Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inkubator rolny w Strzałkowie gotowy. Będą smaczne soki. Zobacz zdjęcia

Michał Kolera
Michał Kolera
Ryszard Zych, burmistrz Stopnicy na tle linii technologicznej inkubatora w Strzałkowie.
Ryszard Zych, burmistrz Stopnicy na tle linii technologicznej inkubatora w Strzałkowie. archiwum gminy
W gminie Stopnica gotowa jest już wielka inwestycja rolnicza. To inkubator przetwórstwa rolnego, którego wartość to ponad dwa miliony złotych.

Operacja uzyskała dofinansowanie 433 950 złotych, które pochodziło z budżetu Unii Europejskiej i zostało udzielone za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania "Królewskie Ponidzie".

- Ideą projektu jest ograniczenie roli pośredników sprzedaży płodów rolnych, głównie owoców i warzyw, a tym samym promocja krótkiego łańcucha dostaw. Obserwując sytuację na rynku rolnym zauważyć można pewną tendencję, która jednak nie przynosi pozytywnych rezultatów dla producentów rolnych, a mianowicie skup produktów po niskich cenach od rolników i późniejsza ich sprzedaż przez pośredników za nieporównywalnie wyższe stawki - mówi Ryszard Zych, burmistrz Stopnicy.

Gmina chce, żeby dzięki temu projektowi nastąpiła zmiana myślenia u rolników, jeśli chodzi o postrzeganie płodów rolnych. - Obecnie traktują oni owoce czy warzywa jako produkt końcowy, a docelowo po rozpoczęciu działalności inkubatora dotychczasowy produkt będzie dla rolnika półproduktem, surowcem, który będzie mógł być przetworzony na produkt o dłuższej przydatności do spożycia - na przykład soki, susz z warzyw i owoców - mówi Mirosław Rajtar, zastępca burmistrza Stopnicy.

By inkubator ruszył, gmina przebudowała istniejący budynek gospodarczy w Strzałkowie, który pełnił funkcję punktu skupu owoców i warzyw. Obecnie ma 265 metrów kwadratowych, został wyposażony w maszyny do produkcji soków o wydajności około 700 ton owoców rocznie, z których może zostać wyprodukowane około 525 ton soków owocowych. Inkubator ma też suszarnię kontenerową o wydajności około 30 ton owoców i warzyw.

Jest to jedyny tego typu obiekt w powiecie buskim. Co ciekawe, inkubator prowadzony będzie przez... Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Stopnicy. - Nie ma sensu powoływanie nowej jednostki organizacyjnej do zarządzania tym przedsięwzięciem. W centrum pracuje inżynier, który ma wykształcenie kierunkowe, jeśli chodzi o maszyny tego typu, więc możemy skorzystać z istniejących już zasobów kadrowych - wyjaśnia Mirosław Rajtar, zastępca burmistrza Stopnicy.

Wszystkie osoby chcące skorzystać z usług inkubatora muszą poprzedzić dostawę owoców i warzyw rejestracją telefoniczną. Trwa ona od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 pod numerem telefonu 503-109-521.

Minimalna ilość surowca to 800-1000 kilogramów. Smak i kolor soku oraz wydajność surowców zależy od odmiany oraz stopnia ich dojrzałości oraz warunków wcześniejszego przechowywania. W przypadku gdy rolnik nie będzie dysponował minimalną ilością surowca, zostanie wpisany na listę oczekujących, a jego zamówienie zostanie przyjęte do realizacji z chwilą uzyskania przez inkubator minimalnej ilości surowca, z zamówień pochodzących od innych gospodarzy.

Owoce są poddawane myciu przed tłoczeniem w inkubatorze. Dostarczone przez rolnika płody muszą zostać przez niego przesortowane. W partii surowca przeznaczonego do tłoczenia nie może być owoców i warzyw zgniłych, uschniętych i zepsutych. Warzywa przed dostawą muszą zostać przez dokładnie umyte i pozbawione naci. Soki nalewane będą w worki typu bag-in-box o pojemności trzech lub pięciu litrów.

Prasa w inkubatorze pozwala na tłoczenie soku na zimno z większości warzyw i owoców - bezpestkowych lub pestkowych pozbawionych przez rolnika pestek. Sok uzyskiwany jest w procesie nietermicznego tłoczenia miazgi owocowej. Następnie produkt poddawany jest pasteryzacji. Istnieje możliwość produkcji soku niepasteryzowanego.

Cena za wyprodukowany pojemnik soku z owoców i warzyw dostarczonych przez klienta wynosi 4 złote za ten o pojemności 3 litrów i 5 złotych za 5 litrów. Dodatkowo ci rolnicy, którzy zobowiążą się przy odbiorze soków do odbioru również wytłoków pochodzących z tłoczenia soków, otrzymają dziesięcioprocentowy rabat.

Wkrótce działalność rozpocznie również suszarnia kontenerowa owoców i warzyw.

- Susz owocowy i warzywny powstawał będzie w procesie dehydratacji polegającym na działaniu gorącego powietrza, bez użycia środków chemicznych, ze świeżych owoców/ warzyw odparowana zostaje woda do poziomu zapewniającego im trwałość. Tak przetworzone owoce i warzywa mają zbliżoną zawartość soli mineralnych i witamin do warzyw świeżych. Po usunięciu z nich wody następuje koncentracja suchej masy a tym samym kumulacja wartości energetycznych, węglowodanów, błonnika, soli mineralnych a nawet niektórych witamin. Owoce i warzywa poddane zostaną suszeniu na dwóch wózkach, z których każdy z nich posiada po 28 sit - wyjaśnia Mirosław Rajtar, zastępca burmistrza Stopnicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Inkubator rolny w Strzałkowie gotowy. Będą smaczne soki. Zobacz zdjęcia - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia