Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycja firmy Weiss w Ostrowcu Świętokrzyskim bez dofinansowania

Anna ŚLEDZIŃSKA [email protected]
Wkopanie pierwszej łopaty odbyło się w atmosferze radości, jak się okazuje, przedwczesnej. Od lewej prezes Weiss Polska Andrzej Ligenza, prezydent Ostrowca Jarosław Wilczyński i pełniący obowiązki prezesa MPRD Mirosław Sławek. Fot. Anna Śledzińska
Wkopanie pierwszej łopaty odbyło się w atmosferze radości, jak się okazuje, przedwczesnej. Od lewej prezes Weiss Polska Andrzej Ligenza, prezydent Ostrowca Jarosław Wilczyński i pełniący obowiązki prezesa MPRD Mirosław Sławek. Fot. Anna Śledzińska
Fabryka firmy Weiss w Ostrowcu Świętokrzyskim będzie ograniczona o połowę. Inwestor nie otrzymał dofinansowania z Ministerstwa Gospodarki. Przypomnijmy, że w przyszłym roku miała zatrudnić ponad 200 osób. Teraz wiadomo, że kadra wynosić będzie zaledwie jedną trzecią tej liczby.

W sierpniu firma Weiss otrzymała pozwolenie na budowę na terenie przy ulicy Kolejowej - hali produkcyjnej o powierzchni 17 tysięcy metrów kwadratowych i budynku biurowego.

- Wartość tej inwestycji to 40 milionów złotych. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w wysokości 13,5 milionów złotych - mówił wtedy Andrzej Ligenza, prezes Weiss Polska. - Bardzo liczymy na te pieniądze, ale uspokajam, że nawet jeśli ich nie dostaniemy, fabryka w Ostrowcu powstanie.

Teren został już przygotowany do budowy i ogrodzony, jednak inwestor dofinansowania nie otrzymał. W tej sytuacji podjęto decyzję o ograniczeniu inwestycji o połowę.

- Podjąłem już decyzję i inwestycję ograniczamy do połowy - mówi po odrzuceniu wniosku o dofinansowanie Andrzej Ligenza. - Budynek biurowy będzie taki jak planowaliśmy, ale wszystkie kolejne prace zostaną przeprowadzone tylko na połowie terenu.

W środę firma Weiss otrzymała oficjalną informację o odrzuceniu wniosku. Głównym powodem był brak prawomocnego pozwolenia na budowę.

- Niestety nie przeskoczyliśmy biurokracji - mówi Andrzej Ligenza. - Mieliśmy decyzję ze Starostwa Powiatowego, ale nie prawomocne pozwolenie na budowę. Są tu jeszcze podane dwa inne powody odrzucenia wniosku, które muszę przeanalizować. Nie wiem, czy będziemy się odwoływać, będę w tej sprawie rozmawiał z doradcami w Warszawie.

Budowa zostanie więc sfinansowana ze środków własnych oraz kredytów. Wyłoniono już wykonawców kolejnych etapów prac, przygotowywane są projekty konstrukcji.

- W tej sytuacji zatrudnienie wyniesie tylko jedną trzecią tego, co zakładaliśmy - mówi Andrzej Ligenza.

Kilka tygodni temu łopatę pod nową inwestycję wkopywano z uśmiechem na ustach, mimo że firma Weiss od początku napotykała na administracyjne trudności w przygotowaniu inwestycji. Jak się okazuje miały one niebagatelny wpływ na jej przyszłość.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia