Nasza Loteria

Jak płacić rachunki by uniknąć dodatkowej prowizji

Anna Niedzielska
Co miesiąc wydajemy kilkaset złotych na rachunki. Można je płacić tak, aby uniknąć dodatkowej prowizji.

   Większość z nas opłaca przynajmniej trzy-cztery rachunki miesięcznie. Jeśli robimy to na poczcie lub dojeżdżając do wystawcy faktury, okazuje się, że musimy dopłacić kilkanaście złotych. To niepotrzebny wydatek.

   Jeśli fakturę opłacamy w punkcie obsługi klienta firmy, która ją wystawiła, na przykład w kasie spółdzielni mieszkaniowej lub gazowni, do rachunku nie dopłacamy. Jednak gdy zastanowimy się, ile czasu trzeba stracić i wydać na bilety autobusowe czy paliwo, żeby do tych punktów dojechać, to przestaje się już tak bardzo opłacać.

   Wiele osób płaci rachunki na poczcie, ale wówczas z każdą fakturą - bo wszystkie mają inne terminy płatności - trzeba chodzić oddzielnie, najlepiej kilka dni przed wskazanym terminem płatności, bo wtedy pieniądze dojdą na czas. Opłata za rachunek do 1000 złotych to 2,50 złotego, ale gdy przekroczy tę kwotę - a przy rachunkach za gazowe ogrzewanie domu jest to prawdopodobne - płacimy ponad 5 złotych.

   PRZEZ BANK

   Opłacać rachunki możemy również w banku i najlepiej jest to zrobić w tym banku, w którym ma się konto osobiste. Nie warto jednak iść z plikiem faktur do kasy, bo bardziej opłacalne jest regulowanie opłat przelewem. Na przykład w PKO BP za opłatę rachunku w kasie płaci się 1 procent jego wartości, ale nie mniej niż 6 złotych, natomiast przelew na rachunek w innym banku kosztuje 4 złote.

   Zdecydowanie bardziej opłacalne jest stałe zlecenie - bank w terminie ściąga wskazaną kwotę z konta i przelewa ją na inne, również wskazane przez nas. Za takie zlecenie płaci się do 3 złotych. Prowizja zależy od rodzaju konta i wynosi maksymalnie 1 złoty za rachunek. Można modyfikować kwoty i numery rachunku, ale każdorazowo trzeba o tym zawiadamiać bank i zwykle wiąże się to z dodatkową, choć niewielką opłatą.

   Także polecenie zapłaty oszczędza czas i pieniądze. Najpierw jednak trzeba wypełnić formularz, w którym wyrażamy zgodę na obciążenie rachunku (dostajemy go w firmie, która wystawia rachunki). Od tej pory to wystawca rachunków i bank dbają o to, żeby należności wpływały o czasie. Większość banków nie pobiera prowizji od przelewów realizowanych w ramach polecenia zapłaty, uruchomienie usługi jest albo bezpłatne, albo kosztuje do 1 złoty.

   PRZEZ INTERNET

   Jednak najszybsze i najwygodniejsze jest dokonywanie przelewów z kont internetowych, dostępnych 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Płacenie bezpośrednio z konta jest obecnie również najtańsze - większość banków za przelewy zewnętrzne w ogóle nie pobiera opłat.

   Wygodne jest także to, że możemy ustawić płatności na kilka miesięcy "z góry” - choćby ustawiając kilka rat kredytu na kolejne miesiące, a pieniądze automatycznie zostaną pobrane z konta pod datą, którą wyznaczyliśmy.

 

od 16 lat
Wideo

Andrzej Duda spotkał się z przedsiębiorcami w Jasionce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia