Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Innowacyjne studio muzyczne działa teraz na ASP w Katowicach. Niebawem będzie o nim jeszcze głośniej. W planach pokaźna inwestycja

Aleksandra Smolak
Aleksandra Smolak
Śląskie studio nagrań i produkcji muzycznej Azymut właśnie zaczęło wdrażać w życie plan stworzenia w Polsce unikatowego miejsca, które zrewolucjonizuje podejście do dźwięku. W innowacyjny projekt uwierzyli m.in. prof. Grzegorz Hańderek, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, oraz śląski architekt dr Jan Kubec, główny projektant Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

- Chcę stworzyć placówkę, która będzie łączyć w sobie tradycyjne i eksperymentalne przestrzenie studyjne, salę koncertową wyposażoną w wirtualną akustykę i dźwięk 3D, scenę plenerową, pokoje producenckie, galerię sztuki, sale warsztatowe, wykładowe oraz strefę edukacyjną z zakresu sztuki i ekologii dla najmłodszych - zapowiadał zimą Paweł Pindur, właściciel studia Azymut i prezes fundacji Soundscape. Realizacja jego planów nabrała tempa, bo po tym, jak otrzymał unijną dotację, mieszczące się dotychczas w Knurowie studio właśnie przenosi się do gmachu Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

- Nasza obecność na ASP najpierw pozwoli nam poznać możliwości techniczne systemów, a także otworzy drzwi dla eksperymentu i dalszych badań nad nimi. Dla nas, dla pracowników i studentów Akademii będzie to możliwość do twórczego działania na styku sound designu i sztuk wizualnych, otwarcia programu rezydencyjnego, organizacji serii wykładów czy widowisk audiowizualnych - mówi Matylda Badera, zajmująca się działającym w ramach Azymutu wydawnictwem.

Na czym polega innowacyjność studia?
- Tradycyjnie dźwięk odtwarzany jest z dwóch głośników (stereo), co pozwala usłyszeć dźwięki rozłożone w panoramie (horyzontalnie). Ludzki aparat słuchowy jest w stanie lokalizować dźwięki dookoła naszej głowy, a więc zarówno te po bokach, nad i ponad nami oraz z przodu i z tyłu naszej głowy. - System dźwiękowy studia Azymut umożliwia takie właśnie rozłożenie dźwięków w przestrzeni 3D, pozwala również na swobodną symulację przemieszczania się źródeł dźwięków. Przykładem takiego środowiska dźwiękowego może być np. las, gdzie usłyszeć można wiatr w postaci szelestu liści. Możemy również usłyszeć przemieszczające się ptaki, owady czy zwierzęta. Jest to środowisko, w którym źródła dźwięku nie są statyczne. Gdyby zamknąć oczy znajdując się w studiu Azymut, jesteśmy w stanie dokładnie odtworzyć/stworzyć/zasymulować taką przestrzeń, z tą przewagą, że nie obowiązują nas żadne ograniczenia - wyjaśnia Piotr Ceglarek, wykładowca w Pracowni Działań Multimedialnych ASP Katowice oraz kurator Biura Dźwięku Katowice.

Studio będzie wyposażone również w system wirtualnej akustyki pozwalający odtwarzać w przestrzeni studyjnej warunki akustyczne największych sal koncertowych na świecie. To stanowi o wyjątkowości studia i tworzy przestrzeń do badań nad zależnościami między dwoma systemami oraz otworzy pole do technologicznych eksperymentów.

- Współpraca ze studiem Azymut stwarza szansę eksploracji zupełnie nowych obszarów i związanych z nimi narzędzi. Możliwość pracy w otoczeniu najnowszych technologii to także okazja do podnoszenia jakości naszego kształcenia w profesjonalnym środowisku, adekwatnie do wymogów dynamicznie zmieniającego się rynku multimediów - mówi prof. Grzegorz Hańderek, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Obecność studia na ASP to część długofalowego planu Pindura. Pomysłodawca zakłada, że za około pięć lat stworzy jedyne w skali kraju, a nawet Europy, miejsce, które będzie skupiać artystów z pogranicza różnych dziedzin, nie tylko muzycznych. Dlatego w ramach studia Azymut stworzył on fundację Soundscape skupiającą ludzi sztuki, kultury, nauki i biznesu.

Miejsce to ma dać możliwość realizowania immersyjnych wydarzeń z pogranicza sztuk wizualnych i dźwięku, być platformą wymiany wiedzy i dzielenia się dobrymi praktykami. Głównym celem merytorycznym będzie łączenie środowisk twórczych, naukowych i biznesowych. Zbudowanie platformy wymiany wiedzy o dźwięku, naukowym podejściu do niego, wykorzystaniu go w sztukach wizualnych czy przestrzeni publicznej. - Zależy nam na tworzeniu interdyscyplinarnych grup, w których wiedza i doświadczenie uczestników wzajemnie będą na siebie wpływać i zachęcać do spojrzenia na własną twórczość oczami osób innej profesji - dodaje współpracujący z Pindurem Jakub Mokrzysiak.

W wizje tę uwierzył dr Jan Kubec, działający na Śląsku architekt, którego zespół zaprosił do współpracy. - Projektowanie architektury w dobie zmian klimatycznych może dać początek stworzeniu autentycznych tożsamości, które opierają się przede wszystkim na konkretnych reakcjach na miejscu w ich klimatycznym, fizycznym i społeczno-kulturowym wymiarze - mówi Jan Kubec.

Pod znakiem zapytania pozostaje ulokowanie zapowiadanej inwestycji. Zarówno pomysłodawca, jak i projektant, co do wyboru miejsca są niezwykle wymagający. Dlatego też już od dłuższego czasu toczą się rozmowy m.in. z zarządem Parku Śląskiego, miastem Gliwice i Katowice. Inwestor rozważa realizację swojego projektu m.in. w Parku Śląskim, na którym terenie znajduje się nieużytek po dawnej restauracji Marysiny Dwór. Istotne jest pozyskanie odpowiedniego lokum, w granicach Metropolii, bo to tutaj wychowywali się autorzy projektu i zależy im na przyczynieniu się do rozwoju naszego regionu.

Pomóc ma w tym także budowa strategii marki, nad którą pracuje katowicka agencja strategiczno-kreatywna 19 Południk. - Od samego początku naszym celem jest znalezienie takiej nazwy dla marki projektu, która naturalnie wpisze się w ekosystem miejsca, w którym projekt zostanie zrealizowany. Punktem wyjścia jest dźwięk jako zjawisko fizyczne, a muzyka i rozrywka stały się interfejsem, przez który ludzie będą go odbierać - wyjaśnia Radek Grzybowski, strategy & creative director z agencji 19 Południk.

Stworzona przez Pindura fundacja ma łączyć środowiska twórcze, ale też naukowe i biznesowe. Wizja miejsca, o którym mówi, zakłada realizację licznych rezydencji, wsparcie stypendialne, tworzenie patentów. Projekt pochłonie kilkanaście milionów złotych, a jego realizacja potrwa kilka lat.

Pomyślna finalizacja przedsięwzięcia będzie jednak możliwa tylko przy pomocy sponsorów strategicznych. Jak zaznacza Grzybowski - zdefiniowanie potrzeb potencjalnych partnerów i wpisanie ich w kontekst całego przedsięwzięcia jest niezwykle istotne dla każdej ze stron. Niebagatelną rolę odgrywa tu również czas, dlatego to bardzo ważne, by zainteresowane współpracą firmy czy instytucje, rozmowy biznesowe podjęły jak najszybciej. Uwzględnienie ich potrzeb będzie dla nich łatwiejsze i korzystniejsze, jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

W studiu Azymut realizowane były m.in. liczne sesje nagraniowe znanych artystów, a wśród nich m.in.: Bass Astral x Igo, Bartek Kaszuba, Marek Niedzielski czy zespół The Poks. Dwa z wypuszczonych w 2020 r. wideoklipów, wyprodukowanych przez Azymut, zostały nominowane do nagród PL Music Video Awards w kategoriach POP i EKSTRA (VELLOW - LA, reż. Filip Bojarski; Gypsy and the Acid Queen - Mała, reż. Andrzej Stepouois). Studio realizuje także produkcje reklamowe.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia