Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak napisać pozew o rozwód?

Marzena SMORĘDA [email protected]
Agata Jarosińska, adwokat: - Pozew o rozwód musi być starannie przygotowany przez małżonka występującego do sądu o rozwiązanie małżeństwa. Trzeba w nim dokładnie sprecyzować swoje żądanie.
Agata Jarosińska, adwokat: - Pozew o rozwód musi być starannie przygotowany przez małżonka występującego do sądu o rozwiązanie małżeństwa. Trzeba w nim dokładnie sprecyzować swoje żądanie.
Aby małżeństwo przestało istnieć, musi je rozwiązać sąd. Wcześniej jednak jeden z małżonków musi wystąpić z pozwem rozwodowym. Aby spełniał wymogi formalne, trzeba wiedzieć, o czym trzeba w nim napisać.

Pozew o rozwód kieruje się do sądu okręgowego, właściwego dla ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków, pod warunkiem, że w tym okręgu nadal stale przebywa chociaż jedno z nich. Gdy żadne z rozwodzących się małżonków nie mieszka w tym okręgu, wtedy pozew trzeba skierować do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego. Jeśli nie można tego ustalić, sprawę rozpatrzy sąd w okręgu powoda, czyli małżonka występującego o rozwód.

 

Żądanie pozwu

W pozwie o rozwód powód żąda rozwiązania małżeństwa poprzez orzeczenie rozwodu. Można orzec rozwód z winy jednego z małżonków, z winy obydwojga małżonków lub zdecydować się na rozwiązanie związku bez orzekania o winie. Wszystko zależy od sytuacji faktycznej. Trzeba jednak dokładnie przemyśleć tę kwestię i precyzyjnie opisać swoje żądanie.

 

Uzasadnienie

 

W uzasadnieniu trzeba zwięźle, ale dokładnie i szczegółowo podać okoliczności zawarcia małżeństwa oraz rozpadu pożycia małżeńskiego. Podać, czy ze związku małżeńskiego urodziły się dzieci, w jakim są wieku i jakiej sytuacji życiowej. Trzeba także dokładnie określić sytuację po rozwodzie odnośnie sprawowania władzy rodzicielskiej, miejsca zamieszkania dzieci, wysokość alimentów i szczegółowo opisać kontakty z dziećmi. Jeśli małżonkowie są zgodni co do oceny wspólnego majątku, jego wartości i sposobu podziału, można również w pozwie żądać od sądu rozstrzygnięcia tej kwestii w trakcie rozprawy rozwodowej.

 

Pozew powinien być podpisany przez powoda lub jego przedstawiciela. Musi zawierać datę i miejsce sporządzenia.

 

Kiedy sąd orzeknie rozwód?

 

Aby nastąpił rozwód musi nastąpić między małżonkami zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, który następuje wtedy, gdy ustają między nimi więzy psychologiczne, fizyczne i ekonomiczne, czyli małżonkowie nie żyją ze sobą, łączące ich uczucia wygasły, nie prowadzą też wspólnie gospodarstwa domowego.

 

Rozwodu nie można orzec, jeśli miałoby przez to ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków, ale również wtedy, gdy rozwiązanie małżeństwa byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

 

Małżeństwo nie zostanie rozwiązane również, gdy o rozwód wystąpił małżonek wyłącznie winy rozpadowi pożycia. Jednak od tej zasady istnieją poważne wyjątki.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia