Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak oszczędzać podczas wakacji?

Marzena SMORĘDA [email protected]
Średnio na jednego członka rodziny chcemy na urlopie wydać nie więcej niż tysiąc złotych.
Średnio na jednego członka rodziny chcemy na urlopie wydać nie więcej niż tysiąc złotych.
Ponad połowa Polaków nie wyjedzie w tym roku na wakacje. Powód jest prosty - z roku na rok koszt urlopu rośnie. Ci, którzy decydują się na wakacje, chcieliby wydać nie więcej niż tysiąc złotych na każdego członka rodziny. Czy to możliwe?

Sezon wakacyjny w pełni, ale tylko 40 procent. Polaków jest lub będzie na urlopie. Większość z nas nie planuje żadnego wyjazdu, bo sytuacja ekonomiczna jest wciąż bardzo niepewna, w związku z tym staramy się rozsądniej gospodarować domowymi budżetami. Wysoka inflacja zmniejsza ilość wolnych środków, a wysokie kursy walut dodatkowo zniechęcają do wyjazdów zagranicznych – ocenia Jacek Kasperczyk, ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl.

 

Ci, którzy wybierają się na wakacje, będą raczej oszczędni. Średnio na jednego członka rodziny chcemy na urlopie wydać nie więcej niż tysiąc złotych. Spośród respondentów z wykształceniem podstawowym na urlop nie wybiera się aż 94 procent, ale już w grupie osób z wykształceniem wyższym „tylko” średnio co drugi. - Ten wynik nie zaskakuje. Osoby z wyższym wykształceniem najczęściej lepiej zarabiają, dzięki czemu łatwiej im wygospodarować w swoich domowych budżetach wydatki na wakacyjny wyjazd – dodaje Kasperczyk.

 

Mniej wyjazdów wakacyjnych w całej Europie

 

Urlop jest też coraz droższy. W 2010 roku średnie dzienne wydatki Polaków na wyjazdy zagraniczne były o 15 procent wyższe niż rok wcześniej. Na cały wyjazd zagraniczny wydaliśmy w 2010 roku o 23 procent więcej niż rok wcześniej. Przeciętne wydatki na podróż zagraniczną wynosiły w 2008 około 2387 złotych na osobę, a w 2010 już 2581 złotych. Eksperci przekonują, że dzięki zastosowaniu się do kilku prostych zasad można sprawić, aby urlop był nieco mniej odczuwalny dla rocznego budżetu rodziny.

 

Sposoby na oszczędzanie

 

Aż 40 procent Polaków uważa, że gotówka kupiona w kantorze to najwygodniejszy sposób finansowania wydatków w trakcie podróży zagranicznej. Tymczasem według specjalistów najbardziej polecanym rozwiązaniem, jest zabranie ze sobą kilku kart płatniczych i niedużego zapasu gotówki. To zapewni bezpieczeństwo, ale też pozwoli czerpać korzyści z dodatkowych funkcji dostępnych na kartach, jak np. programy rabatowe i ubezpieczenia.

 

- Przed wyjazdem warto sprawdzić, czy w miejscu, gdzie będziemy wypoczywać, dostępne są dla nas bankomaty, z których możemy wypłacać pieniądze bez prowizji – radzi z kolei Jacek Kasperczyk z porównywarki finansowej Comperia.pl. Zagraniczne bankomaty obsługują bez problemu większość polskich kart, a coraz więcej banków umożliwia wypłatę bez dodatkowych kosztów z wszystkich lub wybranych maszyn na całym świecie. – Dzięki bezprowizyjnym bankomatom w gotówkę można zaopatrywać się na bieżąco na miejscu. Wypłata z właściwego bankomatu może oznaczać oszczędność rzędu kilkudziesięciu złotych.

 

Dobrze też wiedzieć, jaka jest waluta rozliczeniowa naszej karty płatniczej. - Część kart może być rozliczana w dolarach, czego warto unikać w krajach strefy euro. Analogicznie warto zabrać ze sobą kartę rozliczaną w dolarach, jeśli wybieramy się do USA. Jeśli płacimy niewłaściwą kartą, bank dwa razy przewalutowuje transakcję naliczając każdorazowo prowizję – zaznacza. Niestety takiego podwójnego przewalutowania nie unikniemy już w kraju spoza strefy euro. Mimo to, nawet w takiej sytuacji warto płacić kartą, gdyż prowizje naliczane przez banki są dużo niższe od tych w kantorach – dodaje Jacek Kasperczyk.

 

Podróżując z kartami płatniczymi można nie tylko odroczyć poniesienie faktycznych kosztów (dzięki okresowi bezodsetkowemu na karcie kredytowej), ale również dodatkowo oszczędzać na licznych rabatach (np. na bilety lotnicze, samochód z wypożyczalni czy np. na prom). - Płatność dokonana kartą kredytową zostanie ściągnięta z konta dopiero po upływie kilkudziesięciu dni od momentu transakcji, co może znacznie ograniczyć bezpośredni koszt wyjazdu w danym miesiącu i umożliwić przesunięcie części wakacyjnych wydatków w czasie.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia