Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inżynier po Politechnice Świętokrzyskiej ma szansę na dobrą kasę. Dlaczego? Odpowiada profesor Artur Maciąg, prorektor do spraw studenckich

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Dawid Łukasik
Absolwentom Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, inżynierom po kierunkach elektrotechnika, automatyka i robotyka pracodawcy płacą najlepiej. O tym dlaczego - rozmowa z doktorem habilitowanym, profesorem Politechniki Świętokrzyskiej Arturem Maciągiem, prorektorem do spraw studenckich.

Ogólnopolski System Monitorowania Losów Absolwentów Szkół Wyższych opublikował ranking kierunków po których najwięcej się obecnie zarabia. Oto najbardziej popłatne 10 NAJLEPIEJ OPŁACALNYCH KIERUNKÓW STUDIÓW W ŚWIĘTOKRZYSKIEM. JEŚLI CHCESZ DOBRZE ZARABIAĆ, WYBIERZ KTÓRYŚ Z NICH!

W przedstawionym właśnie rankingu najlepiej zarabiających absolwentów wyższych uczelni w regionie na czele są absolwenci Politechniki Świętokrzyskiej. Dlaczego płaci im się najlepiej?
- Zacznijmy od tego, że wysoka pozycja inżynierów na rynku pracy, jeśli mówimy o zarobkach, mnie osobiście zupełnie nie dziwi. Wystarczy bowiem wziąć pod uwagę kilka niezwykle istotnych faktów. Po pierwsze, trzeba wiedzieć, że na dwa miliony studentów uczących się Polsce, tylko 300 tysięcy są studentami studiów technicznych inżynierskich, a więc stanowią tylko 15 procent tej populacji. Pokazuje to, że ewidentnie jest niedobór inżynierów na rynku pracy. A jeśli mamy niską ich podaż, to ci poszukiwani przez przemysł inżynierowie po prostu muszą być lepiej opłacani. To w prosty sposób reguluje rynek. Dane prezentowane przez Ogólnopolski System Monitorowania Losów Absolwentów Szkół Wyższych pokazują, że zarobki osób z tytułem inżyniera są miesięcznie o około tysiąc złotych wyższe w porównaniu do tych osób, które tego tytułu nie posiadają. Wniosek - warto postawić na studia techniczne.

Czy Politechnika Świętokrzyska ma wkład w sukces finansowy swoich absolwentów?
Mnie osobiście bardzo cieszy bardzo wysoka pozycja w tym zestawieniu studentów Politechniki Świętokrzyskiej, która oznacza, że nasi absolwenci doskonale sobie radzą na rynku pracy, czyli że, krótko mówiąc, dobrze ich przygotowujemy do pracy. W raporcie opublikowanym przez Ogólnopolski System Monitorowania Losów Absolwentów Szkół Wyższych na pierwszych miejscach są zawody inżynierskie typu elektrotechnika, ale też na przykład ciesząca się dużym zainteresowaniem informatyka. Dla pracodawców liczy się także pozycja uczelni, jej prestiż. Jestem przekonany, że nasza uczelnia posiada te wszystkie atuty.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Inżynier po Politechnice Świętokrzyskiej ma szansę na dobrą kasę. Dlaczego? Odpowiada profesor Artur Maciąg, prorektor do spraw studenckich - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia