Jak naukowiec patrzy na kobietę

Andrzej Nowak
Sesja o kobietach na ostrowieckiej uczelni wzbudziła spore zainteresowanie.
Sesja o kobietach na ostrowieckiej uczelni wzbudziła spore zainteresowanie.
Udostępnij:
O wizerunku kobiety na przestrzeni wieków, jej miejscu w naszej rzeczywistości dyskutowali we wtorek naukowcy w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości.

Wystąpiło 18 prelegentów z ciekawymi tematami, które były świetnym materiałem do przemyśleń.

Konferencja została podzielona na cztery bloki tematyczne: Kobieta a religia, Kobieta z dalekiego świata, Metamorfozy kobiety, Kobieta i dziecko. Z referatami wystąpili naukowcy z różnych ośrodków w Polsce, między innymi z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Sandomierzu. Kobieta została przedstawiona z różnych punktów widzenia, dziedzin nauki, między innymi pedagogiki, historii, psychologii, literaturoznawstwa, językoznawstwa. Pokazano, jak wizerunek kobiety zmieniał się w czasie i jak jest bardzo złożony. Przedstawiono obraz kobiety dawniej i dzisiaj. - Kobieta powinna mieć szanse spełniania się takiego, jaki pragnie - powiedziała reporterowi "Echa” organizatorka konferencji dr Aneta Pierścińska-Maruszewska.

- Jeśli marzy o karierze zawodowej, powinna mieć do tego warunki. Jeśli chce godzić to z rolami domowymi, nikt nie powinien jej tego zabronić. Równouprawnienie już się dokonało, ale nie wszystkie kobiety są nim zainteresowane. Niestety, ciągle mocne są u nas stereotypy, które funkcjonują. Większość z nas jest przyzwyczajona do tego, że kobieta zajmuje się głównie domem, jest strażniczką domowego ogniska.

Podczas konferencji z ciekawym referatem o kobiecości w koncepcji Jana Pawła II wystąpiła dr Dorota Luber, o antywzorcach w wychowawczych w XIX-wiecznych podręcznikach mówiła dr hab. Mariola Hoszowska. Ciekawe było wystąpienie prof. Anny Tyrpy o wizerunku cudzoziemek w dialektach i folklorze polskim. Z pasja mówiła dr Edyta Nieduziak o aktorkach na scenie życia i scenie sztuki, wpływie kobiet artystek na przemiany społeczne i artystyczne.

- Obecnie kobieta przestaje się kojarzyć jedynie z siedzeniem w domu, praniem, gotowaniem, sprzątaniem i opieką nad dziećmi, ale ze studiami, kursami, nieustannym kształceniem, pracą - nie ukrywała Karolina Agatowska, studentka III roku Nauczycielskiego Kolegium Językowego. - Może decydować o sobie i na pewno nie jest już jak w zacofanych krajach, gdzie kobieta nie pełni żadnej funkcji w życiu społecznym i nie ma żadnych praw.

Obradom przysłuchiwał się wiceprezydent Piotr Kopański, który, jak przypomniał, pracował jako nauczyciel w zawodzie bardzo sfeminizowanym, gdzie trudno mówić o dyskryminacji kobiet. - W samorządzie ostrowieckim kobiety odgrywają poważną role, sekretarzem urzędu od początku samorządności jest Marzena Dębniak, miejską kasę też trzyma kobieta, Elżbieta Pichór, mamy naczelników wydziałów: Annę Targowską i Halinę Pająk - wyliczał wiceprezydent. - Na wielu stanowiskach w gminie jest bardzo dużo kobiet, to większość Wydziału Finansowego. Nie mogę zgodzić się z tezą, że kobieta w naszym mieście jest dyskryminowana.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie