Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zależne od spirytusu

Redakcja
W Krakowie opłaty powinno wnieść około 1700 właścicieli sklepów czy lokali gastronomicznych. Cena za zezwolenie ustalana jest centralnie - przez Ministerstwo Finansów - i uzależniona jest od ceny spirytusu (wynosi równowartość 5 czy 20 litrów). Jeśli podawane jest tylko piwo (zezwolenie A) - za cały ten rok trzeba było zapłacić 485 złotych, podobnie jak za nieco mocniejsze trunki (powyżej 4,5 proc., z wyjątkiem piwa - zezwolenie B), natomiast alkohole o mocy powyżej 18,5 proc. kosztują właściciela lokalu rocznie 1940 złotych. W sumie za pełną koncesję (A, B i C) należało uiścić 5820 złotych za cały rok. Stawki mogły być wyższe o 50 lub 100 procent w przypadku, gdy obroty w ubiegłym roku były odpowiednio wyższe.

- W styczniu mieliśmy niespotykaną dotychczas w Krakowie liczbę zwrotów koncesji alkoholowych, w tym tych, które podlegają limitowi - mówi przedstawiciel Wydziału Spraw Administracyjnych UMK

 - W poniedziałek wydaliśmy około 200 kwitów, we wtorek było podobnie, a wczoraj już o godzinie 7.30 przed naszymi drzwiami stała spora kolejka - powiedział nam pracownik Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa. - Większość osób przyszła w ostatnich kilku dniach i wielu się denerwowało, że jest tłok, choć pracujemy na pełnych obrotach i ledwo żyjemy. Wczoraj minął termin, do którego można było opłacić koncesje alkoholowe na ten rok. Kto nie zdążył (lub zapomniał) - dziś automatycznie stracił zezwolenie i powinien zaprzestać sprzedaży, gdyż koncesja wygasa w takim przypadku z mocy ustawy i nie przewiduje się możliwości odwołań. Lokale, które utraciły koncesję, będą kontrolowane w najbliższych tygodniach.
 - Mający zezwolenia na handel i podawanie alkoholu mogli przynosić oświadczenia o ubiegłorocznych obrotach od początku stycznia. Wielu zrobiło to jednak w tym tygodniu, w ostatniej chwili i stąd taki tłok przed drzwiami. My wyliczaliśmy, ile w każdym przypadku trzeba zapłacić. Jak szacujemy - do wtorku prawdopodobnie około 1000 osób zdążyło zapłacić, ale jeszcze mogą nadejść przelewy itp. Można się jednak liczyć z tym, że niektórzy nie zdążyli. Niezależnie do tego, w styczniu mieliśmy niespotykaną dotychczas liczbę zwrotów koncesji - już było około 30 takich przypadków. Część osób rezygnowała z zezwolenia A, ale było też kilka zwrotów zezwoleń B i C, które podlegają limitowi i po które przecież czeka się w kolejce. Tego wcześniej w takim zakresie nie było. Jak sądzimy - wynika to z tego, że sprzedaż alkoholu nie przyniosła już takich zarobków, jakich się spodziewano. Ruch jest wszędzie mniejszy i ludzie mniej kupują alkoholu w sklepach oraz lokalach gastronomicznych.
 W ubiegłym roku z zezwoleń na podawanie i sprzedawanie alkoholu uzbierano w Krakowie 4,6 miliona złotych. Na ten rok założono, że uzyska się z tego tytułu 5 milionów złotych. Pieniądze te przeznaczane są na działania związane z profilaktyką antyalkoholową.
 (J.ŚW)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski