IPT - pasek artykułowy

Jacob’s Well, czyli Studnia Jakuba w Teksasie. To niesamowite kąpielisko tylko dla amatorów mocnych wrażeń!

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wideo
od 7 lat
Jacob’s Well w amerykańskim stanie Teksas od lat przyciąga amatorów pływania i turystów. Z uwagi na urodę i tajemniczość tego miejsca ludzie chętnie je fotografują, pluskają się w turkusowej wodzie i…bawią się przy tym wspaniale. Czym tak naprawdę jest Jacob’s Well i czemu zawdzięcza swój urok? Odkryj tajemnicę jednego z najpiękniejszych kąpielisk świata.

Spis treści

Czym jest Jacob’s Well?

Żeby zanurzyć się w turkusowej wodzie Jacob's Well w Teksasie przybywają tłumy - od turystów chcących zamoczyć stopy w idealnie czystej wodzie, po nurków żądnych adrenaliny. Czemu to miejsce jest tak wyjątkowe i zarazem niebezpieczne?

Nurek pod powierzchnią wody
Tak wygląda Jacob's Well.

Larry D. Moore, CC BY-SA 4.0, Wikimedia CommonsWikipedia.org / Larry D. Moore / Lic:CC BY-SA 4.0

Jacob’s Well (z jęz. ang. Studnia Jakuba) to źródło krasowe zlokalizowane na północnym zachodzie w pobliżu teksańskiego miasta Wimberley. To właśnie z takich miejsc wypływają na powierzchnię wody podziemne. Inna nazwa tych źródeł to po prostu wywierzyska - często używane są do nurkowania jaskiniowego, ponieważ stanowią element krasowego systemu jaskiniowego.

Niezwykła uroda turkusowego kąpieliska

Źródła krasowe charakteryzuje często niezwykła uroda - błękit wody przyciąga turystów i nurków, zapraszając do zanurzenia się w bezkresnej otchłani. Wejście do Jacob’s Well mierzy prawie 4 metry długości i służy za jedno z najpopularniejszych miejsc do pływania w regionie, a odwiedzający często chwalą się zdjęciami z wodnych zabaw na Instagramie. Od otworu w dnie potoku jaskinia schodzi pionowo na ponad 9 metrów. W celu zbadania podwodnego kompleksu wysłano nawet nurków jaskiniowych - okazało się, że Studnia Jakuba składa się z dwóch głównych kanałów, a maksymalna głębokość źródła osiąga ok. 40 metrów!

Piękna otchłań czy niebezpieczna pułapka?

Nurkowanie w Studni Jakuba może pozornie wydawać się świetną zabawą, jednak to tylko pozory. Sam jej widok, osoby dotknięte talassofobią (lęk przed głębinami - przyp. red.) może przyprawić o zawrót głowy, z kolei fanom kina źródło najpewniej kojarzy się z filmem „Sanctum”. Z uwagi na liczbę osób odwiedzających teksańskie wywierzysko oraz bilans ofiar (podczas nurkowania zginęło tam co najmniej 9 osób), niektórzy nazywają to miejsce jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc do nurkowania na świecie.

Wywierzyska w Polsce

Warto wspomnieć, że w Polsce również występuje zjawisko źródła krasowego. Na mapie naszego kraju znajdziemy różne wywierzyska, m.in. Chochołowskie, Bystrej, Goryczkowe, Olczyskie, a także Lodowe Źródło w Dolinie Kościeliskiej.

Amatorzy podwodnych wypraw nie będą jednak zachwyceni - tylko dwa z nich, w Jaskini Kasprowej Niżnej i w Bystrej, nadają się do nurkowania jaskiniowego.

Zobacz też: Bucket Lake w Niemczech, czyli jak stworzyć jezioro za pomocą wiadra?

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży