MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inteligentne liczniki już w Polsce

Marzena Smoręda
Zainstalowanie inteligentnego licznika może oznaczać oszczędność od kilku do nawet 30 procent.
Zainstalowanie inteligentnego licznika może oznaczać oszczędność od kilku do nawet 30 procent.
Na rynek wprowadzono nowe modele liczników energii elektrycznej LEW 101 i LEW 301, które dzięki zastosowaniu technologii „smart metering” dają możliwość zdalnego odczytu, i jako pierwsze w Polsce, automatycznego przełączenia licznika z trybu kredytowego na przedpłatowy.

Liczniki nazywane inteligentnymi umożliwiają elektroniczny pomiar energii, zdalny odczyt i komunikację pomiędzy odbiorcą energii i jej sprzedawcą. Zakładom energetycznym obniżają koszty dystrybucji energii, ale są także korzyści dla przeciętnego Kowalskiego.

Pokażą zżeracze energii

Liczniki takie mogą dostarczać odbiorcom pełen zakres informacji o zużyciu energii, a przede wszystkim o tym, ile ta energia będzie kosztowała. Mając więc zainstalowany taki licznik, możemy na bieżąco śledzić, jak poszczególne urządzenia domowe wpływają na zużycie energii. Jeżeli chcemy świadomie gospodarować energią, musimy wiedzieć, co tak naprawdę generuje największe jej zużycie – a to pokażą galopujące cyfry na liczniku np. po podłączeniu pralki lub zmywarki, czy choćby spokojnie zmieniające się liczby przy włączonych urządzeniach elektronicznych w trybie czuwania.

Inteligentny licznik może nam „podpowiedzieć” ile zapłacilibyśmy dziś za energię zużytą od początku miesiąca albo, jaki będzie szacunkowy rachunek za prąd na koniec miesiąca.

Liczniki te, oparte na technologii „smart metering”, umożliwiają rozliczenie zużycia energii zarówno w sposób kredytowy (tradycyjny), jak i przedpłatowy. Możliwość zmiany trybu płatności bez konieczności wymiany licznika jest nowością na polskim rynku.

Dla indywidualnego odbiorcy szczególnie istotną rolę w kontrolowaniu zużycia energii ogrywa system pre-paid (usługa przedpłatowa), który pozwala samodzielnie kształtować wydatki na energię. Energię można zakupić w dowolnej chwili i za dowolną kwotę, można świadomie oszczędzać i wydłużać czas, na jaki została zakupiona. Zainstalowanie licznika przedpłatowego średnio o 30 procent obniżenia zużycia energii.

Inteligentnie i zdalnie

Osoby przyzwyczajone do tradycyjnego „kredytowego” rozliczania się z zakładem energetycznym, również mogą skorzystać z tej technologii, pod warunkiem jednak, że zainstalują w domu „inteligentny” licznik ze zdalnym odczytem wskazań.

Ważnym udogodnieniem dla indywidualnego odbiorcy jest praktyczna likwidacja szacowanych faktur, wynikająca z możliwości odczytania stanu licznika w dowolnym momencie bez konieczności wysyłania inkasenta. Jako odbiorca energii mamy po założeniu „inteligentnego” licznika możliwość pełnej kontroli naszych wydatków. W przyszłości nasz dystrybutor energii będzie mógł przesyłać do „inteligentnego” licznika informacje o zmianie cen energii. Dzięki dwukierunkowej komunikacji z komputerem u dystrybutora energii licznik będzie alarmował nas wtedy, gdy energia będzie najdroższa, a nawet będzie mógł włączyć energochłonne urządzenie w godzinach, w których energia będzie najtańsza.

Mniej o 100 złotych rocznie!

Zainstalowanie inteligentnych liczników dla przeciętnego gospodarstwa domowego może oznaczać oszczędność sięgającą od kilku do nawet 30 procent aktualnie wykorzystywanej energii, co w bezpośrednim przełożeniu na rodzinny budżet daje oszczędności rzędu kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie. „Inteligentny” licznik, choć droższy od tradycyjnego, „zwraca” się w trzy-cztery lata. W wielu krajach dopuszczono możliwość zakupu takiego licznika „na własny rachunek” lub też pokrycia części kosztów zakupu cyfrowego licznika przez odbiorcę, by przyśpieszyć proces ich instalacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia