokrzyskim wobec 13,3 procent przed rokiem i 14,0 procent przed miesiącem. W kraju wskaźnik ten wyniósł odpowiednio 10,8 procent wobec 9,2 procent w lipcu ubiegłego roku oraz 10,7 procent w czerwcu tego roku. Powiatami o najwyższej stopie bezrobocia były w lipcu: skarżyski (23,8 procent) i konecki (20,7 procent). Najniższy wskaźnik odnotowano w powiatach: pińczowskim (7,4 procent) i buskim (7,7 procent).

Udział wybranych kategorii bezrobotnych będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy w ogólnej liczbie bezrobotnych kształtował się następująco:

• bezrobotni do 25 roku życia – 21,5 procent (w ubiegłym roku – 19,5 procent),

• bezrobotni powyżej 50 roku życia – 19,6 procent (przed rokiem – 20,4 procent),

• długotrwale bezrobotni – 50,7 procent (w ubiegłym roku – 63,8 procent),

• bez kwalifikacji zawodowych – 23,1 procent (przed rokiem – 26,3 procent).

Urzędy pracy w lipcu 2009 roku miały do dyspozycji 3 598 ofert pracy, czyli o 6,5 procent więcej niż przed rokiem, ale o 6,9 procent mniej niż przed miesiącem. W końcu miesiąca sprawozdawczego pozostało nierozdysponowanych 1383 miejsc pracy, co oznacza, że na jedną ofertę pracy przypadało 57 osób bezrobotnych, podczas gdy przed rokiem – 72 osób. Jest zatem o dziwo dużo lepiej niż rokiem, ale gorzej niż przed miesiącem, gdy na jedną ofertą „dybało” 48 osób.

Mapa bezrobocia we wszystkich kieleckich powiatach w załączniku pod zdjęciem.

 

 

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie