Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inflacja przekroczy 15 proc? Jak w tej sytuacji radzą sobie polscy pracownicy? Szukają lepszych zarobków

Maciej Badowski
Maciej Badowski
– Co piąty Polak deklaruje, że utrzymałby się z oszczędności przez maksymalnie miesiąc. Z powodu inflacji 80 proc. Polaków zwraca coraz większą uwagę na strukturę swoich wydatków – mówi nam ekspertka.
– Co piąty Polak deklaruje, że utrzymałby się z oszczędności przez maksymalnie miesiąc. Z powodu inflacji 80 proc. Polaków zwraca coraz większą uwagę na strukturę swoich wydatków – mówi nam ekspertka. Marzena Bugala/ Polska Press
Pomimo sytuacji gospodarczej, wojny w Ukrainie oraz pandemii, wielu Polaków jest gotowych do zmiany miejsca zatrudnienia. – Czynnikiem szczególnie wpływającym na postawy zawodowe jest inflacja. Wpływa ona na raty kredytowe Polaków, strukturę ich wydatków, oszczędności, a przede wszystkim na wielkość realnych zarobków – mówi nam ekspertka. Jak się okazuje, 44 proc. Polaków myśli o zmianie pracy, a blisko połowa badanych starała się o podwyżkę. – Co napawa niepokojem, jest fakt, że co piąty Polak deklaruje, że utrzymałby się z oszczędności przez maksymalnie miesiąc – dodaje ekspertka.

Ostatnie ponad dwa lata przyniosły serię finansowych wyzwań zarówno dla pracowników, jak i przedstawicieli biznesu. Na znaczeniu zyskały modele pracy zdalnej i hybrydowej, które nie tylko wpłynęły na styl i kulturę pracy, ale także na strukturę wydatków Polaków. Zapotrzebowanie na pracę sprawiło, że przyspieszyło tempo wzrostu wysokości pensji, co jednak generowało także wzrosty cen.

Kolejne fale pandemii, obostrzenia, zaburzenie łańcuchów dostaw długo wpływały na sytuację gospodarczą i wartość pieniądza m.in. poprzez tarcze antykryzysowe. Ponadto kilka miesięcy temu wojna w Ukrainie zachwiała globalną gospodarką, przyczyniając się dodatkowo do wzmocnienia czynników wpływających na wartość pieniądza.

ile wyniosła inflacja w kwietniu?

– Po ostatecznych wyliczeniach Główny Urząd Statystyczny podał, że w kwietniu inflacja wyniosła 12,4 proc., a nie 12,3 proc., jak wcześniej szacowano. To poziom najwyższy od 24 lat. Różnica jest niewielka, ale tendencja wzrostowa wciąż się utrzymuje. Prognozy na najbliższe miesiące zakładają kontynuację tej tendencji. W ślad za tym w górę będą szły stopy procentowe – wskazuje Maciej Pieczkowski, Dyrektor Generalny Oddziału Inbank w Polsce.

– Najbardziej pesymistyczne prognozy ekonomistów zakładają, że może ona przekroczyć 14-15 proc. Szczyt powinna osiągnąć w czerwcu lub w lipcu, ale to także nie jest pewne – prognozuje.

Wraz z inflacją rośnie poczucie niepewności

Sytuacja gospodarcza, siła nabywcza pieniądza i regulacje nie pozostają bez wpływu na nasze portfele. 76 proc. respondentów badania Pracuj.pl „Nowe oblicza pracy” uważa, że obecna pensja wystarczy im na mniej, niż jeszcze 12 miesięcy temu. Taka sama część badanych oceniła, że inflacja ma negatywny wpływ na ich wynagrodzenie. Dodatkowo niemal 6 na 10 badanych (59 proc.) ocenia, że inflacja istotnie wpływa na faktyczną wartość (siłę nabywczą) ich pensji.

Inflacja motorem rekrutacji

– Pomimo sytuacji gospodarczej, wojny w Ukrainie oraz pandemii, wielu Polaków jest gotowych do zmiany miejsca zatrudnienia. Czynnikiem szczególnie wpływającym na postawy zawodowe jest inflacja. Wpływa ona na raty kredytowe Polaków, strukturę ich wydatków, oszczędności, a przede wszystkim na wielkość realnych zarobków – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Aleksandra Skwarska, Pracuj.pl.

– Co napawa niepokojem, jest fakt, że co piąty Polak deklaruje, że utrzymałby się z oszczędności przez maksymalnie miesiąc. Z powodu inflacji 80 proc. Polaków zwraca coraz większą uwagę na strukturę swoich wydatków. Powoduje to, że decyzje zakupowe są bardziej rozważne i przemyślane – dodaje ekspertka.

Jednocześnie Skwarska zwraca uwagę, że kwestie podejścia do płac różnią przedstawicieli różnych płci. – Według badań to mężczyźni częściej występują o podwyżkę wynagrodzenia niż kobiety. Co ciekawe, mężczyźni zwracają nieznacznie mniejszą uwagę na swoje wydatki i wynagrodzenie niż kobiety – mówi i dodaje, że w porównaniu z rokiem ubiegłym, skłonność do zmiany pracy jest podobna zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Zarobki mają największy wpływ na wybór danego pracodawcy

– Ze względu na inflację aż 44 proc. Polaków jest bardziej skłonnych do zmiany pracy na lepiej płatną, niż jeszcze przed rokiem. Ponownie, 44 proc. badanych jako katalizator skłaniający do myślenia o zmianie pracodawcy wskazuje właśnie inflację. Skłonność do zmiany pracy może dotyczyć zwłaszcza młodszych kandydatów. Jak wynika z naszych badań, im jesteśmy starsi, tym stajemy się mniej aktywni na rynku pracy – mówi nam Skwarska.

Ponadto 65 proc. osób obecnie szukających nowej pracy jako motywację wskazuje nieodpowiednią wysokość zarobków. – Właśnie zarobki mają największy wpływ na wybór nowego pracodawcy. Tak uważa 78 proc. Polaków. W ciągu ostatniego roku blisko połowa Polaków ubiegała się o podwyżkę w obliczu inflacji – podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Inflacja przekroczy 15 proc? Jak w tej sytuacji radzą sobie polscy pracownicy? Szukają lepszych zarobków - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia