Jak kupić ubezpieczenie mieszkania od kradzieży?

Materiał informacyjny Rankomat
Mieszkanie bardzo często stanowi najbardziej wartościowy element majątku danej osoby lub całej rodziny. Z tego powodu tak ważne jest zabezpieczenie go przed zdarzeniami losowymi, takimi jak zalanie, pożar czy nawet kradzież. Istnieje wiele rodzajów polis, które można zastosować w przypadku podobnych nieruchomości. Jak kupić ubezpieczenie mieszkania chroniące przed złodziejami?

Zasady obowiązywania ubezpieczenia od kradzieży

Wykupienie ubezpieczenia mieszkania od kradzieży nie jest gwarancją tego, że obejmie ono wszystkie obiekty znajdujące się wewnątrz nieruchomości. W polisach tego typu znajduje się bowiem wiele zapisów określających przedmioty, które nie mogą podlegać ochronie. Mowa tu głównie o:

· dziełach sztuki,
· obiektach przechowywanych w przestrzeniach zewnętrznych (najczęściej na balkonach i tarasach),
· zwierzętach,
· przedmiotach znajdujących się w domach w budowie (bez okien, dachu lub drzwi),
· przedmiotach przechowywanych tymczasowo w budynkach gospodarczych.

Niektóre ze wspomnianych przedmiotów można ubezpieczyć, ale wymaga to wykupienia dodatkowej ochrony. Doskonałym przykładem są dzieła sztuki, których wartość musi być określona przez rzeczoznawcę. Na tej podstawie możliwe jest określenie wysokości składki i ewentualnego odszkodowania.

Jak wykupić ubezpieczenie od kradzieży?

Ubezpieczenie mieszkaniowe od kradzieży różni się w zależności od firmy, z którą podpiszesz umowę. Nie ma stałego zakresu obowiązywania takiej ochrony, dlatego przed zdecydowaniem się na daną ofertę należy dokładnie zapoznać się z jej szczegółami. Wyjątkowo istotne są wyłączenia, czyli przedmioty, które nie są objęte ochroną. W każdej umowie powinien znaleźć się kompletny spis takich obiektów.

Jeśli masz wątpliwości, jaką ochronę wybrać, możesz skorzystać z internetowych porównywarek zestawiających oferty najpopularniejszych przedsiębiorstw. Porównaj ubezpieczenie mieszkania i domu online w 3 minuty!

Zazwyczaj w zakres standardowego ubezpieczenia mieszkania wchodzi jedynie ochrona jego murów i elementów stałych. Jeśli chcesz zabezpieczyć nieruchomość przed kradzieżą wyposażenia, konieczne jest wykupienie dodatkowej polisy. Większość towarzystw ubezpieczeniowych stawia warunki udzielenia takiej ochrony. Najczęściej chodzi o odpowiednie zabezpieczenie nieruchomości, czyli zamontowanie mocnych zamków i drzwi.

O czym należy pamiętać, kupując ubezpieczenie od kradzieży?

W umowach dotyczących ubezpieczenia mieszkania od kradzieży bardzo często znajdują się zapisy, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Doskonałym przykładem są limity ochrony w przypadku dewastacji przez złodzieja. Dobrym pomysłem jest wybieranie ofert, w których nie została uwzględniona górna granica odszkodowania z tego tytułu.

Konieczne jest także zwrócenie uwagi na wysokość odszkodowania. Istnieją dwa sposoby wyliczania takiej wartości – rzeczywisty i odtworzeniowy. Najlepiej wybierać ochronę definiowaną drugą metodą, ponieważ w takiej sytuacji uzyskasz odszkodowanie równe rzeczywistym cenom przedmiotów o takiej samej jakości. Rzeczywiste wyliczanie wysokości świadczenia uwzględnia bowiem także stopień zużycia poszczególnych obiektów.

Dodaj ogłoszenie