Innowacje w ochronie zdrowia – jak wdrażać je systemowo?

Materiał partnera zewnętrznego PZU Zdrowie
Udostępnij:
Zdrowie Polaków było jednym z najważniejszych tematów, nad którym debatowano na zakończonym niedawno XXIX Forum Ekonomicznym w Krynicy. Podczas panelu „Jak systemowo wdrażać innowacje w ochronie zdrowia” eksperci z różnych dziedzin zastanawiali się nad zoptymalizowaniem rodzimego przemysłu medycznego tak, aby przyniosło to maksymalne korzyści zarówno poszczególnym pacjentom, jak i całej gospodarce.

Choć zebrani specjaliści mieli różne pomysły, jak ma wyglądać rozwój opieki zdrowotnej w naszym kraju, to wszyscy byli zgodni, że kluczowym czynnikiem współczesnej gospodarki jest kapitał ludzki. Aby kraj się rozwijał, musi mieć zdrowych obywateli. Bo to właśnie oni, poprzez swoją kreatywność i innowacyjność, opartą na zadowoleniu z życia i pracy, generują dochody indywidualne i dla gospodarki. Z kolei, aby obywatele danego kraju cieszyli się zdrowiem, należy dbać o poziom ich leczenia. W tym celu trzeba nieustannie wdrażać medyczne innowacje, które zapewnią Polakom witalność na wysokim poziomie, a także współpraca państwowego i prywatnego sektora usług medycznych.

Czym są innowacje i co nam dają?

Innowacja to, krótko mówiąc, wynalazek, który udało się zastosować w praktyce i wprowadzić na rynek, a następnie z powodzeniem sprzedać. Niezwykle ważną cechą innowacji jest również szerzenie wiedzy. Dla przykładu, jeśli w sektorze farmaceutycznym powstanie nowy lek, o którym słyszała tylko niewielka ilość zainteresowanych osób, nie można nazwać go innowacją.

Zdaniem znawców tematu, cykl tworzenia innowacji składa się z czterech faz, przez które dany pomysł musi przejść, aby osiągnąć komercyjny sukces. Należą do nich:

  • faza odkrycia,
  • faza rozwoju idei,
  • faza przyspieszenia (m.in. badań)
  • oraz skalowanie (poszerzanie skali np. sprzedaży).

Innowacje mają przede wszystkim w coraz większym stopniu zaspokajać potrzeby konsumentów. Mają też jeszcze jedną niezwykle ważną funkcję – mianowicie innowacje decydują o budowaniu konkurencyjności, będąc w rezultacie siłą napędową rozwoju gospodarki. Innowacje rodzą się dzięki ciekawości i uporowi ludzi, zmieniając świat, w którym żyjemy, poprawiając jakość naszego życia oraz będąc źródłem rozwoju w każdym obszarze życia człowieka.

Biotechnologiczne innowacje

Możliwości mamy ogromne. Jednym z obszarów, nad którym w najbliższym czasie pracować będzie środowisko medyczno-biznesowe, będzie rozwój biotechnologii. Ta interdyscyplinarna dziedzina nauki polega na używaniu układów biologicznych, organizmów żywych lub ich składników do wytwarzania lub modyfikowania produktów lub procesów w określonym zastosowaniu – na skalę przemysłową. Już teraz współczesna medycyna opiera się bezpośrednio na biotechnologii, np. przy produkcji nowych lekarstw. Czasem przemysł korzysta pośrednio z tej dziedziny nauki, np. przy produkcji nowoczesnych testów diagnostycznych.

Eksperci są zgodni co do jednego – osiągnięcia w branży biotechnologicznej prędzej, czy później się zwracają, a im więcej osiągniemy w tej dziedzinie nauki na rodzimym polu, tym mniej produktów będziemy musieli importować z zagranicy.

Pamiętać należy, że choć w rozwój biotechnologii inwestują zarówno sektory państwowe, jak i prywatni przedsiębiorcy, to – aby nie trwonić ograniczonych środków - należy inwestować w badania, które mają największą szansę na sukces.

Innowacja to nie tylko leki, ale też nawyki

Dla większości organizacji pacjenckich i środowisk medycznych innowacje w medycynie to wciąż jedynie terapia lekowa. A to błąd, bo owe innowacje to także technologie i zarządzanie. Zdaniem ekspertów niezwykle istotna jest właśnie zmiana systemu organizacji, rozumiana jako zmiana nawyków i przyzwyczajeń, zarówno lekarzy, jak i pacjentów.

Choć skutecznej terapii nie da się zastąpić – a leków często brakuje - to można wspomóc ją rozwiązaniami, które pomogą choremu dotrwać do momentu, kiedy takie leczenie otrzyma.
Także pacjent zdawać musi sobie sprawę, że jego własne zdrowie w dużej mierze zależy od niego. Wszak czasem zdarza się, że jeśli chory ma dostęp do leków, to i tak ich nie bierze.

Ważna jest także zmiana przyzwyczajeń personelu medycznego, który często powtarza, że pewne procesy w rodzimych szpitalach „muszą trwać”. Tak więc odpowiednie zarządzanie kadrą medyczną i optymalizacja czasu obsługi pacjenta również będzie częścią medycznych innowacji.

Współpraca sprzyja innowacjom

W Polsce pacjenci najczęściej wybierają mieszany model opieki medycznej, korzystając z usług państwowej służby zdrowia i prywatnych świadczeniodawców. Dlatego dla jak najefektywniejszego leczenia konieczna jest współpraca obu sektorów we wdrażaniu innowacji. Jednym z prywatnych operatorów medycznych oferujących nowoczesne rozwiązania obsługowe jest PZU Zdrowie SA.

"W PZU Zdrowie mamy wprawę we wdrażaniu ogólnosystemowych innowacji, czego dobrym przykładem jest e-recepta. To rozwiązanie, które bardzo docenili nasi pacjenci, a liczba wystawianych recept w formie elektronicznej przez naszych lekarzy z miesiąca na miesiąc rośnie. Nasze placówki są pod tym względem regionalnymi liderami, np. w województwie śląskim świętokrzyskim. W placówkach PZU Zdrowie rozwiązanie zaczęto wdrażać już ponad rok temu, chociaż ustawa zakłada obligatoryjne wystawianie e-recept od 1 stycznia 2020 roku. Dodatkowo zachęcamy naszą sieć partnerską liczącą ponad 2100 do jak najszybszego przyłączenia się do systemu e-recepty" – mówi Julita Czyżewska, prezes Zarządu PZU Zdrowie SA.

Sektor prywatny testerem rozwiązań dla całego systemu

Wspólnym postulatem uczestników panelu na Forum w Krynicy było to, aby doświadczenia sektora prywatnego w stosowaniu innowacji przenieść na grunt państwowej służby zdrowia. O tym, że innowacje są dobrze przyjmowane przez polskich pacjentów opowiada Julita Czyżewska:

"PZU Zdrowie jako ogólnopolski operator medyczny od kilku lat włącza do obsługi pacjenta telemedycynę i obecnie z niektórych specjalizacji telekonsultacje medyczne stanowią nawet 25% wszystkich konsultacji. Potwierdza to wcześniejsze wyniki badań rynkowych, że Polacy są otwarci na innowacje i jeśli jasno komunikuje się im korzyści płynące z takich rozwiązań, chętnie po nie sięgają. Będąc prywatnym świadczeniodawcą mamy możliwość szybkiego testowania nowych rozwiązań, które następnie można przełożyć na cały system ochrony zdrowia".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Innowacje w ochronie zdrowia – jak wdrażać je systemowo? - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie