Inhalatory na astmę są badane jako lek przeciw COVID-19. Zawarte w nich kortykosterydy mogą chronić przed powikłaniami zakażenia

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Inhalator stosowany w astmie umożliwia wziewne podanie związków sterydowych, które mają właściwości przeciwzapalne. Takie działanie w układzie oddechowym można wykorzystać do zapobiegania powikłaniom COVID-19.
Inhalator stosowany w astmie umożliwia wziewne podanie związków sterydowych, które mają właściwości przeciwzapalne. Takie działanie w układzie oddechowym można wykorzystać do zapobiegania powikłaniom COVID-19. spflaum/123RF
Trwają poszukiwania najskuteczniejszych terapii przeciwko zakażeniu koronawirusem, a naukowcy z Australii i Wielkiej Brytanii badają pod tym kątem inhalatory stosowane w astmie. Przyczynkiem do rozpoczęcia prac było zaskakujące odkrycie, że astmatycy i osoby z chorobami płuc rzadziej przechodzą COVID-19 w ciężki sposób. To zasługa przyjmowanych leków z kortykosterydami, które znalazły też zastosowanie w leczeniu pacjentów z SARS-CoV-2.

Naukowcy z australijskiego Uniwersytetu Queensland i Uniwersytetu w Oxfordzie w Wielkiej Brytanii zawiązali współpracę w celu rozpoczęcia badań klinicznych nad zastosowaniem inhalatorów na astmę u pacjentów z COVID-19.

Zawarte z inhalatorach kortykosterydy łagodzą stan zapalny w drogach oddechowych, a teraz może okazać się, że działają podobnie w przypadku infekcji koronawirusowej. Jeden z takich związków w postaci deksametazonu podawany jest eksperymentalnie pacjentom.

Skąd pomysł na badanie? Z zaskakujących obserwacji, w których osoby ze schorzeniami układu oddechowego, takimi jak astma oskrzelowa, chroniczne choroby płuc i PoChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc, z ang. COPD) rzadziej zapadali na ciężkie postaci COVID-19 we wczesnym stadium rozwoju epidemii. Dotyczyło to tych pacjentów, którzy zażywali sterydowe leki wziewne.

Warto przeczytać również:

Autorzy badania sugerują, że terapia z użyciem inhalatora powinna rozpoczynać się jak najwcześniej, już na etapie wystąpienia pierwszych objawów infekcji SARS-CoV-2, takich jak suchy kaszel.

W ramach prób klinicznych nazwanych STOIC („Steroids in COVID-19”) wykorzystywany będzie budezonid, który charakteryzuje bardzo silne działanie. Udział w nich weźmie niespełna pięciuset chorych. Wyniki prac powinny być dostępne we wrześniu.

Dowiedz się więcej na temat:

Źródło:
Asthma inhalers being trialed for treatment of COVID-19, News Medical

ZOBACZ: Czy osoby chore na astmę mogą nie nosić maseczki w miejscach takich jak fryzjer czy sklep? Ekspert: Eliza Kuna, adwokat

od 7 lat
Wideo

Politycy wspominają swoje mamy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia