Jak można wesprzeć osobę z Ukrainy

Materiał informacyjny Orange
Udostępnij:
Wojna w Ukrainie wymusiła na mieszkańcach tego kraju opuszczenie domów i mieszkań. Setki tysięcy Ukraińców znalazło schronienie w Polsce. Wiele osób pomaga ukraińskim rodzinom w ich pierwszych krokach po przekroczeniu granicy.

Kontakt z bliskimi, którzy zostali w Ukrainie

Dla przekraczających granicę z Polską ważny jest kontakt z bliskimi. Ukraińcy już na przejściach granicznych, w punktach recepcyjnych otrzymują darmowe startery ze specjalnymi pakietami przygotowanymi dla nich. Tam na miejscu „od ręki” wolontariusze pomagają w rejestracji kart. Do tego konieczny jest jedynie paszport lub karta pobytu. Po rejestracji i włożeniu karty SIM do telefonu, aktywowana jest specjalna oferta dla uchodźców ukraińskich.

Gdy gościsz u siebie osoby z Ukrainy, możesz pomóc im w rejestracji karty prepaid, jeśli nie odebrali jej na granicy. Wystarczy, że pójdziecie do urzędu pocztowego lub filii pocztowej – otrzymacie tam darmowy starter. Pamiętaj, że każdą kartę prepaid trzeba zarejestrować – tylko wtedy będzie działać. Po zarejestrowaniu karty na ukraiński dokument tożsamości, automatycznie uruchomią się darmowe pakiety minut w Polsce, 100 minut do Ukrainy i darmowe 30 GB. Jeśli rodzina potrzebuje więcej niż jeden numer – na każdy dokument tożsamości można zarejestrować do trzech starterów. Od 24 lutego bieżącego roku, czyli od początku wojny, aktywowano już 200 tys. starterów z usługami przygotowanymi specjalnie dla Ukraińców.

Do końca marca można skorzystać także z niższych o ponad 80 proc. cen połączeń do Ukrainy. Ułatwi to kontakt osobom, które są już w Polsce, z bliskimi przebywającymi w Ukrainie. Obniżka do 29 groszy za minutę dotyczy wszystkich połączeń wykonywanych z telefonów komórkowych Orange i nju na ukraińskie numery stacjonarne i komórkowe. Chodzi zarówno o oferty na kartę, jak i abonament, dla klientów indywidualnych i biznesowych, a także klientów nju mobile. Z tańszych rozmów można korzystać do 31 marca. Do końca marca przedłużono także możliwość aktywacji dodatkowego, darmowego pakietu 10 GB, do wykorzystania przez 30 dni w Polsce. Jest to propozycja kierowana bezpośrednio do użytkowników narodowości ukraińskiej, którzy korzystają z usług Orange, Orange Flex oraz nju.

Ułatwieniem dla osób z Ukrainy jest przygotowanie strony www.orange.pl/razem w języku ukraińskim tak, by osoby z Ukrainy mogły zapoznać się z akcjami przygotowanymi przez Orange.

Aby zabezpieczyć jakość i ilość połączeń, Orange Polska uruchomił dodatkowe mobilne stacje bazowe. Postawiono je przy granicy polsko-ukraińskiej, tak by zagwarantować stałe połączenia i wzmocnić sieć. W rejonach przejść granicznych i punktów recepcyjnych oraz na najważniejszych dworcach w Polsce udostępniony został także darmowy dostęp do sieci Wi-Fi.

Lekcje online dla ukraińskich dzieci

Wśród osób przybywających z Ukrainy jest bardzo dużo dzieci w wieku szkolnym. Aby zapewnić poczucie względnej normalności i stabilności Fundacja Orange zaangażowała się we wsparcie nauki zdalnej zainicjowanej przez Stowarzyszenie Klanza. Lekcje dla dzieci z Ukrainy są prowadzone w ich języku ojczystym. W ten sposób mogą kontynuować naukę w mniej stresujący sposób. Lekcje prowadzą nauczyciele z Ukrainy, od 21 marca dzieci będą mogły rozpocząć także naukę języka polskiego. To pomoże im poznać język kraju, w którym są, nawiązać nowe znajomości i przygotować się do dołączenia do polskiego systemu szkolnictwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak można wesprzeć osobę z Ukrainy - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Echo Dnia