MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inspekcja pracy w Hucie Celsa w Ostrowcu. Kontrolę ściągnęli związkowcy

Anna ŚLEDZIŃSKA
Inspekcja pracy w Hucie Celsa w Ostrowcu. Kontrolę ściągnęli związkowcyW Celsa Huta Ostrowiec trwa kontrola Państwowej Inspekcji Pracy.
Inspekcja pracy w Hucie Celsa w Ostrowcu. Kontrolę ściągnęli związkowcyW Celsa Huta Ostrowiec trwa kontrola Państwowej Inspekcji Pracy. Anna Śledzińska
Państwowa Inspekcja Pracy prowadzi kontrolę w Celsa Huta Ostrowiec z powodu nie wywiązywania się zarządu spółki z porozumień płacowych. Powiadomienie złożyły związki zawodowe.

Celsa Huta Ostrowiec jest największym zakładem pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim i okolicach. Jak informują związkowcy, w tym roku pracownicy mieli otrzymać podwyżkę pensji w wysokości 4,7 procenta. Zarząd poinformował jednak, że planowanych podwyżek nie będzie.

 

- Jest to dla nas sytuacja niezrozumiała - mówi Wojciech Krasuski, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Celsa Huta Ostrowiec. - Porozumienie płacowe zawarliśmy w 2012 roku, dotyczyło ono podwyżek płac na okres trzech lat. O ile w ubiegłym roku zostało wypełnione, to w tym spotkała nas niemiła niespodzianka.

Związkowcy działający w hucie nie chcą przyjąć informacji zarządu spółki, tłumaczącej brak podwyżek kryzysem. Po rozmowach co prawda zaproponowano im, by zgodzili się na podwyżki w wysokości dwóch procent.

 

- Słyszymy o kryzysie, załamaniu rynku, ale do nas niespecjalnie te argumenty docierają. Samo porozumienie zostało zawarte w czasie spowolnienia gospodarczego i wszystkie te czynniki były brane pod uwagę - mówi Wojciech Krasuski.- W 2012 roku mieliśmy zupełnie inne postulaty, ale na skutek negocjacji zostały one diametralnie zmienione. Sytuacja w samym zakładzie nie jest bardzo optymistyczna, ale też nie dramatyczna.

 

Stanowisko „Solidarności” popierają dwa pozostałe związki zawodowe działające w Celsie. O niewypełnieniu porozumień powiadomiono Państwową Inspekcję Pracy, która w ubiegłym tygodniu rozpoczęła w hucie kontrolę. Początkowo badane były zawarte porozumienia i treść układu zbiorowego pracy, w tym tygodniu zakres został jeszcze rozszerzony i nie wiadomo, kiedy kontrola się zakończy. Zarząd Celsy nie wypowiada się oficjalnie na ten temat.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia