Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak jeździć ekonomicznie z klimatyzacją

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
W czasie upałów prowadzi się fatalnie i nic dziwnego, że właściciele samochodów wyposażonych w klimatyzację doceniają to dobrodziejstwo. Rzadko który wie jednak, jak z klimą jeździć ekonomicznie.

Zbyt wysoka temperatura powoduje senność, zmęczenie, dyskomfort psychiczny i obniżenie koncentracji kierowcy. Szczególnie to ostatnie znacznie zwiększa się prawdopodobieństwo wypadku. Dlatego też, szczególnie podczas dużych upałów, warto korzystać z klimatyzacji. Ważne jest jednak, żeby używać jej w sposób zgodny z zasadami eko-jazdy, czyli jazdy ekonomicznej i ekologicznej.

OTWÓRZ OKNA, MNIEJ SPALISZ

Wsiadając do samochodu powinno się najpierw otworzyć wszystkie okna, żeby temperatura w kabinie spadła,

a następnie je zamknąć i włączyć klimatyzację. Tymczasem aż połowa kierowców badanych przez TNS OBOP błędnie twierdzi, że w lecie klimatyzację powinno się włączać dopiero po kilku minutach od uruchomienia samochodu, ponieważ wówczas jest najbardziej wydajna.

 

Kolejne 14 procent uważa, że klimatyzację należy uruchamiać natychmiast po wejściu do samochodu, nie otwierając okien. A to też jest duży błąd, bo urządzenie pracujące na pełnych obrotach znacznie zwiększa spalanie paliwa przez auto.

OPTYMALNA TEMPERATURA

Optymalna temperatura w samochodzie to 20–22 stopnie, ale należy mieć na uwadze to, żeby nie obniżać temperatury o więcej niż kilka stopni w stosunku do temperatury otoczenia. Pozwoli to uniknąć dyskomfortu związanego z różnicą temperatur i szoku termicznego, który może być przyczyną choroby.

 

Ważne jest też, by strumień powietrza nie był kierowany bezpośrednio na kierowcę lub pasażerów, ponieważ może to być nawet przyczyną przeziębienia. Jeżeli samochód nie jest wyposażony w automatyczną klimatyzację, to strumień schłodzonego powietrza najlepiej skierować na przednią szybę.

Klimatyzacja wysusza powietrze, więc w trakcie podróży powinniśmy pić dużo wody.

 

Dobrze mieć też w aucie wodę w spreju, która nawilży i odświeży twarz. Podczas postojów zawsze należy wietrzyć samochód.

WAŻNE FILTRY

Warunki panujące w instalacji zapewniajacej w samochodzie przyjemny chłodek niestety sprzyjają rozwojowi różnego rodzaju niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i bakterii, które dostają się do kabiny przez nawiew. Nieprzyjemny zapach wyczuwany z nawiewów po włączeniu wentylatora powinien być dla kierowcy czytelnym sygnałem, że układ klimatyzacji wymaga czyszczenia. Należy więc pamiętać o serwisowaniu klimatyzacji i wymianie wkładu filtra. Jeśli tego nie robiliśmy od dłuższego czasu, to przed wakacyjnym wyjazdem koniecznie trzeba klimatyzację dać do przejrzenia fachowcom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia