Jak płacić rachunki by uniknąć dodatkowej prowizji

Anna Niedzielska
Udostępnij:
Co miesiąc wydajemy kilkaset złotych na rachunki. Można je płacić tak, aby uniknąć dodatkowej prowizji.

   Większość z nas opłaca przynajmniej trzy-cztery rachunki miesięcznie. Jeśli robimy to na poczcie lub dojeżdżając do wystawcy faktury, okazuje się, że musimy dopłacić kilkanaście złotych. To niepotrzebny wydatek.

   Jeśli fakturę opłacamy w punkcie obsługi klienta firmy, która ją wystawiła, na przykład w kasie spółdzielni mieszkaniowej lub gazowni, do rachunku nie dopłacamy. Jednak gdy zastanowimy się, ile czasu trzeba stracić i wydać na bilety autobusowe czy paliwo, żeby do tych punktów dojechać, to przestaje się już tak bardzo opłacać.

   Wiele osób płaci rachunki na poczcie, ale wówczas z każdą fakturą - bo wszystkie mają inne terminy płatności - trzeba chodzić oddzielnie, najlepiej kilka dni przed wskazanym terminem płatności, bo wtedy pieniądze dojdą na czas. Opłata za rachunek do 1000 złotych to 2,50 złotego, ale gdy przekroczy tę kwotę - a przy rachunkach za gazowe ogrzewanie domu jest to prawdopodobne - płacimy ponad 5 złotych.

   PRZEZ BANK

   Opłacać rachunki możemy również w banku i najlepiej jest to zrobić w tym banku, w którym ma się konto osobiste. Nie warto jednak iść z plikiem faktur do kasy, bo bardziej opłacalne jest regulowanie opłat przelewem. Na przykład w PKO BP za opłatę rachunku w kasie płaci się 1 procent jego wartości, ale nie mniej niż 6 złotych, natomiast przelew na rachunek w innym banku kosztuje 4 złote.

   Zdecydowanie bardziej opłacalne jest stałe zlecenie - bank w terminie ściąga wskazaną kwotę z konta i przelewa ją na inne, również wskazane przez nas. Za takie zlecenie płaci się do 3 złotych. Prowizja zależy od rodzaju konta i wynosi maksymalnie 1 złoty za rachunek. Można modyfikować kwoty i numery rachunku, ale każdorazowo trzeba o tym zawiadamiać bank i zwykle wiąże się to z dodatkową, choć niewielką opłatą.

   Także polecenie zapłaty oszczędza czas i pieniądze. Najpierw jednak trzeba wypełnić formularz, w którym wyrażamy zgodę na obciążenie rachunku (dostajemy go w firmie, która wystawia rachunki). Od tej pory to wystawca rachunków i bank dbają o to, żeby należności wpływały o czasie. Większość banków nie pobiera prowizji od przelewów realizowanych w ramach polecenia zapłaty, uruchomienie usługi jest albo bezpłatne, albo kosztuje do 1 złoty.

   PRZEZ INTERNET

   Jednak najszybsze i najwygodniejsze jest dokonywanie przelewów z kont internetowych, dostępnych 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Płacenie bezpośrednio z konta jest obecnie również najtańsze - większość banków za przelewy zewnętrzne w ogóle nie pobiera opłat.

   Wygodne jest także to, że możemy ustawić płatności na kilka miesięcy "z góry” - choćby ustawiając kilka rat kredytu na kolejne miesiące, a pieniądze automatycznie zostaną pobrane z konta pod datą, którą wyznaczyliśmy.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie