Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak emeryt może zaoszczędzić

Marzena SMORĘDA [email protected]
Sieci telekomunikacyjne mają dla seniorów nie tylko tańsze abonamenty, ale także specjalne aparaty telefoniczne.
Sieci telekomunikacyjne mają dla seniorów nie tylko tańsze abonamenty, ale także specjalne aparaty telefoniczne.
Podróże, rozmowy przez telefon, paszport, kino, a już niedługo abonament radiowo-telewizyjny - warto wiedzieć, gdzie można wydać mniej.

Dysponując niewielką rentą czy emeryturą nie sposób nie zastanawiać się, jak trochę zaoszczędzić. Jak się okazuje, seniorom przysługują zniżki, o których często nie wiedzą sami zainteresowani. A przecież w portfelu może zostać parę złotych.

 

Jeśli dobrze poszukać, propozycji dla seniorów jest sporo. Zyskują ci, którzy na rynku mają im coś do zaproponowania, bo renciści i emeryci to nie tylko odbiorcy solidni, ale także coraz liczniejsi.

 

Abonament Radiowo-Telewizyjny

 

Emeryci i renciści już wkrótce stosować się będą do nowych przepisów w tym zakresie. Obecnie zwolnione z obowiązku płacenia abonamentu RTV zwolnione są osoby powyżej 75 lat oraz inwalidzi I grupy z wadami wzroku lub słuchu. Do uprzywilejowanych dołączą wkrótce emeryci, którzy ukończyli 60 lat, ale ich emerytura nie przekracza 50 procent przeciętnego wynagrodzenia, trwale niezdolni do pracy renciści, bezrobotni oraz osoby uprawnione do świadczeń socjalnych i przedemerytalnych. Żeby korzystać z tych uprawnień, będą musieli złożyć specjalne oświadczenie na poczcie.

 

Bezpłatne parkowanie

 

Niepełnosprawni w strefach płatnego parkowania mogą zostawiać za darmo swoje auto na tzw. kopertach. Niektóre miasta zwalniają z opłat w całej strefie. Ale w widocznym miejscu za przednią szybą musi znajdować się znaczek osoby niepełnosprawnej.

 

Komunikacja miejska

 

Zasady ulgowych biletów w komunikacji publicznej dla osób starszych ustala każda gmina. Najczęściej za darmo podróżują osoby, które skończyły 70 lat, ale w niektórych miastach ten przywilej mają seniorzy już od 65 roku życia.

 

Komunikacja miejska

 

Emeryci i renciści nie mają ulg ustawowych w autobusach PKS, ale niektórzy przewoźnicy oferują specjalne ulgi i wtedy osoby starsze mogą podróżować od 20 do 35 procent taniej. Kupując bilet, warto więc o nie zapytać w kasie.

 

Kolej

 

Także spółki kolejowe mają propozycje dla emerytów i rencistów.

Ta grupa pasażerów oraz ich współmałżonkowie, na których pobierane są zasiłki rodzinne, dwa razy w roku mogą podróżować z 37-procentową zniżką w pociągach: Tanich Linii Kolejowych, Express InterCity, ekspresach, Regio i InterRegio.

 

Trzeba mieć jednak przy sobie specjalne zaświadczenie terenowej jednostki jednej z organizacji emeryckich. Osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji mają 37 procent zniżki w TLK, EIC, EuroCity i ekspresach, a 49 procent - w Regio i InterRegio. Ich opiekunowie mogą liczyć na 95-procentową bonifikatę. Niewidomi niezdolni do samodzielnej egzystencji dostają 78-procent zniżkę w TLK. Z kolei osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji mogą podróżować z 37-proc. upustem w składach TLK, EIC, EC, ekspresach, Regio i InterRegio.

 

Inwalidzi wojenni i wojskowi zaliczani do I grupy inwalidzkiej, kombatanci będącymi inwalidami wojennymi lub wojskowymi zaliczanymi do I grupy mają 78-procentową zniżkę w TLK, Regio i InterRegio i 37-procentową w EIC, EC i ekspresach. Ich przewodnikom i opiekunom przysługuje 95-procentowa ulga.

 

Inwalidzi wojenni i wojskowi z II i III grupą oraz kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi II i III grupy otrzymują 37 procent ulgi w TLK, EIC, EC, ekspresach, Regio i InterRegio.

 

PKP InterCity oferuje także "Kartę seniora InterCity", która kosztuje 75 złotych na rok i umożliwia podróże wszystkimi pociągami spółki PKP InterCity z 50-procentową zniżką.

 

Linie lotnicze

 

Tańsze bilety dla seniorów na wybrane trasy i terminy oferuje LOT dla osób powyżej 60 lat. Zniżka wynosi od 10 do 25 procent i najczęściej jest udzielana na rejsy do Stanów Zjednoczonych, Kanady i Izraela. LOT oferuje również bezpłatną asystę na lotniskach osobom, które mają kłopoty z poruszaniem się. Wózki takich pasażerów przewożone są bezpłatnie.

 

Opłaty za paszport

 

Dla 70-latków paszport jest za darmo. Tak samo jest dla osób korzystających z zasiłków stałych pomocy społecznej, ale jedynie wówczas, gdy wyjeżdżają za granicę na leczenie. Emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne lub ich małżonkowie, klienci domów pomocy społecznej, kombatanci mają 50-procentowe zniżki i płacą za paszport 70 złotych.

 

Rozmowy telefoniczne

 

Telekomunikacja Polska daje osobom z zaświadczeniem o niepełnosprawności 50-procentowe zniżki na abonament w planach tp przyjazny, doMowy tp60, doMowy tp300, tp socjalny, tp60, tp startowy i tp250. Najtańszy plan tp przyjazny kosztuje 18,3 złote. Warunek jest jeden - trzeba otrzymywać stały zasiłek przyznawany przez ośrodki pomocy społecznej.

 

Inne sieci, np. Dialog, oferuje usługę 50+ Łączymy pokolenia, a w pakiecie jest telefon stacjonarny i telewizja cyfrowa, a także opcjonalnie Internet. Proponuje dwie taryfy - za 40 i 50 złotych. Każdy z abonamentów uwzględnia dodatkowe 100 nieodpłatnych minut do wszystkich krajowych sieci komórkowych. Do telefonu zamówić można telewizję kablową - za 39 lub 47 złotych - oraz Internet od 42 złotych.

 

Plus i Orange proponują seniorom np. 50-procentową zniżkę na abonament dla niewidomych i niedowidzących. Ta promocja Plusa to „Wybrany numer. Otwarci na świat” i dodatkowo pozwala dzwonić bezpłatnie na jeden numer w sieci Plus. Sieci te mają także dla ludzi starszych specjalne modele telefonów - proste w obsłudze i funkcjonalne, wyposażone nawet w specjalny klawisz SOS, którego naciśnięcie umożliwia w razie potrzeby zawiadomienie najbliższej osoby lub połączenie z numerem alarmowym 112.

 

Rozrywka

 

Tańsze bilety dla osób powyżej 60 roku życia oferują niektóre kina, teatry. Emerytom, rencistom, niepełnosprawnym i ich opiekunom przysługują zniżki do wszystkich muzeów państwowych. Ich wysokość i dni jej obowiązywania ustala dyrekcja muzeów.

 

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia