Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak napisać prośbę o ułaskawienie

Beata KWIECZKO [email protected]
Sędzia Marcin Chałoński, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Kielcach: - Wniosek o ułaskawienie może wnieść skazany, jego obrońca, krewni w linii prostej, czyli rodzice, dzieci, wnuki, a także małżonek, rodzeństwo lub osoba pozostająca we wspólnym pożyciu.
Sędzia Marcin Chałoński, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Kielcach: - Wniosek o ułaskawienie może wnieść skazany, jego obrońca, krewni w linii prostej, czyli rodzice, dzieci, wnuki, a także małżonek, rodzeństwo lub osoba pozostająca we wspólnym pożyciu.
Osoby, które zostały skazane prawomocnym wyrokiem sądu mogą ubiegać się o ułaskawienie. Wniosek w tej kieruje się do prezydenta za pośrednictwem sądu, który wydał wyrok.

Ułaskawienie to nadzwyczajny akt polegający na całkowitym darowaniu kary lub częściowym złagodzeniu postanowień wyroku sądowego. W Polsce, zgodnie z Konstytucją, prawo do ułaskawienia ma tylko prezydent Rzeczpospolitej.

Z prawa łaski może skorzystać każdy, kto został skazany prawomocnym wyrokiem sądu. Żeby się o to ubiegać, należy napisać wniosek o ułaskawienie.

 

WNIOSEK DO SĄDU

 

- Wniosek może wnieść sam skazany, jego obrońca, krewni w linii prostej, czyli rodzice, dzieci, wnuki, a także małżonek, rodzeństwo czy osoba pozostająca ze skazanym we wspólnym pożyciu – informuje sędzia Marcin Chałoński, rzecz-nik prasowy Sądu Okręgowego w Kielcach.

 

Wniosek o ułaskawienie składa się do kancelarii prezydenta za pośrednictwem sądu, który wydał wyrok, czyli do sądu pierwszej instancji.

 

- Sąd musi wydać opinię w przedmiocie ułaskawienia. Prośbę rozpoznaje się w takim samym składzie, w jakim sąd orzekał. W miarę możności powinni to być sędziowie i ławnicy, którzy brali udział w wydaniu wyroku – tłumaczy sędzia Chałoński i dodaje: - Jeżeli sąd przychyli się do wniosku o ułaskawienie, akta w tej sprawie przesyłane są do kancelarii prezydenta, w przeciwnym wypadku wniosek pozostawiany jest bez dalsze-go biegu, co oznacza że skazany w ocenie sądu nie zasługuje na skorzystanie z prawa łaski.

 

W przypadku, gdy wyrok wydał sąd odwoławczy, opinie wydają oba sądy – to znaczy pierwszej i drugiej instancji. Jeżeli choć jedna z nich jest pozytywna, akta trafiają do prezydenta.

 

PRZY WYDANIU OPINII

 

Wniosek o ułaskawienie powinien być rozpatrzony przez sąd w ciągu dwóch miesięcy od daty jego otrzymania. Przy wydaniu opinii, sąd bierze pod uwagę, jak skazany zachowuje się po wydaniu wyroku, jaką karę już odbył, w jakim jest stanie zdrowia i jakie są jego warunki rodzinne, a szczególnie wyda-rzenie, które nastąpiło po wydaniu wyroku.

 

Pismo o ułaskawienie powinno zawierać sygnaturę akt sprawy i adres sądu, który wydał wyrok. W drugiej części po-winno znaleźć się uzasadnienie wniosku, w którym należy przedstawić swoją sytuację. Składając wniosek trzeba pamiętać, że prawo do łaski jest tylko jedno.

 

Jak napisać wniosek?

Kielce dn.1.02.2011

Do

Prezydenta

Rzeczpospolitej Polskiej

Za pośrednictwem

Sądu Rejonowego w Kielcach

III Wydz. Karny

Sygn.akt….

Jan Kowalski

Ul. Purpurowa 13

06-989 Kielce

Uprzejmie proszę o zastosowanie wobec mnie prawa łaski w związku ze skazaniem przez Sąd Rejonowy w Kielcach za czyn z art.156 kk.

U Z A S A D N I E N I E

Dnia 13.09.2009 roku zostałem skazany za czyn z art.156 par.1 kk. przez Sąd Rejonowy w Kielcach Sygn.akt…

Nie miałem wcześniej nigdy do czynienia z wymiarem sprawiedliwości i nigdy nie byłem karany. Mam na utrzymaniu żonę i dwoje dzieci. Biorąc powyższe argumenty pod uwagę uprzejmie proszę o ułaskawienie.

Z góry dziękuję za przychylność

Z poważaniem

(czytelny podpis)

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia